Slovanské Noviny

26. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Americký minister obrany P. Hegseth sa prvýkrát nezúčastní schôdzky o Ukrajine

Išlo o hlavnú aj najviac čítanú správu potrálu defensenews.com, ktorú napísal Noah Robertson, reportér portálu v Pentagone. Vyšla s nadpisom “Najprv Hegseth vynechá nadnárodné stretnutie o podpore Ukrajiny” – Prvýkrát, Hegseth ide preskočiť mnohonárodné stretnutie o podpore Ukrajine.

Píše sa v nej: “Pete Hegseth sa nezúčastní na stretnutí 50 krajín s cieľom koordinovať vojenskú podporu pre Ukrajinu, uviedli viacerí európski predstavitelia a jeden predstaviteľ USA – prvýkrát sa koalícia zíde bez účasti amerického ministra obrany. Skupina sa stretne 11. apríla v Bruseli a budú jej predsedať Nemecko a Británia. Hegseth sa zúčastnil na poslednom stretnutí vo februári, hoci sa stal prvým ministrom obrany USA na 26 stretnutiach koalície, ktorý jej nepredsedal.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hegseth sa nepripojí osobne a neočakáva sa, že sa pripojí ani virtuálne, podľa amerického predstaviteľa (ktorý rovnako ako ostatní dostal anonymitu), aby mohol diskutovať o plánovaní. V skutočnosti je nepravdepodobné, že by Pentagon poslal nejakých vyšších predstaviteľov, ktorí sa na takéto cesty zvyčajne pripájajú k tajomníkovi.

Spojené štáty stále posudzujú, ako sa ich predstavitelia budú zúčastňovať na rôznych fórach, ktoré podporujú Ukrajinu, vrátane tých, ktoré pomáhajú riadiť bezpečnostnú pomoc a výcvik, uviedol americký predstaviteľ. Pre Európanov je neprítomnosť tajomníka ostatným znakom prístupu Trumpovej administratívy s nižšou prioritou k vyzbrojovaniu Ukrajiny – čo Hegseth jasne uviedol na poslednom stretnutí vo februári.

V prejave z Bruselu Hegseth pokarhal európskych predstaviteľov a vyzval ich, aby prevzali väčšiu kontrolu nad vlastnou obranou, než aby sa spoliehali na 75-ročnú úlohu Ameriky pri obrane kontinentu.

Vylúčil tiež možnosť členstva Ukrajiny v NATO predtým, ako administratíva sama prijala rozhodnutie o tejto téme – niečo, čo predseda senátneho výboru pre ozbrojené sily Roger Wicker, R-Miss., nazval “chybou nováčika”.
“Prezident [Donald] Trump nikomu nedovolí, aby premenil strýka Sama na strýka Suckera,” povedal Hegseth s odkazom na citát bývalého prezidenta Dwighta D. Eisenhowera. Hegsethov predchodca Lloyd Austin založil kontaktnú skupinu pre obranu Ukrajiny krátko po rozsiahlej ruskej invázii v roku 2022. Odvtedy skupina pomohla získať a koordinovať bezpečnostnú pomoc Ukrajine v hodnote viac ako 126 miliárd dolárov, z čoho približne polovica pochádza z Ameriky.

Za tri roky odvtedy sa skupina stala synonymom leteckej základne Ramstein, kde bola založená, a tiež vedenia USA. Jediný prípad, keď sa Austin nezúčastnil jedného z osobných stretnutí skupiny, bol začiatkom roku 2024, keď sa zotavoval z komplikácií po liečbe rakoviny. Namiesto toho zvolal na samit a nechal zvolať skupinu Celeste Wallanderovú, vedúcu politickú predstaviteľku Pentagonu.
Európski predstavitelia vycítili, že USA môžu ustúpiť zo svojej úlohy, a preto už plánovali alternatívne formáty, keď sa skupina naposledy zhromaždila počas Bidenovej administratívy, povedala Wallander v rozhovore. Jedným z diskutovaných opatrení bolo, aby vedenie prevzalo Nemecko a Spojené kráľovstvo, ktoré predstavuje európsku ekonomickú veľmoc a jednu z európskych najschopnejších armád.
Zatiaľ čo ukrajinská skupina by mohla pokračovať v stretnutiach bez vedenia USA, Wallander povedala, že by to znamenalo skutočné oslabenie. Americkí predstavitelia obrany spolu s vojenskými náprotivkami z U.S. European Command – amerického velenia pre Európu zvyčajne viedli brífingy o stave vojny a o tom, ako súvisí s potrebami ukrajinského bojiska.

Bez nich by skupine chýbali kľúčové spravodajské informácie USA, na čo sa európski predstavitelia už pripravujú. Koncom februára, po katastrofálnej návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Oválnej pracovni, USA prestali zdieľať spravodajské informácie s Ukrajinou a na týždeň pozastavili dodávky zbraní. Pentagonu zostalo 3,85 miliardy dolárov na zaslanie vojenského vybavenia na Ukrajinu, ale už žiadne peniaze na ich náhradu. Lídri v Kongrese povedali, že neplánujú odovzdať viac.”

Toľko k obsahu správy Robertsona. Aktuálne, kvalifikované odhady niektorých ukrajinských analytikov hovorili, že ukrajinské vojská by bez americkej pomoci vydržali bojovať pol roka, čo sa zhodou okolností trochu podobalo na predpoklad autora z polovice decembra 2024, že vojna sa skončí najskôr v septembri/októbri 2025. Ide skôr o to, aby ukrajinské vedenie, výhradne spätnou analýzou, neskúšalo prísť na to, či bolo ruské velenie schopné vypracovať a realizovať plán generálnej porážky ukrajinských vojsk za uvedené obdobie a prípadne primerane zvýšilo súčasné diplomatické úsilie.

armadnymagazin.sk