Maxar Technologies, ktorý tri dni pred útokom bezpilotného lietadla nasnímal novošachtinskú ropnú rafinériu v Rostovskej oblasti, napriek opakovaným písomným a ústnym žiadostiam agentúry odmietol pre RIA Novosti komentovať svoje služby pre ukrajinskú armádu.
V ropnej rafinérii v Novošachtinsku v ruskej Rostovskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou vypukol v stredu (22. 6.) ráno požiar. Došlo k nemu krátko po tom, čo nad rafinériou údajne spozorovali dva ukrajinské drony. Jeden z dronov údajne narazil do výmenníka tepla, kde následne vypukol požiar. Druhý dron z miesta odletel.
Podnik, ktorý je schopný spracovať 7,5 milióna ton ropy za rok, uviedli do prevádzky v roku 2009. Ďalšie prevádzky boli v rafinérii dokončené v rokoch 2014 a 2015, dodala agentúra.
Denník Ukrajinska pravda pripomenul, že podľa americkej stanice Rádio Sloboda sa vo februári 2014 spolumajiteľom novošachtinskej rafinérie stala rodina ukrajinského politika a oligarchu Viktora Medvedčuka, pokladaného za blízkeho ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vlani rafinériu podľa ruských médií kúpila iná firma.
Po vypuknutí vojny proti Ukrajine pred 119 dňami prepuklo v Rusku niekoľko požiarov skladov palív či munície. Zatiaľ sa nevie, koľké z nich vznikli podpaľačstvom či náhodou.
Niektoré z nich médiá či úrady pripísali údajným ukrajinským záškodníkom či náletom. Rusko napríklad obvinilo Ukrajinu z útoku bojových vrtuľníkov na sklad paliva v Belgorode a tiež z ostreľovania niekoľkých dedín, ktoré sa nachádzajú pri hranici. Ukrajinskí predstavitelia zodpovednosť za tieto útoky odmietajú, alebo ich nechcú komentovať.
„Samovražedný dron“ je bezpilotné lietadlo, ktoré je zvyčajne od začiatku skonštruované tak, aby sám poslúžil na priamy útok na cieľ. Môže byť postavený aj ako „vyčkávacia munícia“, teda dron je vypustený do vzduchu, kde vyčkáva, kým nastane vhodný moment na útok.
Ukrajina podľa dostupných informácií dostala z USA okrem iného niekoľko stoviek „samovražedných dronov“ Switchblade.
Americký komerčný satelitný operátor Maxar Technologies, ktorý tri dni pred útokom bezpilotného lietadla nasnímal novošachtinskú ropnú rafinériu v Rostovskej oblasti, napriek opakovaným písomným a ústnym žiadostiam agentúry odmietol pre RIA Novosti komentovať svoje služby pre ukrajinskú armádu.
Generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin uviedol, že súkromní západní satelitní operátori vrátane Maxaru spolu so štátnymi prenášajú dáta na Ukrajinu a pracujú tak „pre nášho nepriateľa“.
Podľa Rogozina takéto spoločnosti generujú špecifické dáta pre NATO, ktoré sa potom prenášajú ukrajinskej armáde.
Po vyjadreniach šéfa Roskosmosu sa korešpondent RIA Novosti vybral do kancelárie Maxar Technologies, ktorá sa nachádza na predmestí Washingtonu, aby si osobne vyžiadal komentár k tejto téme.
Spoločnosť však novinárovi povedala, že na ich oddelení nie je žiadny zamestnanec zodpovedný za komunikáciu s tlačou. Namiesto toho dostal korešpondent kontaktné údaje na PR manažéra spoločnosti v jej centrále v Colorade.
Početné pokusy agentúry kontaktovať manažéra telefonicky, ktoré nasledovali, boli neúspešné. Agentúra sa zároveň po útokoch na rafinériu v Novošachtinskom už pokúsila telefonicky a emailom kontaktovať zástupcu Maxaru Fernanda Vivanca, ktorého kontakty sú verejne dostupné. Ani v tom čase však spoločnosť na žiadosti novinárov nereagovala.
Ako už skôr zistila RIA Novosti, Maxar Technologies má 10-ročný kontrakt s americkou Národnou vojenskou spravodajskou agentúrou (NRO), jednou zo štruktúr Pentagonu, v hodnote až 3,24 miliardy dolárov.
Podľa firemných dokumentov, ktoré agentúra získala, bola zmluva uzavretá 25. mája a predstavuje „najväčšiu obchodnú akvizíciu imidžu, akú kedy NRO podpísal.“
NRO je štruktúra v rámci Pentagonu, ktorej úlohy zahŕňajú vytváranie, vypúšťanie a prevádzku amerických spravodajských satelitov, ako aj prenos dát satelitných spravodajských služieb rôznym ministerstvám vlády USA. Webová stránka spoločnosti Maxar uvádza, že medzi jej klientov patrí Pentagon, americké spravodajské služby a civilné vládne agentúry.
Americký komerčný satelit Worldview-1 podľa RIA Novosti nasnímal Novošachtinskú ropnú rafinériu tri dni pred útokom dronu, od 19. do 22. júna. Potom v závode vypukol požiar. Závod potvrdil, že požiar vznikol kvôli dvom dronom. Zariadenie muselo byť zastavené kvôli odhadu škôd a v dôsledku incidentu nedošlo k žiadnym obetiam.
Americké komerčné satelity odfotografovali aj Hadí ostrov v Čiernom mori niekoľko dní pred ukrajinským pokusom na ostrov a týždeň pred útokom nasnímali oblasť čiernomorské vrtné plošiny.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / skspravy.sk
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…