Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slová ukrajinského prezidenta prichádzajú po tom, ako čínske ministerstvo zahraničných vecí varovalo Washington, aby sa nemiešal do vzťahov Pekingu a Moskvy. 

Ak Čína podporí vo vojne na Ukrajine Rusko, vypukne svetová vojna. Uviedol to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre nemecký denník Die Welt, ktorý zverejnili v pondelok.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kyjev by si podľa Zelenského želal, aby bol Peking na strane Ukrajiny. „Je pre nás dôležité, aby Čína nepodporila vo vojne Ruskú federáciu. Vlastne, bol by som rád, keby bola na našej strane. V súčasnosti si však myslím, že to nie je možné,“ uviedol ukrajinský prezident.

„Vidím príležitosť pre Čínu pragmaticky zhodnotiť, čo sa tu deje. Pretože ak sa Čína spojí s Ruskom, bude svetová vojna, a myslím si, že Čína si je toho vedomá,“ dodal Zelenskyj.

Slová ukrajinského prezidenta prichádzajú po tom, ako čínske ministerstvo zahraničných vecí varovalo Washington, aby sa nemiešal do vzťahov Pekingu a Moskvy. Hovorca čínskeho rezortu diplomacie Wang Wen-pin takto reagoval na slová amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, ktorý Peking varoval pred poskytovaním materiálnej pomoci pre ruskú agresiu voči Ukrajine.

„Spojené štáty nie sú v takej pozícií, aby Číne kládli požiadavky. Odmietame to, že USA kritizujú čínsko-ruské vzťahy, nehovoriac už o donucovaní a nátlaku,“ povedal hovorca Wang.

USA zasahujú do rusko-čínskych vzťahov a šíria lži

Peking skritizoval v pondelok „nepravdivé“ tvrdenia Spojených štátov, že Čína uvažuje nad vyzbrojovaním Ruska v jeho vojne proti Ukrajine.

„Práve Spojené štáty, a nie Čína, posielajú nekonečné dodávky zbraní na bojisko,“ odpovedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin na otázku o nedávnych tvrdeniach USA.

„Vyzývame Spojené štáty, aby sa vážne zamysleli nad vlastným konaním, urobili viac pre upokojenie situácie, pre podporu mieru a dialógu a aby prestali prenášať vinu na niekoho iného a šíriť nepravdivé informácie,“ dodal hovorca.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken predtým pre americkú televíziu CBS uviedol, že Čína „zvažuje poskytovanie smrtiacej pomoci“ Moskve, a to „od munície až po samotné zbrane“.

Podobne sa vyjadril už viackrát, napríklad v Nemecku. V sobotu sa zúčastnil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii a stretol sa tam s vysokopostaveným čínskym diplomatom Wangom Im.


„Boli sme svedkami toho, že čínske firmy ruské vojenské snaženie podporili vojenským vybavením, samozrejme v Číne neexistuje skutočný rozdiel medzi súkromnými spoločnosťami a štátom. Čoho sa obávame teraz, je, že Čína zvažuje aj poskytnutie zbraní a munície,“ uviedol Blinken v nedeľu.

V Mníchove sa Blinken stretol s vysokým čínskym diplomatom Wang Im, ktorého „varoval pred následkami, pokiaľ by Čína Rusku poskytla materiálnu pomoc pre inváziu“ na Ukrajinu, píše agentúra Reuters.

CNN a agentúra Bloomberg už v januári s odvolaním sa na dva americké zdroje informovali, že americká administratíva komunikovala s čínskou vládou a „vyjadrila obavy“ ohľadom dôkazov, že čínske firmy podporujú Rusko vo vojne na Ukrajine nesmrtiacim vojenským materiálom, ako sú helmy alebo nepriestrelné vesty. Médiá vtedy informovali, že čínska centrálna vláda podporu nutne schváliť nemusela, pretože nemonitoruje každý krok svojich firiem tak detailne.

Z Blinkenovho aktuálneho vyjadrenia nie je jasné, či sa USA domnievajú, že aj vtedajšia údajná podpora čínskych firiem pre Rusko bola schválená centrálnou vládou alebo či ju centrálna vláda priamo nariadila.

Blinkenove obvinenia prišli v období zhoršenia vzájomných vzťahov, keď Washington zostrelil čínsky balón, ktorý sa pohyboval nad územím USA a údajne slúžil na špionáž. Vládnu obavy, že Čína prehlbuje vzťahy s Ruskom aj napriek vojne na Ukrajine. Wang I tvrdí, že Peking hrá konštruktívnu rolu a stojí pevne na strane dialógu.

