Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nový výskum prezentovaný na výročnej výskumnej konferencii Federálneho rezervného systému v Kansas City, Wyoming, našiel slabé miesta v amerických štátnych dlhopisoch, kedysi označovaných za „bezpečné útočisko“ pre cenné papiere.

Pre USA je to zdrvujúca správa, keďže neudržateľný dlh a zbrojenie amerického dolára teraz dobiehajú a negatívne ovplyvňujú americkú ekonomiku.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štúdia zistila, že dlhopisy sú „trochu odlišné od dlhov emitovaných ako Nemecko, Británia, Francúzsko alebo dokonca veľké korporácie,“ uviedla agentúra Reuters 23. augusta.

Podľa článku štúdia zistila, že požívala „prehnané privilégium“ masívne si požičiavať z globálneho trhu napriek rastúcim medzerám vo federálnom rozpočte.

„V reakcii na COVID sa zdá, že investori amerického ministerstva financií pri oceňovaní štátnych dlhopisov prešli na model rizikového dlhu,“ napísal Reuters.

Výskumníci zistili, že investori nehromadili štátne dlhopisy, čo by zvýšilo ich objem, ale skôr znížili ceny, ako to urobili pri dlhopisoch z iných krajín.

V režime rizikového dlhu budú ocenenia reagovať na šoky vo vládnych výdavkoch, ktoré môžu zahŕňať veľké zmeny výnosov na dlhopisových trhoch,“ vysvetlili vedci.

„V tomto prostredí majú rozsiahle nákupy aktív centrálnymi bankami v reakcii na veľké zvýšenie vládnych výdavkov nežiaduce dôsledky na verejné financie,“ napísali. „Tieto nákupy, ktoré poskytujú dočasnú cenovú podporu, ničia hodnotu pre daňových poplatníkov, ale dotujú držiteľov dlhopisov“ a môžu tiež povzbudiť vlády, aby precenili svoju skutočnú fiškálnu kapacitu.

„Tvorcovia politiky vrátane centrálnych bánk by mali internalizovať tento posun pri hodnotení, či trhy s dlhopismi fungujú správne,“ uzavreli autori.

Je to neprekvapivý výsledok, ak vezmeme do úvahy, že pred štyrmi desaťročiami sa štátny dlh USA pohyboval okolo 907 miliárd dolárov , zatiaľ čo dnes podľa ministerstva financií USA túto sumu niekoľkonásobne prekračuje a dosahuje viac ako 35 biliónov dolárov.

Len v septembri 2022 americký prezident Joe Biden schválil takmer 4,8 bilióna dolárov v pôžičkách, vrátane 1,85 bilióna dolárov na americký záchranný balík a 370 miliárd dolárov na návrh zákona o infraštruktúre oboch strán. Rastúce úrokové sadzby za posledný rok a pol situáciu ešte zhoršili a zvýšili náklady na obsluhu štátneho dlhu.

Podľa Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet sa v skutočnosti očakáva, že úrokové platby zo štátneho dlhu budú počas nasledujúcich troch desaťročí najrýchlejšie rastúcou časťou federálneho rozpočtu.

Očakáva sa teda, že do roku 2032 sa platby strojnásobia na 1,4 bilióna dolárov a do roku 2053 sa očakáva nárast úrokových platieb na 5,4 bilióna dolárov.

Aby som to uviedol do perspektívy, bude to viac, ako vynaložia USA na sociálne zabezpečenie, Medicare, Medicaid a všetky ostatné povinné a dobrovoľné výdavkové programy.

Biden bude držať rekord v zvyšovaní verejného dlhu krajiny medzi všetkými americkými lídrami a do konca jeho funkčného obdobia sa očakáva, že dlh dosiahne konkrétne 36,3 bilióna dolárov.

Od začiatku Bidenovej administratívy sa dlh USA zvýšil o 7,3 bilióna dolárov, čím v júli prvýkrát v histórii prekonal hranicu 35 biliónov dolárov.

Medzi januárom 2021 a júlom 2024 bol priemerný nárast amerického dlhu 0,026 % za deň. Ak budú tieto sadzby pokračovať, verejný dlh USA narastie do konca Bidenovho obdobia o ďalších 1,3 bilióna dolárov. Do konca štvorročného funkčného obdobia demokratov by sa tak suma mohla zvýšiť o rekordných 8,6 bilióna dolárov.

Rekordérom v náraste amerického ukazovateľa je zatiaľ Bidenov predchodca, bývalý prezident Donald Trump , ktorý sa pokúša o návrat do Bieleho domu. Počas republikánskeho obdobia vzrástol dlh takmer o 7,8 bilióna dolárov. Viac ako polovica tohto nárastu však nastala v roku 2020, keď sa začala pandémia COVID-19. Tretí najhorší výsledok bol za Baracka Obamu, keď americký dlh vzrástol v jeho prvom funkčnom období o 5,7 bilióna dolárov.

Naposledy v krajine prezident znížil ukazovateľ pred viac ako 100 rokmi, keď Calvin Coolidge (1923-1929) znížil dlh krajiny takmer o tretinu.

Podľa prieskumu, ktorý exkluzívne pre Newsweek uskutočnila agentúra Redfield & Wilton Strategies a ktorý bol zverejnený 25. augusta, 46 % Američanov verí, že ekonomika je v horšom stave ako v januári 2021, keď Trump odišiel z Bieleho domu, v porovnaní s 33 %, ktorí uviedli, že áno, zlepšila sa. V skutočnosti Američania pociťujú úpadok ekonomiky, keďže sa prehlbuje kríza životných nákladov.

To je spojené so skutočnosťou, že americké štátne dlhopisy už nie sú stávkou na istotu, čo ukazuje, že USA ani zďaleka nie sú globálnym ekonomickým hegemónom, akým kedysi boli. Napriek tejto realite však USA naďalej využívajú svoju ekonomiku ako zbraň proti krajinám mimo ich kontroly.

Ako zdôraznil profesor politickej ekonómie Glenn Diesen vo svojej odpovedi na článok agentúry Reuters,

“Zdá sa, že fiškálna nezodpovednosť, neudržateľný dlh, zbrojenie amerického dolára a legalizácia krádeží znižujú dopyt po amerických štátnych dlhopisoch.”

Ahmed Adel / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.