Za akvizíciu ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 vyplatila India Rusku v roku 2019 počiatočnú platbu vo výške 800 miliónov dolárov. Celá dohoda o objeme 5,5 miliárd dolárov sa vzťahuje na päť raketových systémov, pričom prvá súprava S-400 sa očakáva koncom tohto roka
Americká administratíva teraz tlačí na Indov, aby dohodu zrušili a vyhli sa diplomatickej kríze, pričom uviedla, že Naí Dillí nemá rozsiahle výnimky z amerického zákona z roku 2017, ktorý má odradiť krajiny od nákupu ruskej vojenskej techniky.
Podľa pozorovateľov je nepravdepodobné, že sa táto pozícia USA zmení za vlády Bidena, ktorá prevezme vládu budúci týždeň a ktorá sľubuje ešte tvrdší prístup USA voči Rusku.
India tvrdí, že na boj proti hrozbe zo strany Číny potrebuje rakety zemského povrchu s dlhým doletom. Od apríla minulého roku začal medzi Indiou a Čínou konflikt na sporných himalájskych hraniciach, najvážnejší za posledné desaťročia.
Naí Dillí tiež potvrdilo svoju nezávislosť a právo zvoliť si svoje obranné dodávky samo, čo môže potenciálne vytvoriť prvé miesto napätia s novou americkou administratívou.
„India a USA majú komplexné globálne strategické partnerstvo. India má špeciálne a privilegované strategické partnerstvo s Ruskom,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Anurag Srivastava o navrhovanom nákupe S-400.
„India vždy vykonávala nezávislú zahraničnú politiku. To platí aj pre naše akvizície a dodávky obrany, ktoré sa riadia našimi záujmami národnej bezpečnosti.“
Minulý mesiac uvalili USA za akvizíciu ruských systémov S-400 sankcie na Turecko. Stalo sa tak na základe zákona o boji proti americkým protivníkom prostredníctvom sankcií (CAATSA).
Hovorca veľvyslanectva USA v Dillí uviedol, že USA sú si vedomé správ o plánovanom nákupe lietadiel S-400 v Indii, avšak poznamenali, že zatiaľ nedošlo k žiadnym dodávkam.
„Žiadame všetkých našich spojencov a partnerov, aby sa vzdali transakcií s Ruskom, pri ktorých existuje riziko spustenia sankcií podľa zákona CAATSA. CAATSA nemá žiadne všeobecné ustanovenie alebo ustanovenie o výnimkách pre jednotlivé krajiny.“
„Neurobili sme nijaké rozhodnutia o vzdaní sa práva v súvislosti s indickými transakciami s Ruskom,“ uviedol na záver hovorca pre agentúru Reuters.
Rusko je tradične hlavným dodávateľom zbraní do Indie, ale v posledných desaťročiach sa indická vláda obrátila na USA a Izrael s požiadavkou na nové lietadlá a drony.
Americkí predstavitelia dúfajú, že Dillí má ešte čas na „prehodnotenie“ situácie a, že represívne opatrenia nastanú, iba ak bude dohoda s Rusmi „dovŕšená“.
Washington povedal Novému Dillí, že ak India získa S-400, ovplyvní to interakciu jej systémov s americkým vojenským vybavením, ktoré teraz India má a ohrozí to budúce transfery zbraní, ako sú špičkové bojové lietadlá a ozbrojené drony.
„Existuje malá šanca, že sa India môže vyhnúť sankciám za predpokladu, že bude nákup S-400 dokončený. V súčasnosti je to viac menej isté, že sankcie proti Indii uplatnené budú,“ uviedol Richard Rossow, špecialista z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone.
Od ruských predstaviteľov neprišiel na trenie medzi Indiou a USA žiadny okamžitý komentár. Moskva však už pred nedávnom uviedla, že sankcie uvalené na Turecko sú nelegitímne a preukazujú aroganciu USA voči medzinárodnému právu.
Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Arogancia americkej politiky: Kvôli plánovanému nákupu ruských obranných systémov S-400 sa USA vyhráža sankciami už aj neutrálnej Indii
Arogancia americkej politiky: Kvôli plánovanému nákupu ruských obranných systémov S-400 sa USA vyhráža sankciami už aj neutrálnej Indii
Arogancia americkej politiky: Kvôli plánovanému nákupu ruských obranných systémov S-400 sa USA vyhráža sankciami už aj neutrálnej Indii