Vysoké úrokové sadzby, neúspešná menová politika centrálnej banky v USA a kríza na trhu komerčných nehnuteľnosti vyvolávajú obavy o stabilitu bankového systému. Podľa vyjadrení viacerých odborníkov môžeme očakávať bankroty mnohých regionálnych bánk v Spojených štátoch amerických.
Údajne ich budú celé stovky a každý týždeň nejaká banka padne.
Centrálna banka v USA (FED) drží úrokové sadzby na rekordnej úrovni. Inflácia neklesá podľa pôvodných očakávaní FEDu a šéf federálnej banky Jerome Powell potvrdil, že k zníženiu úrokových sadzieb tak skoro nedôjde.
Tlak na banky je príliš veľký. Vysoké úrokové sadzby spôsobili, že banky majú vyššie náklady na prijaté vklady. Zároveň záujem o úvery výrazne poklesol. Najväčším problémom je ale to, že sa extrémne zvýšilo riziko nesplácania úverov. Týka sa to najmä hypoték na komerčné nehnuteľnosti.
Kancelárske budovy zívajú prázdnotou. Chýbajú v nich nájomníci, ktorí by developerom umožnili splácať hypotéky na tieto budovy. Portál Finance uvádza, že až pätina úverov, ktoré banky poskytli na komerčné nehnuteľnosti, je splatná v tomto roku. Ide o sumu 929 miliárd dolárov.
Známy miliardár a realitný investor Barry Sternlicht pred pár dňami popísal hrozivý scenár. Povedal, že očakáva minimálne jeden krach banky týždenne, práve kvôli úverom na nehnuteľnosti. Miliardár tvrdí, že zo 4 000 regionálnych a komunitných bánk v USA zaiste neprežijú všetky. O jeho slovách informuje Fortune.
Generálny riaditeľ RXR Scott Rechler uviedol:
„Myslím si, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokov bude v USA o 500 alebo viac bánk menej.”
Portál CNN informoval o tom, že banky v USA sú momentálne pod obrovským tlakom. Akcie New York Community Bank klesli v tomto roku o 71 %, akcie Bank OZK klesli o 16 % a akcie Webster Financial stratili 11 %.
Menová politika FEDu zostáva aj naďalej mimoriadne prísna. Jerome Powell povedal:
Vzhľadom na silu trhu práce a doterajší pokrok v oblasti inflácie je vhodné nechať reštriktívnu politiku dlhší čas pôsobiť a nechať sa viesť údajmi a vyvíjajúcimi sa vyhliadkami.
Americká centrálna banka v marci ukončila program, ktorý vznikol pred rokom počas série krachov amerických regionálnych bánk. Tento program garantoval veriteľom splatenie ich pohľadávok.
Sheila Bair, bývalá predsedníčka Federálnej korporácie pre poistenie vkladov, povedala, že je nevyhnutné opätovne spustiť takýto program kvôli aktuálnej situácií na trhu.
Veľkým problémom je, či dôjde k ďalšiemu šoku pre nepoistené vklady z dôvodu zlyhania banky, a myslím si, že to je skutočne najväčšia výzva, ktorej v súčasnosti čelia regionálne banky.
/ CNN / kryptomagazin.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…