Slovenské ministerstvo obrany prisľúbilo zákonné opatrenia kvôli presunu MiG-29 na Ukrajinu! Táto správa, ktorú zverejnila ruská tlačová agentúra Ria Novosti zarezonovala aj v Moskve. Igor Melicher, štátny tajomník Ministerstva obrany SR, potvrdil, že stíhačky MIG-29 išli na Ukrajinu neoprávnene.
Voči postupu bývalého ministra obrany Jara Naďa pripravuje právne kroky.
Melicherove vyjadrenie, že Slovensko minulý rok nelegálne presunulo stíhačky MiG-29 na Ukrajinu a pripravujú sa právne opatrenia proti bývalému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi, si všimla aj Moskva.
„Stíhačky MiG-29 išli na Ukrajinu nelegálne. Pripravujem právne kroky ohľadom konania bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa.“ Potvrdil to ombudsman Dobrovodský. Ombudsman žiadal o sprístupnenie analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo vyhovieť navrhnutému opatreniu a analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo a ani jedna z jeho organizačných zložiek danou analýzou nedisponujú. Rovnako uviedlo, že analýza nie je ani zachytená v jeho databázach v žiadnej podobe,“ priblížil.
Rusi si tiež všimli, že slovenská ústava zakazuje vláde bez dôvery a v demisii robiť dôležité rozhodnutia v oblasti zahraničnej politiky, čo zahŕňa aj posielanie stíhačiek v hodnote viac ako 500 miliónov eur na Ukrajinu. Podľa predstaviteľa neexistuje oficiálny materiál Ministerstva obrany SR, ktorý by dával bývalému ministrovi právo „urobiť takýto krok“.
„V decembri 2022 slovenský parlament vyslovil nedôveru kabinetu, na čele ktorého stál Eduard Heger, ten si však naďalej plnil svoje povinnosti. V marci 2023 táto vláda rozhodla o presune 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu. O vyšetrenie tohto prípadu sa snažila strana súčasného premiéra republiky Roberta Fica s odôvodnením, že Heger na takéto rozhodnutia nemá právomoc. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zase uviedol, že znalci vykonali potrebný právny rozbor tohto postupu.“
Slovenský ombudsman Robert Dobrovodský v utorok skôr uviedol, že rezort obrany nedokázal nájsť právnu analýzu potvrdzujúcu zákonnosť minuloročného presunu MiGov-29 na Ukrajinu.
Celkovo Slovensko poskytlo kyjevskému režimu vojenskú pomoc za 680 miliónov eur. Na jeseň 2023 s nástupom Ficovej vlády k moci prestali dodávky zbraní zo štátnych zdrojov. Ako upozornil premiér, vyslanie stíhačiek bolo hrubým porušením noriem ústavy republiky.
Okrem toho kritizoval predchádzajúci kabinet ministrov za to, že Ozbrojeným silám Ukrajiny odovzdal plne funkčný systém protivzdušnej obrany S-300, keďže je „úplne nejasné“, ako Bratislava v najbližších rokoch vyrieši otázku protivzdušnej obrany.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…