„Neschvaľujeme, že USA ukazujú prstom na čínsko-ruské vzťahy, nehovoriac už o donucovaní a nátlaku,“ povedal hovorca Wang. „Smerovanie Číny v otázke Ukrajiny možno zhrnúť do jedného slovného spojenia, ktorým je vyzývanie na mier a podpora dialógu,“ tvrdil.

Čína a Rusko v októbri minulého roka vyhlásili, že sú „priateľmi bez hraníc“, ruskú inváziu na Ukrajinu však Čína nepodporila a aspoň oficiálne neposkytla Rusku finančnú ani materiálnu pomoc.

V sobotu v Mníchove Wang I opakovane zdôraznil, že Čína vždy stojí na strane mieru a že vo vojne na Ukrajine podporuje mierové rozhovory a dialóg. Kritizoval aj „určité sily“, ktoré podľa neho nechcú skorý koniec vojny.

Čínsky diplomat Wang I prišiel do Moskvy s mierovým plánom: Existujú sily, ktoré nechcú, aby sa vojna na Ukrajine skončila

Vysokopostavený čínsky diplomat Wang I pricestoval do Moskvy s cieľom zvýšiť rolu Pekingu v urovnaní konfliktu na Ukrajine, napísal v nedeľu večer ruský denník Kommersant. Na konferencii v Mníchove cez víkend Wang I povedal, že Čína má mierový plán riešenia vojny na Ukrajine, ktorý predstaví pri príležitosti blížiaceho sa výročia vojny. Rusko Ukrajinu napadlo vlani 24. februára.

O programe návštevy čínskeho diplomata v Moskve sa do poslednej chvíle nehovorilo, podotkol ruský denník. Cez víkend ale hovorca čínskej diplomacie Wang Wen-pin povedal, že popredný diplomat bude rokovať o „rozvoji vzťahov Číny a Ruska v novej etape rovnako ako o pálčivých medzinárodných i regionálnych otázkach predstavujúcich spoločné záujmy“.

Podľa Kommersantu hovorca povedal, že Peking chce spoločne s Moskvou hájiť záujmy oboch krajín a zohrať kladnú úlohu v zabezpečení mieru vo svete.

Na každoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa uskutočnila tento víkend, obvinil Wang Spojené štáty, že svojím „hysterickým“ správaním porušujú medzinárodné pravidlá.

Wang I – riaditeľ kancelárie Komisie pre zahraničné veci Ústredného výboru Komunistickej strany Číny – zopakoval aj výzvu na dialóg a naznačil, že európske krajiny by mali o konci vojny na Ukrajine „rozmýšľať pokojne“.

Podľa Wanga totiž „existujú nejaké sily, ktoré nechcú, aby uspeli rokovania alebo aby sa vojna (na Ukrajine) čoskoro skončila“. Nešpecifikoval však, o kom hovorí.

Maďarsko a Čína tvrdia, že stoja na strane mieru

Maďarsko a Čína stoja na strane mieru a sú pripravené spolupracovať s ďalšími štátmi sveta s cieľom diplomaticky urovnať konflikt na Ukrajine, potvrdili v pondelok v Budapešti maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a vysokopostavený čínsky diplomat Wang I. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR.

Šéf maďarskej diplomacie pripomenul, že táto vojna zúriaca v bezprostrednom susedstve Maďarska, ktorá si vyžiadala aj straty na životoch Maďarov žijúcich na Ukrajine, má mimoriadne negatívny vplyv aj na Maďarsko.

Toto utrpenie a márnenie ľudských životov by sa mali čo najskôr skončiť, vyhlásil Szijjártó, podľa ktorého by bolo potrebné dosiahnuť okamžité prímerie a začať mierové rokovania.

„Vyhlasujeme svetu, že Čína a Maďarsko sú radi, že môžu spolupracovať s inými mierotvornými krajinami na čo najskoršom ukončení súčasnej vojnovej situácie,“ citovala MTI Wanga, ktorý je riaditeľom kancelárie Komisie pre zahraničné veci Ústredného výboru Komunistickej strany Číny.

Čínsky hosť ocenil, že Maďarsko a Čína sa zhodujú vo viacerých otázkach a podčiarkol, že Čína chce ďalej posilňovať spoluprácu s Maďarskom i s Európskou úniou v záujme rastu životnej úrovne.

Wang I v minulý dňoch počas svojej cesty po Európe navštívil Francúzsko, Taliansko, Maďarsko a Nemecko, kde vystúpil na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Tam sa tiež stretol s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom. Toto stretnutie podľa Kommersantu nedalo žiadnu nádej, že by v napätých americko-čínskych vzťahoch mohlo nastať zlepšenie.

Zdroj: hnonline.sk (1), (2) / topky.sk / ta3.com (1), (2), (3)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.