V určitom okamihu si každý z nás začne vážiť ticho. Je to príjemne útulné a mimoriadne efektívne. Dáva nám inšpiráciu a vzdeláva myseľ, telo a dušu. Medzitým šialenstvo hlučného sveta ovplyvňuje metabolizmus, inhibuje oxidačné procesy, spôsobuje podráždenie a agresivitu.
Výskumy ukazujú, že hluk má silný fyzický vplyv na náš mozog, zvyšuje hladinu stresových hormónov. Zvuk sa prenáša do mozgu ako elektrický signál cez uši. Dokonca aj keď spíme, tieto zvukové vlny spôsobujú, že telo reaguje a aktivuje amygdalu, časť mozgu spojenú s pamäťou a emóciami, čo vedie k uvoľňovaniu stresových hormónov. Hluk je spájaný s vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, stratou spánku. Nadmerný hluk sa môže stať dráždivým pre fyzické zmysly a dnes sa čoraz viac ľudí považuje za veľmi citlivých a neschopných fungovať v chaotickom a hlučnom prostredí.
Mozog rozpozná ticho a reaguje naň.
Mozog rozpozná ticho a reaguje naň veľmi silne. Štúdia regeneratívneho biológa Imke Kirste z Duke University zistila, že dve hodiny ticha denne spôsobili vývoj buniek v hipokampe, oblasti mozgu spojenej s tvorbou pamäti, zahŕňajúcej zmysly. Keď ste v tichu, mozog dokáže „obnoviť“ niektoré zo svojich kognitívnych schopností.
Neustále spracovávame obrovské množstvo informácií. Štúdie ukázali, že veľká časť záťaže dopadá na našu prefrontálnu kôru – časť mozgu zodpovednú za rozhodovanie, riešenie problémov a ďalšie.
Keď trávime čas osamote v tichu, náš mozog sa dokáže uvoľniť a nechať túto časť mozgu odpočívať. Vedci zistili, že ticho pomáha novým bunkám diferencovať sa na neuróny a integrovať sa do systému, a keď sa dostaneme do ticha, náš mozog lepšie spracováva informácie. Dokážeme analyzovať svoje životy a dať ich do perspektívy, čo je životne dôležité pre duševnú pohodu.
Ticho odbúrava stres a napätie.
Zatiaľ čo hluk vytvára stres, ticho zmierňuje stres a napätie v mozgu aj v tele. Ticho dopĺňa a vyživuje naše kognitívne zdroje. Hlukom strácame koncentráciu, kognitívne schopnosti a znižuje motiváciu a mozgové funkcie (čo potvrdzujú aj výskumy). Štúdie však ukazujú, že čas strávený v tichu dokáže zázračne obnoviť to, čo sa stratilo v dôsledku nadmerného hluku. Starovekí duchovní majstri to vždy vedeli; ticho lieči, ticho nás vťahuje hlboko do seba a ticho uvádza do rovnováhy telo a myseľ. Teraz to veda potvrdzuje.
Liečivé účinky prírody a ticha sú známe už dlho, ale teraz môžeme k zdraviu a pohode pridať výživu pre náš mozog.
Jednoduchý, no prastarý zážitok ticha je liečivým balzamom, ktorý nevyhnutne potrebujeme.
Slovanské Noviny
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…