svet

Americká nočná mora – čínske hlavice v Strednej Amerike – sa môže stať realitou

Stredoamerická raketová kríza. Takto jedny americké noviny nazvali scenár, ktorý hrozí opakovaním kubánskej raketovej krízy medzi Washingtonom a Moskvou.

Čínska výstavba štadiónov v Salvádore a Kostarike sa považuje za tajné plány na umiestnenie rakiet v blízkosti Spojených štátov. Toto nie je len paranoja – nočná mora Pentagonu sa môže naozaj naplniť.

V roku 1962 vyvolalo odoslanie sovietskych rakiet na Kubu tvrdú reakciu USA a priviedlo svet na pokraj jadrovej vojny. V roku 2021 a približne v rovnakom jesennom období sú sovietske rakety vymenené za čínske a namiesto Kuby je to Salvador, ďalšia malá a chudobná stredoamerická krajina.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

A to nie sú rozprávky, ktoré rozprávajú obyvatelia Pobaltia a Poliaci o ruských tankových kolónach pripravených ísť do Berlína alebo Varšavy. Spojené štáty majú skutočný dôvod obávať sa premeny stredoamerických krajín, ktoré sa donedávna označovali za americký zadný dvor, na čínske základne. Základne dobyté nie zbraňami, nie globálnou myšlienkou, ale obyčajným jüanom. Teda peniazmi.

Čína sa už stala druhým najvýznamnejším obchodným partnerom krajín regiónu a v prípade niektorých z nich (Brazília, Čile, Peru, Uruguaj) sa v roku 2019 umiestnila na prvom mieste. Celkový objem obchodu medzi ČĽR a štátmi Latinskej Ameriky vzrástol zo 17 miliárd USD v roku 2002 na 315 miliárd USD v roku 2019.

„Čínsky vplyv je globálny, je všade na tejto pologuli — a rastie alarmujúcou rýchlosťou,“ varuje šéf južného veliteľstva USA Craig L. Fuller. Číňania podľa neho masívne skupujú dopravnú infraštruktúru: námorné prístavy, letiská a ďalšie uzly. Jednoducho povedané, všetko, na čom záleží.

Kto je vinný?

Latinskoamerickí vládcovia (predovšetkým tí, ktorí vládnu v Strednej Amerike) radi prijímajú čínsku pomoc. Dá sa to pochopiť. Región má mimoriadne nezdravú ekonomickú situáciu, rozpočty väčšiny štátov sú hlboko a beznádejne deficitné. Na prežitie potrebujú malé krajiny sponzora – štát, ktorý bude dávať peniaze a na oplátku požadovať politickú lojalitu.

komfortný sponzor v podobe ZSSR sa už dávno vytratil, prijateľný sponzor v podobe Venezuely teraz potrebuje peniaze sám. Brať peniaze od Spojených štátov je nebezpečné – okrem sponzoringu sú tu požiadavky na vnútorné reformy, dodržiavanie ľudských práv, liberalizáciu a ďalšie požiadavky, ktoré sú stredoamerickým lídrom cudzie.

A potom prídu Číňania a prinášajú darčeky. Peking nezasahuje do vnútorných záležitostí miestnych režimov, nikoho neučí, ako žiť. A zároveň investuje miliardy dolárov do infraštruktúrnych projektov – štadiónov, nemocníc, ciest, čím drží tamojšie vlády nad vodou.

Nie je náhoda, že americký profesor Evan Ellis označil Čínu za „liaheň populistických režimov“ v Latinskej Amerike.

Ako odpoveď Číňania v prvej fáze žiadajú iba rešpekt a lojalitu. Napríklad prerušenie diplomatických stykov s Taiwanom a uznanie princípu jednej Číny (čo Salvador, Panama, Kostarika a ďalšie krajiny Strednej Ameriky urobili bez väčších výčitiek svedomia v 2000-tych a v priebehu ďalších 10-tych rokoch).

Následne Číňania pravdepodobne požiadajú o výraznejšie prejavy vonkajšej lojality. Vrátane vojenskej a politickej.

Salvádor je pre Peking jednou z prioritných krajín Strednej Ameriky. Na prvý pohľad je výber zvláštny. Salvadoru chýbajú minerály, ktoré Čína potrebuje. Neexistuje ekonomika, ktorá by dokázala spotrebovať čínsky tovar vo veľkom. Žiadna armáda ani geopolitický vplyv. No má vhodnú geografickú polohu.

