Profesor Dr. Sergej Michajlovič Bubnovskij chodil po autonehode 27 rokov o barlách a vďaka rozpracovanému systému ozdravnej gymnastiky sa postavil na nohy. Dnes Sergej Bubnovskij tvrdí: „Myslíte si, že vás bolí chrbtica? Nič také, tam bolesť neexistuje. Ale stav chrbtice má priamy vplyv na zdravie človeka.“
Sergej Michajlovič, Váš pohľad sa líši od oficiálneho pohľadu na liečbu chrbtice…
Je nutné pochopiť jednu dôležitú pozíciu: chrbtica nie je iba súbor kostí, chrupaviek, stavcov a platničiek. Je to pevnosť, vnútri ktorej je skrytá miecha centrálneho nervového systému a tiež kostná dreň, ktorá produkuje červené krvinky zodpovedné za imunitu a hemoglobín. Akákoľvek trauma stavcov vedie k nenapraviteľným narušeniam tejto pevnosti.
Preto ja som proti operáciám chrbtice, napríklad pri prietrži medzistavcovej platničky. Aj keď sa už dávno stali štandardom v lekárskom svete. Ale je dávno preukázané, že prietrž chrbtice neporušuje miechové nervy, pretože medzistavcové platničky sú umiestnené pod výstupom miechových koreňov, to za prvé.
Za druhé, kosti chrupaviek nebolia. A nervy miechy tiež nebolia, pretože nemajú receptory bolesti. Receptory bolesti majú (väčšinou) iba svaly, väzy, šľachy… Záver? Prietrž ako príčina bolesti chrbtice je neudržateľná.
Ale u nás sa všetko robí podľa schémy: pacient ide k lekárovi, lekár predpíše MRI, CT a na základe týchto vyšetrení je stanovená diagnóza a navrhuje sa schéma liečby. Ale už dopredu je možné zhodnotiť, že liečba bude nesprávna! Pretože hlboké svaly uprostred chrbtice sa žiadnym MRI nevyšetria a to bohužiaľ vedie ku katastrofe zvanej „strata zdravej chrbtice“.
Ako to?
Svaly, to sú liečebný faktor. Oni poskytujú výživu platničkám a dodávajú výživu orgánom, pretože vo vnútri svalov sú cievy. A práve na túto okolnosť často zabúdajú terapeuti. Bolí? Výborne, hovoria, predpíšeme vám lieky proti bolesti… A tieto lieky okrem iného v 50 % prípadov vedú k infarktu a mozgovej mŕtvici.
Nepomáhajú lieky? Dobre, použijeme blokádu. A čo je to blokáda? Ona prerušuje priechodnosť nervov a necháva človeka bezbranným. A čo je najdôležitejšie, nevedie k výsledkom, neobnovuje práceschopnosť. Vedie k operáciám, ktoré automaticky menia človeka na invalida.
Ja sa domnievam, že hlavným faktorom zdravia chrbtice sú svaly, cez ktoré prechádzajú cievy a nervy. Pokiaľ budeme správne pracovať s týmito svalmi, je možné dosiahnuť vynikajúce výsledky. Mnohí doporučujú beh. Nie je to zlé aeróbne cvičenie pre zdravých ľudí so zdravými kĺbmi, ktorí vedia tieto kĺby pripraviť na beh.
Pre tých, ktorí behajú správne, v dobrej obuvi, schopných kontrolovať srdcovú frekvenciu pred behom a po behu… Kto z vás kontroluje pulz? Obuli ste tenisky a bežali. Potom bolia kĺby, chrbtica, objavuje sa prietrž… Ale zato srdce je zdravé, áno?
Mnoho ľudí sa teraz zaoberá jogou. Zdá sa, že všetko je v poriadku: rozťahovanie svalov je dôležitým faktorom pre zdravie. Ale ako sa rozťahovať, ak máte artritídu, prietrž chrbtice, bolesti kolien? Aj keď budete pracovať iba s polovičnou silou, môžete poškodiť svaly. Bolí vás chrbtica? Zaoberajte sa ozdraviteľnou gymnastikou.
A čo môžete ponúknuť?
Aby sa človek zbavil bolesti chrbtice a vrátil jej zdravie, musí sa najprv obrátiť na kinezioterapiu a podrobiť sa multifunkčnej diagnostike svalov a väzov. Túto diagnostiku je potrebné pridať vždy aj k MRI, CT a röntgenovému vyšetreniu. Ja nie som proti týmto vyšetreniam v princípe, ale samotné sú nedostatočné. Je nutné pochopiť, či je možné sa ohýbať alebo nie, či je možné robiť kliky alebo nie.
Ja rozdeľujem chrbticu na tri časti, rovnako ako celé telo
Prvé poschodie – nohy. Nohy zodpovedajú za bedrovú časť chrbtice. To znamená, že človek (pokiaľ má zdravé kĺby) môže drepovať pre zlepšenie prekrvenia tejto časti a panvových orgánov – prostaty u mužov a maternice u žien. Pretože práve nedostatočný krvný obeh na tomto poschodí vedie k myómom, prostatitídam a endometriózam.
Druhé poschodie – telo. Svaly chrbta a hrudníka. Ja doporučujem cvičenie, pri ktorom ležíte na chrbte a zdvíhate – spúšťate nohy. Určite s jasným, energickým výdychom vzhľadom k tomu, že to znižuje vnútrobrušný, vnútrohrudný a vnútrolebečný tlak. Ľudia často robia gymnastiku, ale úžitku je z toho málo. K nám prídu s tlakom 200 na 160 a odchádzajú so 160 na 85, pretože sa učia správne pracovať s dýchaním, a to je nesmierne dôležité.
Ja pravdepodobne patrím do tretieho poschodia – „kancelárska krysa“: vo večerných hodinách bolí krk a hlava, čo poradíte doktor?
Zlepšiť krvný obeh v problémových oblastiach – v krčnej oblasti chrbtice. Na obed všetci odišli? Vstanem od stola a aspoň niekoľko krát odklikujem – odtlačím sa od steny.
Ešte lepšie je, keď najprv urobím 10 drepov s výdychom ako u všetkých cvikov a krv sa rozbehne po celom organizme. Potom si ľahnem na chrbát a zdvihnem nohy 10 krát a urobím 10 klikov tým spôsobom, že vypijem hlt vody a opäť jeden klik, následne zasa hlt vody a jeden klik… A tak 10-15 minút každý deň. To nie je práca, ale zábava.
Treba mať na pamäti, že život je pohyb. Ale ľudia si na to spomínajú najčastejšie vtedy, keď stratili schopnosť sa pohybovať. Vtedy bežia k lekárovi, ale my sa môžeme samy zregenerovať, len nesmieme byť leniví vynaložiť námahu.
Pokiaľ sa pacient s osteochondrózou nedostane k Vám a k Vašim tréningom, čo mu poradíte?
Začať pomaly robiť cvičenia, ktoré odporúčam a správne dýchať. Vytierať telo chladnou vodou, alebo oblievať sa, čokoľvek, len nie zahrievať sa a prikladať si rôzne obklady, nenosiť korzety. A žiadne teplé šály, pretože to narúša krvný obeh.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…
Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…
Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…