Profesor psychológie Richard Wiseman z Univerzity v Hertfordshire sa rozhodol objasniť „Faktor šťastia“ – aký je rozdiel medzi tými, ktorým šťastie permanentne praje a tými, ktorým sa nedarí.
V priebehu výskumu profesor Wiseman zistil, že úspešní ľudia sa líšia vysokým stupňom extroverzie – sklon osobnosti zaoberať sa prevažne vzťahmi k iným ľuďom. Extrovert – človek prístupný vonkajším podnetom, jeho myšlienky a jednanie smerujú mimo jeho osobu, navonok. Títo ľudia sa usmievajú dvakrát častejšie a snažia sa udržiavať očný kontakt s inými. Vedec sa domnieva, že práve komunikačné zručnosti a otvorenosť pomáhajú prilákať šťastné príležitosti. A smoliari majú sklon k emocionálnej nestabilite, úzkosti a k negatívnym emóciám.
Profesor Wiseman uskutočnil množstvo zaujímavých experimentov. Aby zistil vplyv úzkosti na človeka, tak požiadal účastníkov prvej skupiny experimentu, aby sledovali pohyblivý bod v strede obrazovky. Po určitom čase sa v rohoch obrazovky objavili veľké body, ktoré si všimli prakticky všetci účastníci. Ľuďom z druhej skupiny ponúkol vedec peňažnú odmenu za to, že sa sústredia na ústredný bod. Viac ako tretina účastníkov experimentu nevenovala pozornosť na iné body, keďže boli pod tlakom kvôli túžbe získať peniaze. Experiment ukázal, že aj keď nám stres pomáha sústrediť sa na jednu úlohu, ale neumožní nám všimnúť si nové príležitosti. Smoliari pustia šance, pretože sa príliš trápia kvôli určitému jednému problému.
Účastníkov druhého experimentu požiadal profesor Wiseman, aby spočítali fotografie v novinách, ktoré im dal. Smoliarom to trvalo asi dve minúty a šťastlivcom iba niekoľko sekúnd. Podstata spočívala v tom, že už na druhej strane bolo napísané: „Prestaňte počítať, v týchto novinách je 43 fotografií.“ Ľudia , ktorým sa darí, boli pozornejší a ihneď uvideli tento nápis. Úspešní ľudia majú optimistickejšie pohľady na život. Aj keď niečo nejde ako dúfali, tak majú tendenciu hľadať plusy v danej situácii.
Profesor Wisman sa snažil zistiť, či sa môže stať človek úspešnejším, šťastnejším a požiadal účastníkov, aby vykonávali niekoľko cvičení. Po mesiaci 80 % účastníkov tvrdilo, že sa stali šťastnejšími, spokojný so svojím životom a hlavne, že sa im viac darí.
Áno, niektorí z nás sa už rodia s veľkými privilégiami. Ale nestojí za to obviňovať z vlastných neúspechov svoje životné okolnosti, alebo okolnosti iných ľudí. Prevezmite zodpovednosť za svoje šťastie.
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…