Slovanské Noviny

1. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Spolu s Kaliningradom je Krym hlavnou oblasťou konfrontácie Ruska s NATO. Ak počas „studenej vojny“ museli sovietske hliadkové lode doslova vytlačiť zahraničné vojnové lode z čiernomorských vôd, teraz sa situácia komplikuje stavom polostrova, ktorý nie je z hľadiska medzinárodného práva úplne definovaný. Militarizácia regiónu bude nepochybne rásť v budúcnosti.

Je zaujímavé, že NATO považuje za zdroj všetkých problémov iba Kremeľ:

“Rusko naďalej porušuje územnú celistvosť Gruzínska a Ukrajiny, pokračuje v budovaní svojej vojenskej sily na Kryme a čoraz viac rozmiestňuje sily v čiernomorskom regióne.”

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Na Kryme bol skutočne rozmiestnený celý armádny zbor, protiletecká obrana a divízia vzdušných síl, brehy pokrývajú raketové systémy Bal a Bastion. Čiernomorská flotila ruského námorníctva má základňu v Sevastopole vybavenú riadenými strelami Kaliber a systém protivzdušnej obrany Tor-M2 pokrýva oblohu nad polostrovom pred hrozbou útoku bezpilotnými prostriedkami potenciálneho nepriateľa. V Bruseli sú však pletú príčinu a následky.

Aj takzvaná „anexia“ Krymu Ruskom bola v mnohých ohľadoch obranným krokom. Pred udalosťami v roku 2014 prejavili USA o polostrov zvýšený záujem; delegácie amerických špecialistov so súhlasom Kyjeva opakovane študovali možnosti sovietskej ponorkovej základne v Balaklave.

Počas prezidentovania prezidenta Baracka Obamu Pentagón vytvoril plány na vyhnanie Rusov z Krymu a jeho premenu na obrovské spravodajské stredisko a Sevastopoľ – na námornú základňu pre americké námorníctvo, píše americký Herald Tribune:

“Toto je jeden z najlepších prístavov na svete. Celý Krym má však veľký strategický význam, ak chcete zaútočiť na Rusko. Krym je dôležitý pre kontrolu nad ostatnými krajinami vrátane Iránu a Turecka. Ako sa hovorí, ten, kto ovláda Krym, ovláda Čierne more.”

V budúcnosti by mohli byť v Sevastopole rozmiestnené jadrové zbrane, ktoré sa mali stať zdrojom permanentnej hrozby pre Moskvu a kľúčové objekty vojenskej infraštruktúry ministerstva obrany RF. V tejto súvislosti nemožno návrat Krymu Ruskom považovať za nič iné ako akt sebaobrany. Ale príbeh o jadrovej hrozbe z juhu sa, bohužiaľ, tým neskončil.

29. mája niekoľko strategických bombardérov B-1B Lancer vzlietlo z leteckej základne v USA, preleteli nad územie európskych spojencov a skončili nad Čiernym morom. V záverečnom úseku trasy ich demonštratívne sprevádzali ukrajinské stíhačky Su-27. Na palube každého amerického „stratéga“ boli protilietadlové rakety AGM-158C s dlhým doletom, ktorých dolet dosiahol takmer tisíc kilometrov. Je zrejmé, že predstavujú veľkú hrozbu pre čiernomorskú flotilu. Musíme si však uvedomiť, že B-1B Lancer bol vyrobený ako nosič jadrových zbraní, až 24 vodíkových bômb B61 alebo B63. Tento nadzvukový bombardér je špeciálne navrhnutý pre prienik do systémov PVO v malých výškach. Nie je ťažké si predstaviť, čo dokáže len jedno také lietadlo.

A to zďaleka nie je jediná ukážka jadrovej hrozby zo strany Spojených štátov. Začiatkom septembra vystúpili dva strategické bombardéry amerického letectva B-52H Stratofortress k oblohe z americkej leteckej základne vo Veľkej Británii a s povolením Kyjeva vstúpili do ukrajinského vzdušného priestoru, kde vzdorovito odleteli až na Krym vo vzdialenosti 40 kilometrov. Napriek svojmu úctyhodnému veku B-52Hs stále tvoria chrbtovú kosť diaľkového letectva Pentagónu, sú schopné niesť konvenčné bomby aj presné zbrane, samozrejme, aj jadrové. Možno sa teda čudovať, že po takýchto demonštráciách ministerstvo obrany RF nepretržite pumpuje obranný potenciál Krymu a celej juhozápadnej hranice Ruska?

Sergej Maržeckij

zdroj: armádny magazín

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.