domovina

Biochemik Čekan ostro skritizoval Matovičov nápad celoplošného testovania obyvateľov. Premiér jeho vedecké poznatky spochybnil

11.11.2020

Známy slovenský biochemik sa počas pandémie vyznamenal obdivuhodným gestom, keď jeho spoločnosť darovala Slovensku 100-tisíc PCR testov, ktoré sú na odhalenie koronavírusu najspoľahlivejšie.

Neberie si servítku pred ústa! Biochemik Pavol Čekan, ktorý patrí k slovenskej špičke, skritizoval celoštátne testovanie. Vláda na čele s premiérom Igorom Matovičom podľa neho nepostupovala vedecky, ako to v súčasnosti plánuje Veľká Británia. Tá si na rozdiel od nás pretestuje najprv najväčšie ohnisko, ktorým je mesto Liverpool, a až po vyhodnotení výsledkov zasiahne v ostatných regiónoch. Vo veľkomeste budú navyše použité až tri druhy testov, aby sa zistilo, ktorý je najvhodnejší.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Známy slovenský biochemik sa počas pandémie vyznamenal obdivuhodným gestom, keď jeho spoločnosť darovala Slovensku 100-tisíc PCR testov, ktoré sú na odhalenie koronavírusu najspoľahlivejšie. „Oproti testom, ktoré sme vyvinuli počas prvej vlny, sú novšie testy citlivejšie a dokážu s vysokou pravdepodobnosťou eliminovať falošné pozitivity a negativity,“povedal Čekan, ktorý už dlhšie upozorňuje na to, že opatrenia treba robiť na regionálnej úrovni. Zatvárať ekonomiku bolo podľa jeho slov treba len tam, kde je to potrebné.

Čekan: Premrhali sme potenciál

Minister obrany Jaroslav Naď sa ešte počas celoplošného testovania chválil tým, že po odberných miestach chodia experti z úradu britského premiéra a sledujú priebeh plošného testovania s tým, že niečo podobné zvažujú urobiť aj doma. Vedec Čekan však tento krok slovenskej vlády a prevedenie testovania nepovažuje za šťastný a jasne vysvetlil, v čom sme mali postupovať inak. Slovensko porovnáva s inou európskou krajinou, ktorá podľa neho postupuje oveľa rozumnejšie.

„Veľká Británia má tiež záujem o plošné testovanie a preto sa rozhodli otestovať jedno ohnisko, a to najviac postihnutý Liverpool. Ale rozhodli sa na to ísť vedecky, aby si overili, či plošné testovanie naozaj funguje v boji proti SARS-CoV-2 a ktorý test je pre toto najvhodnejší. Žial, u nás sa toto nestalo a stále mi je to veľmi ľúto,“ hovorí biochemik s tým, že v Liverpoole budú použité tri druhy testov.

Štandardný PCR test, inovatívna metóda LAMP, ktorá si podľa Čekana nevyžaduje drahé prístroje a je vhodná na použitie v teréne, a rovnaký antigénový test, ktorý sme použili aj my. Dokonca od rovnakej spoločnosti SD Biosensor, od ktorej ich kúpili Slováci. „To je tá validácia výsledkov, že naozaj si aj porovnáte výsledky a vyberiete možno aj ten najlepší možný spôsob, aby ste odčítavali čo najpresnejšie a čo najlepšie,“ dodáva s tým, že aj Slovensko malo obrovský potenciál v oblasti diagnostických technológií na COVID-19, no nevyužili sme ho.

Testovanie v anglickom polmiliónovom meste by sa malo začať už dnes a právo zúčastniť sa ho bude mať každý. Aj tí, ktorí nemajú žiadne príznaky koronavírusu, či tí, ktorí tam nebývajú, ale len dochádzajú za prácou. S masívnou akciou bude pomáhať dvetisíc členov armády. Testovacie miesta budú v domovoch sociálnych služieb, školách, univerzitách a na pracoviskách. Ľudia sa budú môcť objednať aj online. Opakované testovanie bude možné každé dva týždne.

Pokojne sme mohli spraviť to, čo Briti

Pavol Čekan, biochemik

– Nevyužili sme presne to, čo všetko máme k dispozícii. Či už vedcov, či možné technológie, dokonca slovenské produkty, a pokojne sme to mohli spraviť. Veď to, čo majú Briti, máme aj my tu, na Slovensku. Ale práve v tom prístupe to spravili Briti lepšie. Aj my sme to spravili, že sme išli lokálne – Orava, Bardejov – ale oni popri tom ešte aj otestujú, že ktorý ten testovaný spôsob je najlepší.

To je tá validácia výsledkov, že naozaj si aj porovnáte výsledky a vyberiete možno aj ten najlepší možný spôsob, aby ste odčítavali čo najpresnejšie a čo najlepšie. A niekedy to nemusí byť PCR, môže to byť rýchlotest antigénový, ale tá podstata je, že ako keby zoberiete z tých testov to najlepšie alebo vyberiete si ten najlepší možný test buď na celoplošnú vzorku, alebo len na vzorku zdravotníkov, alebo keď chcete ísť do DSS-iek. Jednoducho, diverzifikovať to testovanie a využiť výhodu každého z nich.

V čom sú rozdiely medzi nami a Britmi

– Kým Slovensko otestovalo naraz celú krajinu, Briti pretestujú najprv len pol milióna ľudí v ohnisku v Liverpoole. Až keď si overia, že tento krok mal úspech, pristúpia k ďalšiemu pretestovaniu.

