Kyjev teraz využíva vysokomobilné delostrelecké raketové systémy (HIMARS) , ktoré poskytuje Washington, aby zaútočili na oblasti kontrolované Moskvou. Takéto rakety zasiahli sklady v Novej Kachovke – v Chersonskej oblasti – obsahujúce liadok, chemickú zlúčeninu, ktorá sa používa na výrobu strelného prachu a hnojív.
Ukrajina tvrdí, že cieľom bola skládka munície. Štrajk spôsobil veľký výbuch a požiare. Zasiahnuté boli aj obchody, čerpacie stanice, lekárne, kostol a ďalšie civilné budovy. Najmenej sedem ľudí bolo zabitých a 60 zranených, uviedol Vladimir Leontyev , šéf ruskej vojensko-civilnej správy Kachovského okresu.
Prvé M142 HIMARS dorazili na Ukrajinu koncom júna a sú spájané s výbuchmi v oblasti Donbasu a južnej Ukrajiny. Vo svojej protiofenzíve ukrajinské úrady bez rozdielu útočia na oblasti, nad ktorými stratili kontrolu, a v podstate ostreľujú práve obyvateľstvo, ktoré považujú za svojich vlastných ľudí – na to používajú americké zbrane.
Mestské časti boli zrovnané so zemou, pričom civilná infraštruktúra bola zničená a pri tom zahynulo mnoho civilistov.
Stály predstaviteľ Moskvy v Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Alexandr Shulguin minulý týždeň varoval, že Kyjev pripravuje provokácie chemickými zbraňami v tepelnej elektrárni Nikolaevka a aj na ďalších miestach v Charkove. Pre kanál Rossiya 24 povedal, že technickému sekretariátu OPCW bola zaslaná nóta.
Ostreľovanie chemických tovární
Kyjev mal pod kontrolou chemickú továreň Azot v Severodonecku (teraz ju obsadili ruské sily) a 25. júna ukrajinské ostreľovanie prinútilo ruské sily pozastaviť evakuáciu civilistov zo závodu. Úkryt tam našli stovky ľudí. Ukrajinskí vojaci ostreľovali 19. júna aj koksárenský chemický závod Jasinovka v Kirovskom okrese Makiivka v Doneckej ľudovej republike (DĽR).
Už v máji sa objavili správy, že ukrajinské nacionalistické prápory pripravovali provokácie v chemických zariadeniach v takzvanom „trojuholníku chemického priemyslu“ (Severodoneck, Lisičansk a Rubeznoje), v ktorom sa nachádza viac ako 30 chemických tovární.
Už 6. mája Michail Mizincev, šéf Centra riadenia národnej obrany Ruska, varoval pred plánmi Kyjeva nasadiť „ťažké zbrane“ proti chemickým závodom v regióne. Ukrajinská armáda v skutočnosti zbierala informácie o chemických zariadeniach v Donbase v DĽR aj v Luhanskej ľudovej republike (LĽR).
Zdá sa teda, že ukrajinská stratégia, ktorá sa teraz rozvíja, zahŕňa útoky na chemické závody a zariadenia.
A práve na tento účel môžu byť použité raketové systémy od USA. Nebezpečenstvo pre životné prostredie je celkom zrejmé, nehovoriac o humanitárnej katastrofe a potenciálnych dlhodobých zdravotných účinkoch na obyvateľstvo aj po skončení konfliktu na mnoho ďalších rokov (v dôsledku kontaminácie pôdy a vody).
V Donbase, ktorý je silne industrializovaným regiónom, sa skladuje veľa chemikálií. Je tiež domovom niekoľkých baní, ktoré sú v súčasnosti zatvorené. Ak sa pretrhne priehrada, ortuť a síra zo zatopených baní môžu skončiť v Azovskom mori.
V súčasnosti je na Ukrajine osem amerických HIMAR a do konca júla sa očakáva príchod ďalších štyroch.
Aj keď Kyjev tvrdí, že tento nový vývoj mení hru, môže len predĺžiť konflikt a v skutočnosti nemôže zabezpečiť, aby Ukrajinci znovu získali terén. Minulý týždeň, 6. júla, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Moskva zničila dva ukrajinské HIMARS a ich muničné sklady v dedine južne od Kramatorska v Doneckej oblasti.
Zástupná vojna USA na Ukrajine nemá východisko
Ak sa Kyjev bude naďalej zameriavať na chemické zariadenia, bude určite nasledovať ruská ofenzíva, ktorej súčasťou bude aj letecký útok. V tomto scenári budú batérie HIMAR bezmocné, podľa ukrajinského vojenského predstaviteľa citovaného Jackom Detschom, korešpondentom Pentagonu píšucim pre Foreign Policy.
Nezdá sa, že zástupná vojna, ktorú vedie Západ pod vedením USA proti Moskve na Ukrajine, nemá momentálne východisko ani východiskovú stratégiu.
Rusko a jeho delostrelecké stroje nemožno poraziť ani so všetkými dostupnými ťažkými zbraňami. V skutočnosti Ruská federácia kontroluje tri štvrtiny Donbasu a stále má päťkrát viac delostrelectva ako Ukrajina. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že na každého ukrajinského pripadá 10 ruských kanonikov.
Ostatné slabiny Kyjeva sú dobre známe, napríklad nedostatok kvalifikovanej pechoty – nehovoriac o zlom stave jeho ekonomiky. Navyše neexistujú žiadne skutočné diplomatické snahy o mier alebo kompromis.
Stratégia Západu teda zjavne spočíva v udržaní toku zbraní na Ukrajinu, aby sa predĺžil už aj tak katastrofálny konflikt s obrovskými humanitárnymi, environmentálnymi a ekonomickými nákladmi.
Uriel Araujo
O autorovi: Uriel Araujo je výskumník so zameraním na medzinárodné a etnické konflikty.
Zdroj: globalresearch/sk správy
Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu
Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.
VIDEO: Protiruské sankcie odsúdili americký dolár na zánik, vyhlásil Lavrov a dodal, že USA a ich spojenci v snahe dominovať svetu oživujú ducha studenej vojny, ale v konečnom dôsledku si píia pod sebou konár.
Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“
Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska
Udržanie predmostia v Kurskej oblasti nie je Zelenského rozmar, ale rozkaz z Washingtonu
Aké by boli ciele ukrajinských BGM-109 Tomahawk?
Orbán očakáva prevrat!
György Gyimesi: Kde sa vlastenci bijú, progresívci víťazia
„Stačilo!“ Kráľovská pekáreň zatvára prevádzku po sérii vlámaní
Američania si dnes volia nového prezidenta USA. O tom, kto bude najbližšie štyri roky šéfovať Bielemu domu sa rozhodujú medzi Kamalou Harrisovou a Donaldom Trumpom
Róbert Švec: Tí, ktorí sa nám smiali, sa už nesmejú. Vyše 100-tisíc podpisov hovorí jasnou rečou
Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“
Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK
Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine
Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť
VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy
Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
Česi chcú ísť na smrť?
VIDEO: Premiér Fico mimovládkam a opozícii odkázal, že nezasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín je jedným z pilierov suverénnej zahraničnej politiky.
zo sekcie
Americké raketové systémy HIMARS Kyjev zameriava na oblasti kontrolované Ruskom
Americké raketové systémy HIMARS Kyjev zameriava na oblasti kontrolované Ruskom
Americké raketové systémy HIMARS Kyjev zameriava na oblasti kontrolované Ruskom