Deti, ktorých otcovia „iba“ dýchali cigaretový dym, s väčšou pravdepodobnosťou dostanú astmu – štúdia.
Skupina vedcov z univerzít v Austrálii, Spojenom kráľovstve a Srí Lanke dokázala, že tabak škodí nielen samotným fajčiarom a tým, ktorí jeho dym inhalujú v blízkosti, ale o dve generácie neskôr aj ich potomkom.
U mužov, ktorí v detstve inhalovali cigaretový dym, došlo k epigenetickým zmenám v bunkách a tie potom preniesli na svoje deti v podobe zvýšeného rizika vzniku astmy. Počty takýchto dedičných poškodení vedcov ohromili.
Nealergická astma je tak pomenovaná, pretože na jej rozvoj nie je potrebný kontakt so žiadnym alergénom. Vyskytuje sa na pozadí sprievodných ochorení dýchacieho traktu. Jednou z hlavných príčin tohto typu astmy sú genetické faktory. Vedci sa snažia nájsť spúšťače, ktoré by sa dali eliminovať, aby sa zabránilo rozvoju nebezpečného ochorenia.
V štáte Tasmánia zozbierali podrobné zdravotné údaje o 3378 ľuďoch – išlo o páry otcov a detí. Pozorované sú už niekoľko rokov. Autori potom analyzovali údaje, aby zistili, ako fajčenie ovplyvnilo potomstvo.
Vedci pozorovali takzvaný „transgeneračný efekt“ – poškodenie zdravia v ďalších generáciách. Niektorí dospelí muži boli vystavení tabakovému dymu od svojich rodičov pred dosiahnutím veku 15 rokov – od detstva boli pasívnymi fajčiarmi. A to sa odrazilo nielen na ich zdraví, ale stalo sa hlavným faktorom vzniku nealergickej astmy u ich detí. Navyše, ich vnúčatá budú tiež vystavené zvýšenému riziku tohto ochorenia.
„Riziko nealergickej astmy u detí sa zvyšuje o 59 %, ak boli ich otcovia v detstve vystavení pasívnemu fajčeniu, v porovnaní s deťmi, ktorých otcovia neboli vystavení. Riziko bolo ešte vyššie, 72 %, ak boli otcovia vystavení pasívnemu fajčeniu a sami pokračovali vo fajčení,“ Ťiacheng Liu, spoluautor štúdie z University of Melbourne.
Za najpravdepodobnejšiu príčinu tohto pôsobenia autori považujú epigenetické zmeny v bunkách. Ide o génové modifikácie, pri ktorých sa nukleotidová sekvencia DNA nemení, no stále sa dedia.
Tieto zmeny môžu byť spôsobené vplyvmi prostredia, vrátane vystavenia tabakovému dymu. Keď chlapec alebo mladý muž neustále dýcha cigaretový dym, jeho zárodočné bunky podliehajú epigenetickej modifikácii, ktorá sa vyvíja pred pubertou. Potom pokračujú v produkcii spermií. Takže zmeny v budúcnosti zdedia jeho deti a od nich možno aj jeho vnúčatá, čím sa zvýši riziko, že sa u nich rozvinie astma.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…