Slovanské Noviny

26. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Amatérsky pokus polície o prieskum verejnej mienky. Musela vypnúť komentáre

Začiatkom víkendu sa na sociálnej sieti objavilo nové logo polície. Vyzeralo úplne ako to predošlé, len v pravom dolnom rohu pribudla stužka vo farbách dúhy. Bol to zámer. Polícia dnes zverejnila status, v ktorom vyhodnotila výsledky akcie.

“Dobra je viac… 8328:2003. Nebuďte ticho,” uviedla polícia v dnešnom statuse.

Komentáre pod zmeneným logom, teda statusom ktorý hodnotia ako úspešnú ukážku dobra, ale polícia vypla: “Po dosiahnutí určitého počtu komentárov sme možnosť komentovania vypli pre všetkých z dôvodu množiacich sa vulgárnych komentárov.” Bolo ich toľko, že začali “promptne zahlcovať diskusný priestor, čo vedie k demotivácii ostatných, ktorí majú záujem o vecnú a slušnú diskusiu. Preto nie je možné hodnotiť reakcie verejnosti podľa počtu takých či onakých komentárov.” Takže zverejnené skóre je skóre lajkov, aj keď v texte ostal relikt, ktorý svedčí o tom, že pôvodne chceli porovnávať komentáre: “V prípade tohto statusu ide o značný nepomer. 8328 ku 2003. Na celej čiare “zvíťazili” pozitívne komentáre.”

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Naznačuje to, že text vyhodnotenia niekto napísal skôr, než sa rozhodli pre spočítanie lajkov. Súdny človek sa čuduje, že vôbec nejaké nesúhlasné komentáre boli, ak vezme v úvahu vyhrážky polície smerom k “nenávistným prejavom”.

Ešte nedávno bolo jasné, že nenávistný prejav je taký, ktorý schvaľuje násilie alebo vyzýva k násiliu voči skupine ľudí. Dnes sa z definície nenávistného prejavu stali pohyblivé piesky.

Môžete verejne priať smrť najvyššiemu predstaviteľovi jadrovej mocnosti alebo zakázať vstup špičkovým športovcom len kvôli ich miestu narodenia či štátnej príslušnosti. Môžete verejne z titulu štátnej funkcie nazývať skupinu občanov psami. Na druhej strane sú skupiny ľudí, ktoré nesmiete napríklad uraziť tým, že vyslovíte nesúhlas s ich názormi, lebo už aj to môže byť považované za prejav nenávisti, ktorý treba trestať.

Toto by nebolo možné, ak by Slovensko bolo právny štát. V právnom štáte totiž bežný občan aj bez znalosti zákonov má pomerne presnú predstavu o tom, čo už nemôže. Ale ak sa definície pojmov takto hýbu, človek sám si nasadí chomút autocenzúry, a o to asi ide, aby boli ticho tí, ktorí nesúhlasia. Počas komunistickej normalizácie boli dve témy, o ktorých sa kolektívne mlčalo: vedúca úloha strany a sovietske vojská na cudzom území. Pokrok nezastavíš, zoznam tém, o ktorých sa nehovorí, sa nám utešene rozrastá.

hlavnespravy.sk