Na práve prebiehajúcej parlamentnej schôdzi sa bude rokovať aj o reforme súdnictva ministerky spravodlivosti Kolíkovej. Tzv. súdnej mape bola na jej ministerstve za posledný rok venovaná značná pozornosť. Predseda parlamentu očakáva, že rovnaká pozornosť bude venovaná aj exekučnej amnestii
Reforma súdnictva z pera ministerky spravodlivosti je po schválení vládou momentálne na programe aktuálnej schôdze národnej rady. Po dlhých mesiacoch príprav spojených s mnohými problémami, kedy musela ministerka čeliť neutíchajúcej kritike opozície, ale aj vlastných koaličných partnerov, bude teda ministerka Kolíková už o pár dní žiadať poslaneckú snemovňu o podporu pre svoj návrh.
Predseda parlamentu Boris Kollár v tejto súvislosti upozorňuje na to, že bude ministerku žiadať o rovnaké nasadenie aj pre návrh zákona o exekučnej amnestii, ktorý už dlho leží na jej ministerstve a je neustále odkladaný. Podľa Kollára pritom ide o jeden z najdôležitejších zákonov, ktorý môže pomôcť viac ako miliónu ľudí.
„Približne 1,2 milióna našich občanov má na svojich pleciach nejakú exekúciu. Niektorí „len“ jednu – dve, mnohí, bohužiaľ, päť aj viac exekúcií. Ide o hrozné číslo. Úroky a rôzne poplatky sa za roky trvania exekúcie často vyšplhajú až na niekoľkonásobok samotnej istiny dlhu. To je obrovské bremeno, ktoré si títo ľudia nesú vo svojom živote,“ povedal Boris Kollár.
Exekúcie sa dotýkajú každého štvrtého dospelého Slováka. Napriek tejto skutočnosti sa problémom žiadna doterajšia vláda nezaoberala. Hnutie Sme rodina prišlo s návrhom exekučnej amnestie ešte v roku 2017, kedy jeho poslanci sedeli v opozícii. Ich návrh bol opakovane, aj v nasledujúcich rokoch zamietnutý.
„Návrh máme pripravený už roky. Ide v ňom o konkrétnu pomoc ľuďom, ktorí sa roky nevedia dostať z finančných problémov kvôli exekúciám. Exekučnú amnestiu sme presadili aj do Programového vyhlásenia vlády a už nejaký čas sa naším návrhom zaoberajú aj na ministerstve spravodlivosti. Zdá sa ale, že mu nevenujú ani zďaleka takú pozornosť ako súdnej mape. Pri všetkej úcte, exekučnú amnestiu pokladám za dôležitejšiu, pretože môže pomôcť státisícom ľuďom dostať sa z problémov, do ktorých sa často ani nedostali vlastnou vinou,“ povedal predseda parlamentu.
Návrh hnutia spočíva v tom, že budú občanovi odpustené úroky z omeškania a poplatkov, dôjde k upusteniu od vymáhania pohľadávky štátu a k následnému zastaveniu exekúcie. To všetko za podmienky, že občan uhradí svoj dlh v zmysle zásady: „čo si si požičal, to vráť“.
Podľa Kollára, ľudia s exekúciami na krku žijú v začarovanom kruhu. Nemajú často motiváciu pracovať, pretože im všetko zoberie exekútor. Pracujú na čierno alebo žijú zo sociálnych dávok. Následne nemajú peniaze na splácanie dlhu. Tak to ide stále dookola. Ide teda nielen o záťaž pre ich súkromný a rodinný život, ale aj o záťaž pre celú ekonomiku.
„Očakávam a pevne verím, že sa pani ministerka spravodlivosti spolu so svojím tímom bude exekučnej amnestii venovať rovnako dôsledne a s plným nasadením, ako sa venovala reforme súdnictva. Exekučnú amnestiu nutne potrebujeme, aby sme vedeli ľuďom pomôcť dostať sa z úverového otroctva a dali im šancu na lepší život,“ povedal na záver Boris Kollár.
HS
Ako môžu krajiny NATO využiť incidenty s poškodenými podmorskými optickými káblami? Západ má záujem na…
Rusko otestovalo na Ukrajine svoju najnovšiu balistickú raketu stredného doletu. Vo štvrtok večer sa prezident…
Dominantné centrum sveta sa podľa maďarského premiéra Viktora Orbána presúva do Eurázie. Päťstoročná globálna hegemónia…
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…