Stredná trieda, ktorá je už desaťročia oporou „amerického spôsobu života“, čelí bezprecedentnému tlaku.
Američania s dobrým príjmom — 100.000 dolárov alebo viac ročne — cítia potrebu šetriť, píše „The Hill“.
52% týchto ľudí uviedlo, že si začali robiť zásoby tovaru alebo potravín, znížili výdavky alebo podnikli iné kroky. Tí, ktorí zarábajú menej ako 50.000 dolárov, by s radosťou tiaž začali, ale takúto príležitosť nevidia.
Narastá aj dlh na kreditných kartách. Marcová štúdia spoločnosti „Wallethub“ ukázala, že v 4. kvartáli 2022 narástla o 85,8 miliardy dolárov, čo je najvyšší štvrťročný nárast, aký bol kedy zaznamenaný.
Veľké korporácie rušia pracovné miesta (Google, Apple, Amazon atď.), Goldman Sachs oznámil podobné plány.
Prieskum ukázal, že rastúci počet občanov zarábajúcich viac ako 100.000 dolárov ročne uvádza, že žijú od výplaty k výplate, približne rovnako ako občania s nízkymi príjmami.
Rastie počet ľudí, ktorí využívajú organizácie na distribúciu potravín. Podľa vedenia „Community Food Bank of Atlanta“, organizácia prijíma o 40% viac ľudí ako na začiatku roka 2022.
Distribúcia potravín bude čoskoro väčšia, než bola na vrchole pandémie: vyprší dočasné rozšírenie daňových úľav na deti, ktoré Američania dostali počas pandémie, ako aj ukončenie financovania programu núdzovej doplnkovej výživy (SNAP).
Ďalším problémom je, že je čoraz ťažšie dopĺňať potravinové banky, potraviny zdražujú kvôli inflácii. A vládna podpora sa míňa.
„North Texas Food Bank“ tvrdí, že na uspokojenie potrieb potrebuje 66 miliónov dolárov, ale môže počítať len so 45 miliónmi dolárov.
Na znižovanie štátnej podpory je objektívny dôvod – tiež potrebuje peniaze. Len 25% domácností, ktoré majú nárok na federálnu pomoc pri prenájme, ju dostáva. Zvyšných 16 miliónov domácností nemá k pomoci prístup.
Opakované zvyšovanie základnej sadzby Fedom mierne znížilo rast inflácie potravín (o 1,5%), no pre bežných obyvateľov to nie je dôvod na radosť. 41% Američanov podľa prieskumu „Morning Consult“ začalo šetriť na jedle a polovica opýtaných sa domnieva, že krajina je už v recesii.
Predpokladá sa, že v tomto roku základná sadzba ešte aspoň raz stúpne – čo opäť povedie k zvýšeniu hypoték a platieb kreditnými kartami.
Takzvaný „americký sen“ bol založený na lacných peniazoch, viacročných pôžičkách, nízkej inflácii a vládnej podpore, ktorá sa zdala nekonečná. Teraz každý z týchto prvkov podlieha erózii.
Rýchlosť deštrukcie strednej triedy a polarizácie spoločnosti na „veľmi bohatých“ a „extrémne chudobných“ v Spojených štátoch pôjde ešte rýchlejšie ako kdekoľvek inde. Pretože zo samotnej štruktúry americkej spoločnosti nevyplýva regulačná funkcia štátu, ktorá by bola silnejšia ako potenciál sektora veľkých korporácií.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…