Odborníci už vypočítali, že vzdialenosť z Havany do Washingtonu je približne rovnaká ako zo Salvadoru k najdôležitejším vojensko-strategickým zariadeniam v USA. A ak sa čínske rakety objavia v Salvadore, bude to vynikajúca symetrická odpoveď Spojeným štátom na rozmiestnenie amerických rakiet v Japonsku, Južnej Kórei a ďalších štátoch blízko Pekingu.

Pripomeňme, že rozmiestňovanie sovietskych rakiet na Kube sa začalo potom, čo Spojené štáty dodali svoje hlavice Turecku.

Okrem rakiet sa v Salvadore môže objaviť aj čínska flotila – Peking chce prevziať kontrolu nad jedným z hlbokomorských prístavov v krajine.

Čo robiť?

Samozrejme, že Spojené štáty nechcú doviesť situáciu do bodu objavenia sa čínskych rakiet alebo lodí v Salvadore, ako aj v iných krajinách Strednej Ameriky. Snažia sa vytlačiť Čínu zo svojho dvora. Žiaľ, pre Američanov to nie je také jednoduché – nemajú žiadne ekonomické nástroje.

Biely dom sa nemôže zapájať do priameho sponzorstva Strednej Ameriky bez vyváženia požiadaviek v oblasti ľudských práv – tento prístup nepochopí tlač, Kongres, verejnosť ani súd (americké úrady vzniesli obvinenia z korupcie proti množstvu vysokopostavených stredoamerických politikov vrátane Salvadorčanov).

Nemajú ani vojenské nástroje – organizovanie ďalšej „invázie do Panamy“ teraz nebude fungovať. Nie preto, že by americká armáda bola slabá, ale preto, že v politickom vedení nie je nikto, kto by takéto rozhodnutie urobil.

Prezident Joe Biden počas svojho prejavu v OSN povedal, že Amerika sa už nebude zapájať do prevratov a zmien režimu v iných krajinách – je to príliš drahé z hľadiska peňazí, z hľadiska imidžu a z hľadiska voličov ( masový volič je z vojen unavený).

Neexistujú dokonca ani migračné nástroje, hoci sa zdá, že áno. Externé prevody do Salvadoru (hlavne od Salvadorčanov pracujúcich v zahraničí) tvoria do 20 % celkového HDP krajiny – a väčšinou ide o prevody zo Spojených štátov. Ak Spojené štáty vyvinú tlak na svoju salvadorskú diaspóru a naznačia svoju pripravenosť začať masové deportácie, možno sa vláda malej stredoamerickej krajiny zamyslí nad tým, či sa jej oplatí ťahať amerického orla za perie.

Problémom Washingtonu však je, že malá stredoamerická krajina veľmi dobre vie, že k deportáciám nedôjde. O takýchto radikálnych krokoch mohol rozhodnúť práve Donald Trump, no Bidenov tím aktívne pracuje na prilákaní latinskoamerických voličov do radov Demokratickej strany a pripravuje migračnú amnestiu.

Preto sa Spojeným štátom doteraz nepodarilo vytvoriť účinnú stratégiu na obranu svojho stredoamerického priestoru pred čínskymi ambíciami. To znamená, že druhá raketová kríza v regióne je čoraz pravdepodobnejšia.

Gevorg Mirzajan, docent Finančnej univerzity, Vzgľad/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Politológ Abrahám: „Pri tesnej väčšine sú tri hlasy kľúčové. Huliak je kráľovský hráč.“

Politická kríza v koalícii sa prehlbuje. Skupina poslancov okolo nezaradeného poslanca NR SR Rudolfa Huliaka (NK), ktorí sa…

10 minút ago

Prorok Naď: Odzbrojenie Slovenska už vyšetruje ÚBOK

Minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati), Slovensko doslova odzbrojil sa nedávno kdesi mediálne vyplakal, že pripravil…

12 minút ago

Vučič povedal, aký návrh by mohol dať Trump Rusku a Ukrajine

Vučič povedal, že Trump by mohol na Vianoce ponúknuť Rusku a Ukrajine prímerie. Donald Trump,…

28 minút ago

Gašpar odstupuje z pozície predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť

Nahradiť by ho mal Glück. Tibor Gašpar odstupuje z pozície predsedu parlamentného výboru pre obranu…

32 minút ago

VIDEO: Prokuratura v Pensylvánii začala před volbami amerického prezidenta vyšetřovat rozsáhlé podvody s korespondenčními hlasy

Dosud nezjištěné osoby svojí rukou vyplnily tisíce korespondenčních hlasů, kterým se v USA říká “registrace…

56 minút ago

Eduard Chmelár o nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA a slabnúcej Európe, ktorá pasívne čaká na pokyny svojho nového pána

Čo sa týka dilemy rozhodovania sa medzi Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou, pre mňa to…

58 minút ago