Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Závery, ku ktorým dospeli vedci z Americkej univerzity v Notre Dame: Ak chcete výrazne zlepšiť svoje zdravie, PRESTAŇTE KLAMAŤ. Tí, ktorí klamú, sa častejšie sťažujú, že sa necítia dobre.

Americkí psychológovia vykonali v roku 2014 štúdiu, v ktorej požiadali skupinu ľudí, aby znížili počet každodenných klamstiev. Ukázalo sa, že psychický stav subjektov sa zlepšil už v prvom týždni experimentu a ich sťažnosti na zdravotné problémy sa znížili trojnásobne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Profesorka psychológie z University of Notre Dame Anita Kelly a jej kolegovia uskutočnili experiment, v ktorom počas desiatich týždňov pozorovali dve skupiny ľudí. Odborníci požiadali prvú skupinu, aby znížila počet každodenných klamstiev, kým životný štýl účastníkov druhej kontrolnej skupiny zostal rovnaký. Vedci sa pokúsili nájsť súvislosť medzi hovorenými klamstvami a emocionálnou, ako aj fyzickou pohodou.

„Zistili sme, že subjekty môžu cielene menej klamať a v dôsledku toho sa cítia lepšie. Naše údaje ukazujú, že dospelí Američania klamú v priemere 11-krát týždenne,“ povedala doktorka Anita Kelly.

Vedci študovali 110 ľudí vo veku 18 až 71 rokov, z ktorých 35 % boli dospelí a 65 % študenti v rámci experimentu s názvom „Náuka pravdy“. Všetci účastníci týždenne prichádzali do laboratória, kde špecialisti odoberali zdravotné indikátory a tiež monitorovali dodržiavanie experimentálnych podmienok pomocou detektora lži. Výsledkom bolo, že tie subjekty, ktoré začali menej klamať o maličkostiach, napríklad prišli s dôstojnými výhovorkami pre meškanie do práce, sa začali cítiť lepšie už na konci prvého týždňa experimentu. Trojnásobne sa u nich znížil počet sťažností na fyzické choroby, ako sú bolesti hlavy alebo hrdla a štyrikrát menej trpeli melanchóliou.

Ďalším pozitívnym efektom experimentu bolo zlepšenie vzťahov medzi subjektmi – na „osobnom fronte“ aj v práci. Subjekty poznamenali, že sa naučili hovoriť pravdu o svojich úspechoch bez zveličovania výsledkov a tiež pravdivo odpovedať na zložité otázky, ktoré predtým radšej ignorovali…

Ak sa pozrieme na všetko uvedené vyššie, sú výsledky experimentu logické, keďže klamstvo vytvára prepätie na emocionálnej úrovni, čo ovplyvňuje rozšírenie možností v činnosti ľudského mozgu. Človek potrebuje mať v hlave skutočné aj vymyslené plány, snažiť sa neprezradiť sa, a to je plytvanie dodatočnou energiou, ktorá vyčerpáva a unavuje.

Ďalším vážnym bodom je „práca“ svedomia. V osobnosti každého človeka existujú „normatívne štruktúry“ (pre zjednodušenie ich tak nazvime), ktoré sa formujú od prvých okamihov života a formujú sa nepozorovane. My si v rámci informácií, ktoré dostávame, zvykáme na poriadok, chápeme, čo je správne a čo nie. A keď sa od týchto smerníc odchýlime, aj malé klamstvo zvyšuje úzkosť a vnútorný konflikt so sebou samým a s ľuďmi.

Ale hlavný dôvod zlepšenia fyzickej kondície leží oveľa hlbšie. Faktom je, že túžba zdržať sa klamstva si vyžaduje posilnenie – stanovenie nejakej super úlohy, aktualizáciu našej predstavy o sebe a našich schopnostiach. Ľudia sa cítia obnovení, a preto prílev fyzickej sily a zvýšená celková vitalita. Tým, že sa ľudia rozhodnú klamať menej, pristupujú ku konverzácii vedomejšie a počúvajú samých seba, učia sa uvedomovať si svoje túžby a rozlišovať lži od pravdy. Preto výsledky experimentu opísaného vyššie ukázali, že subjekty sa cítili lepšie: znížila sa úroveň stresu, pretože si už nemuseli pamätať, komu a čo ste klamali a báli sa odhalenia.

No tí, ktorí nepoužívajú falošné výhovorky na maličkosti (napríklad prečo meškali do práce, nedokončili aktuálne úlohy), nepreveličujú svoje úspechy či talent, ľahšie si budujú osobné vzťahy a nadväzujú kontakty v spoločnosti. A to je dnes na základe všetkého, čo sa nám deje pred očami, veľmi dôležité, pretože väčšina, žiaľ, ani nepozoruje, že klamstvo im nielen komplikuje život, ale aj zhoršuje ich blaho…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.