Európa

Ako byrokratom zachutila moc: Leyenová chce odobrať národným štátom právo veta. Vyzýva na ukončenie jednomyseľnosti

Ursula von der Leyen požaduje hlasovanie kvalifikovanou väčšinou a tvrdí, že geopolitické udalosti si vyžadujú rýchlejšiu reakciu.

EÚ musí byť schopná rýchlejšie reagovať na geopolitický vývoj a mala by ukončiť požiadavku (pozn.: základné právo členských krajín) jednomyseľnosti v zahraničnopolitických rozhodnutiach, uviedla v pondelok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„V oblasti zahraničných vecí skutočne musíme prejsť na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou,“ povedala von der Leyenová v rozhovore pre malú skupinu, ktorý zorganizovala jej kancelária pred tohtotýždňovým summitom Európskej rady, na ktorom sa očakáva, že hlavy štátov a vlád udelia oficiálnu EÚ kandidátsky štatút Ukrajiny a Moldavska.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Jednomyseľnosť už teraz kvôli novým členom, ktorí vstúpia nevedno kedy

Von der Leyenová odpovedala na otázku z POLITICO o tom, či a ako môže EÚ potrebovať zmeniť svoj rozhodovací proces, ktorý si často vyžaduje jednomyseľnosť, aby sa prispôsobila potenciálnym novým členským krajinám, vrátane Ukrajiny a Moldavska, ale krajín západného Balkánu –  Albánska, Čiernej Hory, Severného Macedónska a Srbska.

V minulosti vraj EÚ čelila mučivým – a trápnym – oneskoreniam pri dôležitých rozhodnutiach z dôvodu odporu jedinej členskej krajiny. Niekedy sa takáto opozícia ani netýkala bezprostredného problému, o ktorom sa diskutovalo, ale skôr odrážalo snahu využiť požiadavku jednomyseľnosti ako páku na prinútenie konať v inej téme, píše Politoco, čo je však legitímna stratégia malých štátov na presadenie svojich záujmov, ktoré by inak silné štáty ignorovali.

Politico propomína, že v jednom prípade Cyprus mesiace odďaľoval sankcie EÚ voči Bielorusku z dôvodu obáv v Nikózii o záležitostiach týkajúcich sa Turecka.

Vo svojej odpovedi von der Leyenová uznala, že taký veľký posun v rozhodovaní EÚ, a to aj len v oblasti zahraničnej politiky, by bolo ťažké dosiahnuť. Pokiaľ ide o zmenu požiadavky jednomyseľnosti v iných oblastiach, prezidentka povedala, že nie je možné dať stručnú odpoveď. „Museli by sme prejsť každý súbor a toto nie je ten moment, kedy je tu tento rozhovor,“ povedala.

Máš privysokú rýchlosť…

Ale v prípade zahraničných vecí von der Leyenová povedala, že dospela k pevnému osobnému záveru, že požiadavka jednomyseľnosti nie je udržateľná.

Pokiaľ ide o zahraničné veci, som hlboko presvedčená, že to nie je udržateľné, že Európska únia nie je schopná zaujať stanovisko kvôli jednému zablokovaniu kritických súborov

povedala.

„A rýchlosť, akou sa veci dejú… svet chce počuť európsky hlas,“ pokračovala von der Leyenová. „Rýchlosť je príliš vysoká na to, aby ste ju neustále alebo príliš často nepočuli a nevideli, pretože je blokovaná. Preto som skutočne presvedčený, že potrebujeme hlasovanie kvalifikovanou väčšinou.“

V rozhovore von der Leyenová povedala, že očakáva, že 27 hláv štátov a vlád prijme odporúčanie Komisie o štatúte kandidátskej krajiny pre Ukrajinu a Moldavsko.

Očakáva sa, že Európska rada pri schválení odporúčania zopakuje návrh Komisie, že Ukrajina a Moldavsko budú musieť pred začatím formálnych rozhovorov o členstve splniť mnohé podmienky.

Von der Leyenová v rozhovore povedala, že proces pristúpenia k EÚ je dostatočne flexibilný na to, aby kandidátske krajiny mali podstatnú kontrolu nad tým, ako rýchlo sa budú ich ponuky posúvať vpred.

Poznamenala, že Slovensko aj Turecko dostali „perspektívu členstva“ v roku 1999, no Slovensko sa predháňalo vpred, aby sa stalo členom, pričom Turecko je teraz od EÚ vzdialenejšie ako pred 23 rokmi.

Slovensko chcelo, chcelo vstúpiť do Európskej únie,“ povedala von der Leyenová, „a malo v krajine obrovskú jednotu. Trvalo im to päť rokov a boli členmi. Turecko je dnes ďalej od Európskej únie ako v roku 1999.

Preto je to dôkaz, že automatika neexistuje. Neexistuje žiadny pevný vzor. Je to však na krajine – v prípade potreby podporíme – ale je na krajine, aby dokázala, že je pripravená na pristúpenie.

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

13 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago