Uniknuté tajné dokumenty USA odhalili, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje eskalovať súčasnú konfrontáciu s Moskvou inváziou do ruských dedín, zacielením rakiet dlhého doletu na Rusko za Donbasom a súčasnou zónou konfliktu a dokonca vyhodiť do vzduchu ropovod Družba, ktorý poskytuje Člen NATO Maďarsko s ruskou ropou, uvádza Washington Post .
Plány Kyjeva na ďalšie vyhrotenie krízy prekračujú množstvo červených čiar a mali by byť problémom aj pre Washington, keďže americký prezident Biden už Zelenskému jasne povedal, že on a jeho západní spojenci nechcú ani „ísť do vojny s Ruskom“, ani „… tretia svetová vojna“. Paradoxne sa však zdá, že USA presadzujú práve takúto eskaláciu.
Západ vyvoláva eskaláciu ukrajinského konfliktu a povzbudzuje Kyjev k zintenzívneniu nepriateľských akcií
Možné scenáre sú dosť znepokojujúce. Okrem spomínaného vývoja podľa tých istých únikov mala Ukrajina v pláne zaútočiť aj na ruské sily v Sýrii , čo by znamenalo preliať východoeurópsky konflikt na Blízky východ a tak riskovať, že sa vymkne kontrole cez západnú Áziu a následne možno dokonca aj Kaukaz. Niektorí analytici už poukázali na to, že rusko-ukrajinská konfrontácia sa potenciálne pretína s južným Kaukazom, ktorý je už javiskom dnešnej arménsko-azerbajdžanskej vojny.
Podľa správy držiteľa Pulitzerovej ceny amerického investigatívneho novinára Seymoura Hersha krajiny v regióne ako Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Česká republika na čele s Poľskom tlačia na Zelenského, aby našiel kompromis a ukončil krízu, a to aj rezignáciou, sám v prípade potreby.
Konflikt prechádzal do zdĺhavej fázy a zdá sa, že USA povzbudzujú Kyjev, aby zintenzívnil svoje nepriateľské akcie pozdĺž celej frontovej línie. Akýkoľvek druh zákopovej vojny alebo zákopovej vojny je však pre Ukrajinu mimoriadne škodlivý – a nebola by to taká zlá správa pre Rusko, ktoré môže pokračovať s minimálnou útočnou stratégiou, ktorá ešte viac vyčerpá ukrajinské sily.
Hlavným problémom z americkej perspektívy je, že ukrajinská politická elita a jej vojenskí vodcovia sú čoraz viac naklonení ignorovať rady a pokyny svojich západných dobrodincov.
Okrem už spomínaných odvážnych plánov proti Rusku sa to prejavilo aj v ďalších náznakoch: Zelenskyj odmietol stiahnuť jednotky napríklad z Artemovska, čo tam malo za následok ukrajinskú porážku.
Samotná kyjevská politická a vojenská elita je však rozdelená a čoraz viac hlasov prehodnocuje Zelenského myšlienky o „znovu dobytí Krymu“ a otvorene hovorí o kompromisoch .
Navyše, v samotných USA, podľa Hershových spravodajských zdrojov , „niektoré lepšie spravodajské informácie o vojne sa k prezidentovi nedostanú“ a „hovorí sa, že sa spolieha na brífingy a iné materiály pripravené Avril Hainesovou, riaditeľkou National Intelligence“, zatiaľ čo riaditeľ CIA William Burns „sa postavil do opozície voči niektorým zahraničnopolitickým hlúpostiam Bieleho domu“. To naznačuje, že v rámci „deep state“ Washingtonu existuje rozpor aj v tejto otázke.
Výzvy na eskaláciu v Kyjeve aj vo Washingtone môžu byť tiež znakom zúfalstva. Vo vlastnom establishmente Spojených štátov zjavne neexistuje konsenzus v otázke pomoci samotnej Ukrajine – republikánski zákonodarcovia sú proti tomu aj kvôli dlhovému stropu a bývalý prezident Donald Trump, ktorý je stále obľúbeným republikánom , sľúbil, že ukončí, v prípade opätovného zvolenia.
Korupčné škandály sa množia v USA aj na Ukrajine a nedávne správy o „chybe“ pomoci Ukrajine v hodnote 3 miliárd dolárov sú súčasťou tej najnovšej. Pravdou je, že americkí výrobcovia zbraníako aj západné profitovali z predlžovania konfliktu a zároveň predávali zastaranú vojenskú techniku.
Navyše, Zelenského rebelantská „tvrdohlavosť“ môže len zväčšiť rozkol vo Washingtone a naprieč transatlantickou alianciou, ako sa to už zrejme deje vo východnej a strednej Európe. To všetko vytvára veľmi nebezpečnú a nestabilnú situáciu, ktorej výsledok je dosť nepredvídateľný.
Harvardský politológ Graham Ellison varoval, že západné krajiny sa snažia riešiť svoje vlastné problémy eskaláciou východoeurópskej krízy a ak by sa vymkla spod kontroly, mohlo by to viesť k nebezpečnej vojne medzi zúčastnenými veľmocami.
Západné systémy protivzdušnej obrany, ktoré Kyjev dostáva, samy osebe z mnohých dôvodov nepostačujú na ochranu vzdušného priestoru Ukrajiny, ako som napísal . Ani F-16 , keď na to príde. Washington zatiaľ ukazuje, že je skutočne ochotný bojovať „do posledného Ukrajinca“ (ako v krutom vtipe, ktorý Biden takmer parafrázoval v decembrovom vyhlásení).
Ďalšia eskalácia by ukázala ochotu bojovať, ak nie doslova s „posledným Európanom“, aspoň s niečím, čo je mu veľmi blízke, pokiaľ ide o škody na miestnych ekonomikách a migračnú/utečeneckú krízu. Uvidí sa, či Európa vo všeobecnosti a najmä Poľsko, Maďarsko a ďalšie národy v regióne majú podobný sklon – a na ako dlho.
Uriel Araujo
Pôvodný zdroj tohto článku je InfoBrics
skspravy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…