Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Posledný prezident ZSSR Michail Gorbačov zomrel po dlhej chorobe vo veku 92 rokov, informovala Ústredná klinická nemocnica.

Gorbačov sa narodil 2. marca 1931 v obci Privolnoye na území Stavropolu. V roku 1955 promoval na Právnickej fakulte Moskovskej štátnej univerzity pomenovanej po M. V. Lomonosov, v roku 1967 – korešpondenčné oddelenie Poľnohospodárskeho inštitútu Stavropol (dnes Štátna agrárna univerzita Stavropol).

Po ukončení univerzity bol distribúciou pridelený na Krajskú prokuratúru Stavropol a takmer okamžite presunutý do práce Komsomolu. V roku 1961 sa stal prvým tajomníkom Stavropolského regionálneho výboru Komsomolu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Od roku 1962 bol Gorbačov v straníckej práci. V rokoch 1970 až 1978 pôsobil ako prvý tajomník Oblastného výboru Stavropol CPSU.

V rokoch 1971 až 1991 bol členom Ústredného výboru KSSZ. V rokoch 1980 až 1991 bol členom politbyra ÚV KSSZ.

foto: M. Gorbačov. Zdroj: Jevgenij Bijatov/RIA Novosti

V roku 1985 bol na mimoriadnom pléne ÚV KSSZ zvolený za generálneho tajomníka ÚV KSSZ a od 1. októbra 1988 zastával aj funkciu predsedu Predsedníctva Najvyššieho sovietu KSSZ. ZSSR, čím sa spájajú najvyššie pozície štátu a strany.

V roku 1990 na mimoriadnom treťom zjazde ľudových poslancov ZSSR Gorbačova zvolili za prvého a posledného prezidenta ZSSR.

V roku 1991, po podpísaní dohody o ukončení existencie ZSSR, sa vzdal funkcie prezidenta.

Mnohí historici hodnotia výsledky Gorbačovovej vlády nejednoznačne. Najväčšej kritike je ním iniciovaný priebeh vnútornej „perestrojky“ a hlásanie „nového myslenia“ v zahraničnej politike, ktoré nakoniec podľa niektorých odborníkov viedlo k rozpadu Sovietskeho zväzu.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.