– V Liverpoole budú použité tri druhy testov, aby sa prišlo na to, ktorý spôsob je najlepší. Naopak, Slovensko použilo len antigénové testy.

– Angličania sa môžu prihlásiť na test aj online. Výter si budú môcť zopakovať o dva týždne. U nás nebolo elektronické prihlásenie umožnené a k pretestovaniu dôjde už po týždni.

Čekanovo dovysvetlenie pre Matoviča, prečo sa v britskom Liverpoole testuje

Bol som vyzvaný pánom premiérom, aby som sa vyjadril k môjmu FB statusu, ktorý označil v Sobotných dialógoch za zavádzajúci. Tu je môj FB status:

V prvom rade musím zopakovať, že svoj status som napísal na základe článku v odbornom časopise BMJ, ktorý som aj prelinkoval: https://www.bmj.com/content/371/bmj.m4268

Tento článok opisuje, prečo si Británia pre pilot vybrala práve Liverpool a ako chcú dobrovoľne otestovať veľkú masu ľudí. Taktiež sa v článku dozviete, že v tejto pilotnej štúdií chcú použiť 3 rôzne testy, ktoré majú rôznu rýchlosť, presnosť, logistickú náročnosť a citlivosť.

Poznámka č. 1: Vo svojom FB statuse som v ničom nezavádzal.

Poznámka č. 2: S Igorom Matovičom som v piatok telefonoval, ale za nič som sa neospravedlňoval. Priznal som, že môj FB status môže evokovať u ľudí, že porovnávacia štúdia z Liverpoolu vyžaduje 3 odbery od jedného človeka na mieste. Nie je to tak, celý tento pilot bude urobený inak. Rôzni ľudia pôjdu na rôzne testy, teoreticky 1/3 ľudí na Ag test, 1/3 na PCR test a 1/3 na LÁMP test.

Poznámka č. 3: Igor Matovič v telefóne tvrdil, že v Liverpoole to idú urobiť presne tak, ako my na Slovensku. Nie je to tak. A ak by sme to my šli urobiť ako v Liverpoole, tak bez ďalších problémov v logisitike či povolení etickej komisie sme to mohli na Orave a v Bardejove urobiť takto: 1. každému desiatemu človeku v rade by bol spravený výter resp. odber pre PCR test – tak by sme zistili sensitivitu Ag testov; 2. všetci pozitívni z Ag testov by boli pretestovani PCR testom – tak by sme zistili špecificitu Ag testov, resp. koľko falošné pozitvnych výsledkov môžme očakávať.

Pán premiér, je nefér, že takto musím dokazovať, že to ako vedec myslím dobre a že chcem Slovensku nezištne pomôcť

Čiže záverom, ak by sme postupovali ako Británia v Liverpoole, mali by sme dôležité dáta pre Slovensko a okolitý svet o citlivosti (záchyte pozitívnych) a specificite (falošnej pozitivite), s ktorými sme mohli pracovať pri nastavení všetkých ďalších Ag testovaní a súčasne správne interpretovať ich výsledky. V čom by nám to pomohlo? Napríklad, ak vyjde človek z Ag testu pozitívny, nemá žiadne príznaky a v jeho okolí nie je nikto pozitívny, vedeli by sme, že pravdepodobne je pozitívny falošné a odporučili by sme mu pretestovanie PCR testom. Alebo keď máte negatívny Ag test, vedeli by sme koľko z Vás je v skutočnosti falošné negatívnych.

Moja záverečná poznámka. Pán premiér, je nefér, že takto musím dokazovať, že to ako vedec myslím dobre a že chcem Slovensku nezištne pomôcť.

Zdroj: cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

„Svet sa mení a treba byť pripravený na zmeny v EÚ či NATO,“ vyhlásil Fico na sneme svojej strany

Politická strana Smer-SSD zorganizovala 17. novembra 2024 slávnostný snem pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku.…

2 hodiny ago

Provojnové sily sa vo svojom konečnom zúfalstve neštítia rozšíriť vojnu na Ukrajine na celosvetový vojenský konflikt, varuje Szijjártó

Americký prezident Joe Biden po prvýkrát povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu dodané Spojenými štátmi…

2 hodiny ago

„Vojensko-priemyselný komplex chce rozpútať tretiu svetovú vojnu skôr, ako bude mať môj otec šancu nastoliť mier a zachrániť životy. Imbecili!,“ vyhlásil Donald Trump junior

Odchádzajúci americký prezident Joe Biden po prvýkrát povolil Ukrajine použiť rakety dlhého doletu dodané Spojenými…

2 hodiny ago

Rakety budú hovoriť samy za seba, komentoval Zelenskyj správy o povolení použiť proti Rusku zbrane dlhého doletu. Biden podľa Ruska riskuje vypuknutie tretej svetovej vojny

Dvaja americkí predstavitelia a zdroj oboznámený s rozhodnutím v nedeľu oznámili významný obrat v politike…

2 hodiny ago

Slovo „demokracia“ sa zúžilo na hádky, kto by mal byť ten správny vodca

"Pred 35 rokmi si ľudia vybojovali zmenu." Píše na sociálnej sieti europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová. Tá zmena…

4 hodiny ago

Mnohí Slováci stále milujú Puškina

Nedávno uplynulo už 45 rokov od založenia Slovanského múzea A.S.Puškina na Slovensku. Informuje web veľvyslanectva…

4 hodiny ago