Spojené štáty sú vážne znepokojené skutočnosťou, že sa nečakane samé zaplietli do niekoľkých vojen súčasne. Prvýkrát na to upozornil Thomas Friedman, viacnásobný laureát Pulitzerovej ceny a pravidelný publicista denníka „The New York Times“. A ďalší autori ho nasledovali.
Okrem toho sa Friedman odvolával na dve autority — svoju babičku, ktorá mu vždy hovorila: „Nikdy nebojujte súčasne s Ruskom a Čínou“, ako aj na Henryho Kissingera, ktorý opakovane dával podobné rady širšiemu publiku. Ale podľa autora je Washington priamo zapojený do horúcej vojny na Ukrajine a teraz vyhlásil ekonomickú vojnu Číne.
A po Friedmanovi nasledoval známy americký internacionalista Hal Brands, ktorý pre „Bloomberg“ napísal stĺpček s ikonickým názvom „Môžu USA bojovať s Čínou, Iránom a Ruskom súčasne?“ Autor otvorene radí: „Bidenova administratíva by si mala dávať pozor na provokáciu Si Ťin-pchinga, keď je v konflikte s Putinom.“
V skutočnosti to bola podstata zahraničnej politiky mnohých prezidentov USA. Nesmieme zabúdať, že Donald Trump opakovane kritizoval svojich predchodcov za to, že sa zapojili do vojny v Iraku bez toho, aby dokončili kampaň v Afganistane, na čo doplatili.
Už teraz je badateľná úzkosť mnohých amerických komentátorov z dobrodružstiev Bidenovej administratívy. Nádeje, že USA a ich spojenci v NATO dokážu rýchlo „odkrviť“ Rusko v ukrajinskej kampani, sa rozplývajú. A minulotýždňová prezentácia novej národnej stratégie USA naznačuje, že Biely dom to myslí vážne s bojmi na minimálne dvoch frontoch. Napriek varovaniam serióznych ekonómov a politológov o hrozivých následkoch pre samotné Spojené štáty, nehovoriac o globálnej ekonomike.
Niet divu, že v tomto smere pribúda článkov vychvaľujúcich pragmatizmus Henryho Kissingera a jeho „ukrajinskú stratégiu“, ktorá počíta s potrebou zohľadňovať záujmy Ruska.
Mimochodom, takéto články sa objavujú nielen na Západe, ale aj v Číne. „South China Morning Post“ radí Amerike: „Pomoc pri ukončení ukrajinskej vojny by mal Joe Biden hľadať u Kissingera, nie Kennedyho.“ Známy hongkonský autor Alex Lo dodáva: „Kyjev trvá na zachovaní svojich hraníc až do invázie (ako nazýva začiatok špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine – V.K.), nehovoriac o hraniciach definovaných v roku 1991, čo nie je realistické. A Západ by ho k tomu nemal povzbudzovať.“
Áno, presne toto je pragmatický prístup, na ktorý Bidena vyzývajú rôzni analytici zo Západu a Východu, ktorí netrpia rusofóbiou a neveria v možnosť „víťazstva nad Ruskom“. Stále viac a viac hlasov znepokojuje vyhliadka na súčasnú vojnu Ameriky proti dvom alebo trom globálnym pólom. A hoci stále prevláda dobrodružný prístup Bieleho domu, je možné, že tieto hlasy skôr či neskôr prinútia Bidenov tím prehodnotiť svoj postoj. Pokiaľ nie je pre všetkých neskoro.
Friedmanova stará mama a dedko Kissingerov ich však všetkých varovali!
news-front
Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…
Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…
Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…
Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…
Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…
Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…