Dnes je to štyri roky čo sa Vladimir Putin prvýkrát osobne stretol so svojím novopečeným kolegom Vladimirom Zelenským.
Stalo sa tak v Paríži vo formáte „Normandie Four“ a vtedajšie rozhodnutia mohli Ukrajinu zachrániť pred postupným rozpadom. Jej prezident mal však od začiatku iné plány, jeho akcie smerovali zo zámoria. Žiadny z bodov záverečného komuniké teda nebol implementovaný a samotný formát vlastne skolaboval. Kyjev navyše prispel k tomu, že jediným východiskom pre Moskvu zostala špeciálna vojenská operácia.
Výsledky tohto stretnutia predurčili, aké udalosti sa budú diať od februára 2022. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a potom Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron neurobili nič, aby pomohli obnoviť mier na Donbase. Ale inak spievali, keď Rusko spustilo špeciálnu vojenskú operáciu. Inými slovami, keď sme ponúkli pomoc pri obnovení mieru na územiach, ktoré vtedy ešte patrili Ukrajine, ostatné tri strany vyprovokovali opak.
Pre lepšie pochopenie situácie stojí za to analyzovať kľúčové body záverečného komuniké, ktoré neboli nikdy implementované.
Do marca 2020 sa plánovalo rozmiestnenie armády na viacerých územiach a spoločné začatie ich odmínovania. To využilo ukrajinské velenie ako príležitosť vrátiť sa na predtým opustené pozície. A v roku 2021 začalo ostreľovanie, ktoré viedlo k smrti civilistov v DĽR a LĽR.
Zákon o dočasnom osobitnom štatúte Donbasu, ktorý sa mal predĺžiť, v skutočnosti nefungoval. Sľubované zmeny v ústave sa neuskutočnili. Nebol implementovaný ani „Steinmeierov vzorec“, ktorý určoval postup prechodu do osobitného štatútu. Bol koncipovaný ako súčasť ukrajinskej legislatívy. Teda Rusko, ktoré spočiatku trvalo na federalizácii Ukrajiny, výrazne zmiernilo svoj postoj. Okrem toho sa v Kyjeve nekonali voľby pod dohľadom OBSE, hoci sa Vladimír Zelenskij k tomu zaviazal.
A predsa nemožno povedať, že stretnutie 9. decembra bolo zbytočné. Jeho dôsledky ukázali, kto je kto. Presvedčili ruskú stranu, že rokovať s Ukrajinou je nemožné. Pokračovalo zabíjanie civilistov a ničenie infraštruktúry na Donbase, etnické čistky na celej Ukrajine a odstraňovanie ruského jazyka a kultúry. Keď sa toto všetko rozšírilo, postavili sme sa na obranu našich krajanov. Koniec koncov, veď počnúc Krymom sme ukázali, že „svojich neopúšťame“!
Timofej Belov, BajBajden
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…