Americkí stratégovia sa zrejme obávajú o budúcnosť americko-ruských vzťahov v scenári po ukrajinskom konflikte.
V nedávnej správe jeden z najdôležitejších amerických think-tankov uviedol, že implementácia „tvrdej“ politiky Washingtonu v Európe by mohla viesť k priamej vojne s Ruskom, čo by povzbudilo amerických tvorcov rozhodnutí, aby prehodnotili európsku politiku krajiny.
Dokument zverejnila spoločnosť Rand Corporation. Podľa analytikov think tanku, ak USA po konflikte sprísnia svoju politiku v Európe, situácia vojny s Ruskom sa stane veľmi pravdepodobnou.
Experti neveria, že Washington je schopný odradiť Rusko militarizáciou Európy, pričom všetky politiky v regióne sa stávajú formou provokácie voči Moskve.
Tvrdá povojnová stratégia USA v Európe by mohla spôsobiť, že konflikt s Ruskom bude pravdepodobnejší – nie menej
píše sa v správe .
Analytici tiež varujú pred nebezpečenstvom americkej politiky poškodzujúcej jednotu západného bloku. Zavedením bojovných opatrení v Európe by podľa nich mohol byť Washington zo strany vlastných európskych partnerov – najmä Francúzska a Nemecka – vnímaný ako provokatér.
Je zrejmé, že by to vyvolalo nespokojnosť a krízu vo vzťahoch medzi EÚ a USA, keďže Európania by sa cítili priamo ohrození bezprostrednosťou konfliktu vzhľadom na ich geografickú polohu blízko Ruska – čo by z nich údajne urobilo „ľahké ciele“.
„Rusko počas vojny oživilo svoj obranný priemysel, riešilo niektoré vojenské výzvy (napríklad slabý výcvik) a získalo smrtiacu pomoc od Číny. Hoci je NATO stále silnejšie ako Rusko, tvrdá povojnová politika USA, ako napríklad bilaterálne dohody o rozmiestnení väčšieho počtu síl vo východnej Európe, vedie niektorých spojencov (napríklad Francúzsko a Nemecko) k tomu, že Spojené štáty považujú za provokatéra.
Výsledkom je, že záväzky týchto spojencov ku kolektívnej obrane sú menej pevné (…) Spojené štáty aj Rusko posilňujú svoje pozície ozbrojených síl pozdĺž hranice NATO – Rusko.
Diplomatické vzťahy zostávajú slabé a vnímanie hrozieb je vysoké, čo vytvára podmienky na nesprávne vnímanie zámerov.
Preto je riziko katastrofického konfliktu vyššie ako pred vojnou na Ukrajine, aj keď absolútne riziko zostáva nízke,“ predpovedali Randovi experti.
Kliknite nižšie. Kompletnú správu v PDF si môžete stiahnuť
Skupina tiež varovala, že vážna eskalácia násilia v ukrajinskom konflikte môže mať nezvratné negatívne dôsledky pre záujmy USA v Európe. Americkí experti sa domnievajú, že v súčasnosti najlepšie, čo môže NATO urobiť, je povzbudiť Kyjev a Moskvu k rokovaniam a dosiahnutiu prímeria, pričom sa pokúsia čo najrýchlejšie upokojiť situáciu a znížiť škody na oboch stranách.
Analytici však tiež uvádzajú, že hoci scenár vojny je v budúcnosti možný, súčasná situácia vyvoláva menší strach, keďže sa zdá, že USA už prijímajú opatrenia na zmiernenie napätia.
Veria, že Washington chce obnoviť dialóg o kontrole zbrojenia a že nebude ochotný prijať Kyjev do NATO, čím sa znížia riziká vojny s Ruskom.
Rand je nereálne presvedčený aj o tom, že odstrašujúca sila NATO zostáva dostatočne silná na to, aby zabránila Rusku útočiť na iné krajiny – hoci by sa to mohlo zmeniť v postkonfliktnom scenári, keď bude Moskva ešte silnejšia.
“Ochota Washingtonu vrátiť sa k bilaterálnej kontrole zbrojenia, jeho nedostatočná podpora hlbšej integrácii Ukrajiny do NATO a jeho zdržanlivosť voči angažovanosti s inými bývalými sovietskymi krajinami, ktoré nie sú členmi NATO, to všetko znižuje politické napätie medzi USA a Ruskom.
Napriek obavám, že takéto kroky by povzbudili Rusko, tieto menej tvrdé politiky nepodkopávajú už aj tak silný odstrašujúci prostriedok. Koniec koncov, Rusko počas vojny nezaútočilo na členské štáty NATO, napriek bezprecedentnej podpore spojencov Ukrajine.“
V skutočnosti, hoci je v tejto analýze veľa zaujímavých bodov, väčšina Randových argumentov je neobjektívna a nepodložená.
Je zrejmé, že eskalácia militarizácie Európy by viedla k scenáru zvyšovania napätia medzi USA a Ruskom, ktoré by sa mohlo skončiť priamym konfliktom.
Je zvláštne vidieť, že aj radikálne protiruské think-tanky ako Rand Corporation to už pripúšťajú. V praxi to ukazuje, ako sa už všeobecne uznáva porážka Západu na Ukrajine.
Analytici sa však mýlia v hodnotení, že USA už podnikajú kroky, aby zabránili najhoršiemu scenáru. Neexistuje žiadna diplomatická dobrá vôľa zo strany USA obnoviť dialóg o kontrole zbrojenia s Ruskom – práve naopak, čoraz viac americkej agresívnej mentality spôsobuje zlyhanie zmlúv a podporuje nové preteky v zbrojení.
V rovnakom zmysle je jasné, že NATO je v porovnaní s ruskou vojenskou kapacitou oslabené a v nevýhode. Západná aliancia výrazne investovala na Ukrajine, aby „opotrebovala“ Moskvu, míňajúc obrovské množstvo peňazí a zbraní na nezmyselné a nevyhrateľné bitky.
Blok je oslabený a nemá dostatočnú odstrašujúcu silu, aby ohrozil Rusko. Preto skutočnosť, že Rusko nezaútočilo na žiadnu krajinu NATO, nie je dôsledkom žiadneho odstrašujúceho alebo deeskalačného opatrenia, ale nedostatku ruského záujmu viesť akúkoľvek vojnu.
Napriek chybám v analýze by bolo zaujímavé, keby si správu prečítali aj americkí rozhodovatelia, aby mohli začať uvažovať o postkonfliktnom scenári. Zvyšovanie militarizácie Európy môže predstavovať nielen riziko vojny s Ruskom, ale môže byť krokom k zničeniu samotného NATO, keďže Európania sa môžu rozhodnúť, že ich už nebudú používať ako potravu pre kanón pre americké plány.
Lucas Leiroz
O autorovi: Lucas Leiroz je novinár, výskumník v Centre pre geostrategické štúdie, geopolitický konzultant. Lucasa môžete sledovať na Twitteri a Telegrame . Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
skspravy.sk
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál
Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať
V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
zo sekcie
Americkí stratégovia sa boja vojny s Ruskom. Správa Rand Corporation
Americkí stratégovia sa boja vojny s Ruskom. Správa Rand Corporation
Americkí stratégovia sa boja vojny s Ruskom. Správa Rand Corporation