Politici, ktorí hovoria pravdu a nič iné ako pravdu, keď hovoria o skutočných dôvodoch, prečo ísť do vojny, sú mimoriadne zriedkavé, najmä ak sú súčasťou politického establishmentu v USA. Nedávno to však urobil republikánsky kongresman z Texasu Michael McCaul, hoci sa rýchlo vrátil späť k oficiálnemu príbehu, keď si uvedomil svoju neúmyselnú a trochu naivnú „chybu“.
Nečakane odhaľujúce priznanie republikánskeho zástupcu z Texasu sa stalo 9. apríla, keď s ním Chuck Todd z Meet the Press NBC urobil rozhovor o tom, prečo by USA mali „brániť Taiwan“ .
McCaul otvorene vyhlásil, že USA pôjdu do vojny o čínsku ostrovnú provinciu na základe „ochrany svetových dodávok polovodičov“
„Uveďte základný argument, prečo by sa Američania nemali starať len o to, čo sa deje na Taiwane, ale mali by byť ochotní prelievať americkú krv a poklady na obranu Taiwanu,“ spýtal sa Todd na začiatku rozhovoru, na ktorý McCaul odpovedal:
„Nikto nechce. Myslím, že odstrašenie je tu kľúčové. Precestovali sme Japonsko, Južnú Kóreu, sme na Guame, stretávame sa tu s našimi spojencami, našimi partnermi, ak chcete. Nemajú organizáciu ako NATO v Tichomorí, ale majú partnerov. Chceme sa uistiť, že sú pripravené a podporujú Spojené štáty a Taiwan. V prípade Taiwanu je to veľmi dobrá otázka. Asi 50 % medzinárodného obchodu ide cez medzinárodné prielivy, ale myslím si, že čo je dôležitejšie, poznáte Chucka, je, že TSMC [Taiwan Semiconductor Manufacturing Company] vyrába 90 % celosvetovej ponuky pokročilých polovodičových čipov. Ak Čína napadne a buď to bude vlastniť, alebo to nalomí, ocitneme sa v stave ublíženia na celom svete.“
Táto prekvapivo priama odpoveď s najväčšou pravdepodobnosťou nebola nikdy napísaná pred rozhovorom a zanechala Chucka Todda trochu zmäteného, takže reagoval porovnaním polovodičov s ropou, čím jasne naznačil, že toto je teraz výhovorka č. 1 Ameriky na začatie nových agresívnych vojen v 21. storočí. Jeho presné slová boli:
„Pán kongresman, skoro to znie ako prípad, ktorý sa odohral v 60., 70. a 80. rokoch, prečo Amerika míňala toľko peňazí a vojenských zdrojov na Blízkom východe. Ropa bola pre ekonomiku taká dôležitá. Je toto verzia z 21. storočia?“
Až po tomto dosť „nepríjemnom“ porovnaní si texaský kongresman uvedomil „problematickosť“ analógie, a tak sa okamžite vrátil k oficiálnemu príbehu a odpovedal: „Viete, osobne si myslím, že ide o demokraciu a slobodu.
Ak sa niekto niekedy zamyslel nad tým, čo majú americkí politici na mysli, keď hovoria o „demokracii a slobode“, tento rozhovor by mal navždy rozptýliť akékoľvek pochybnosti a/alebo ilúzie o tomto a oficiálnych naratívoch Washingtonu DC, keď sa pokúšajú ospravedlniť svoju agresiu voči svetu .
Je dôležité poznamenať, že Spojené štáty v skutočnosti nikdy nič a nikoho „neobhajovali“ a najmä nie pre dobro sveta.
V skutočnosti to bolo úplne naopak počas väčšiny jeho relatívne krátkej existencie . Navyše, o politikovi, ktorý hovorí o tom, že ide do vojny na reklamné účely, je sotva počuť. McCaul je však predsedom zahraničného výboru Snemovne reprezentantov, čo je jedna z najvplyvnejších pozícií v rámci širšej tvorby zahraničnej politiky USA.
Vzhľadom na to sa jeho komentáre stávajú podstatne dôslednejšími a v Pekingu ich určite berú veľmi vážne. Washington DC Čínu často obviňuje z údajných „agresívnych krokov a rétoriky“ v súvislosti s Taiwanom, ale vzhľadom na skutočnosť, že takéto odhaľujúce vyhlásenia pochádzajú od popredných amerických politikov, ktorí by mohli viniť ázijského giganta.
Koniec koncov, Taiwan je súčasťou Číny, čo oficiálne uznávajú aj samotné USA. Na druhej strane je mimoriadne pravdepodobné, že drvivá väčšina Američanov by mala veľké problémy čo i len nájsť na mape Taiwan, nieto ešte uvedomiť si jeho (geo)ekonomický a geopolitický význam.
A napriek tomu ich volení predstavitelia chcú, aby bol americký ľud pripravený zomrieť za „svoju slobodu a demokraciu“.
Treba tiež poznamenať, že tieto dva pojmy boli tak nadmerne (zneužívané) politickým Západom pod vedením USA, že sme teraz v bode, keď nielenže nič neznamenajú pre veľkú väčšinu svetovej populácie, ale mohli by dokonca považovať za hanlivé slovné spojenie, ktoré navždy stratilo akúkoľvek súvislosť so svojím pôvodným etymologickým významom.
Kedykoľvek sa dozvieme, že ide o „slobodu a demokraciu“, určite bude nasledovať úplný chaos, smrť a deštrukcia, ktorá priamo postihne desiatky miliónov ľudí v nešťastnej krajine, na ktorú sa zameriavajú tí, ktorí „aktívne presadzujú“ spomínané „hodnoty“, zvyčajne s množstvom bomby a riadené strely.
To má za následok exponenciálny nárast podpory „autoritárskych“ (tj vlastne suverénnych) vodcov a vlád, ktoré dokážu skutočne chrániť svoj ľud pred spomínanou „slobodou a demokraciou“.
Drago Bosnic
O autorovi: Drago Bosnic je nezávislý geopolitický a vojenský analytik.
Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics
skspravy
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…