Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Povinnosť „prekrytia dýchacích ciest“ NEEXISTUJE ani podľa medzinárodného, ani podľa slovenského práva. Naviac, všetky predmetné opatrenia ÚVZ sú ničotné paakty,“ zdôrazňuje v tejto súvislosti advokátka JUDr. Adriana Krajníková.

Slovenská advokátska komora sa bude zaoberať prípadom košickej advokátky, ktorú vyviedli zo súdu preto, že si odmietla nasadiť rúško.Adriane Krajníkovej hrozí aj pokuta od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.

Pre hrozbu šírenia ochorenia Covid-19 platí i na súdoch povinnosť mať prekryté dýchacie cesty.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Advokátka si rúško nechcela nasadiť na Okresnom súde Košice-okolie, ktorý mal minulý štvrtok rozhodovať o prepustení jej klienta z väzby, ale pre tento incident sa napokon hlavné pojednávanie neuskutočnilo.

„Keď som vošla do budovy, justičná stráž ma vyzvala, aby som si nasadila rúško. Odmietla som s tým, že rúško nemám a že ak s tým majú problém, nech zavolajú policajtov,“ opísala na sociálnej sieti Krajníková.

Bez rúška potom vošla do budovy aj pojednávacej miestnosti. Ani tam si napriek opakovaným výzvam sudkyne a predsedníčky súdu rúško nedala.

JUDr. Krajníková: Povinnosť prekrytia dýchacích ciest NEEXISTUJE

„Nové pandemické opatrenia sú nulitné, nemienim ich rešpektovať. Mám pod rúškom mučivé pocity, úzkosť, hlava sa mi točí,“argumentovala v súdnej sieni.

„Povinnosť „prekrytia dýchacích ciest“ NEEXISTUJE ani podľa medzinárodného, ani podľa slovenského práva. Naviac, všetky predmetné opatrenia ÚVZ sú ničotné paakty,“ zdôrazňuje v tejto súvislosti advokátka JUDr. Adriana Krajníková.

„Nosenie rúška je odôvodnené paragrafom o „zákaze a obmedzení styku časti obyvateľstva s inou“. Je v tom logika? Lebo žiadna v tom nie je. Ide o svojvôľu pána Mikasa a jeho účelový právny nezmysel,“ uviedla v tejto súvislosti pre InfoVojnu JUDr. Adriana Krajníková.

„Navyše pán Mikas pod obmedzením styku časti obyvateľstva s inou časťou nechápe obmedzenie ich kontaktu, ale chápe to ako prekrytie dýchacích ciest všetkým občanom. Ide o vecnú a právnu nezmyselnosť, ako všetkým osobám nasadiť na tvár rúška,“vysvetlila JUDr. Krajníková.

K incidentu na súde sa Krajníková vyjadrila aj v rádiu InfoVojna, kde spoločne s bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR a exministrom spravodlivosti JUDr. Štefanom Harabinom hovorila o súčasnom koronadivadle v réžii Matovičovej vlády.

Harabin: Príkaz nosiť rúška je akt mučenia

Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti JUDr. Štefan Harabin sa v súvislosti s hrozbami Mikasovho úradu pre InfoVojnu vo štvrtok vyjadril, že nosenie rúšok je zjavne mučením. Odvolal sa pri tom na Článok 3 Európskeho dohovoru o Základných právach a slobodách, ktorý vylučuje mučenie nielen za núdzového stavu, ale aj za stavu vojnového.

„Nie je možné na podklade uvedeného Dohovoru uložiť pokutu. Ak by ju však príslušný orgán uložil, netreba ju zaplatiť. V takom prípade je potrebné žiadať písomné doručenie. Po doručení je potrebné podať opravný prostriedok, aj keby to bol trest pokarhania. A ak by nadriadený orgán potvrdil túto pokutu, tak treba podať správnu žalobu na súd, ktorá je oslobodená od súdneho poplatku,“ uviedol JUDr. Harabin. Poškodeným občanom ďalej odporučil obrátiť sa na JUDr. Adrianu Krajníkovú, ktorá ich zastúpi s tým, že trovy zaplatí štát, takže netreba platiť zálohu.

Sudkyňa nechala vyprevadiť advokátku z budovy

Predsedníčka súdu Nicola Kuzmiaková nás informovala, že nakoniec požiadala justičnú stráž a tá advokátku, ktorá sama odísť odmietla, vyprevadila z budovy.

„Vec bude v zmysle vecnej príslušnosti odstúpená príslušnému orgánu na ďalšie konanie,“ uviedla Jana Mésarová, hovorkyňa košickej polície s tým, že prípad zdokumentovali ako porušenie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Ďalšie konanie, vrátane možného uloženia pokuty, patrí do kompetencie regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

„Aj medzi advokátmi, rovnako ako medzi inými občanmi, je časť ľudí, ktorí situáciu zľahčujú a opatrenia nedodržujú,“ reagovala pre Korzár hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová.

Podľa komory je dôležité, aby si všetci, vrátane advokátov, uvedomili závažnosť situácie a chránili seba aj ostatných dodržiavaním opatrení.

„V takých prípadoch má dodržiavanie kontrolovať a vyžadovať prednostne súd, ak ide o účasť na pojednávaní, a následne polícia, k čomu aj došlo.“

Donevová vysvetlila, že komora má nad advokátmi disciplinárnu právomoc a v prípade možného porušenia advokátskych predpisov alebo etiky je možné podať na advokáta sťažnosť.

„Revízna komisia SAK sa zaoberá každou doručenou sťažnosťou a preverí konanie advokáta, v tomto prípade advokátky.“

Ak Revízna komisia SAK uzná možné porušenie, podá návrh na začatie disciplinárneho konania voči advokátovi.

„Porušenie advokátskych predpisov alebo etiky môže konštatovať len disciplinárny senát a následne môže uložiť advokátovi sankciu od napomenutia, cez peňažnú pokutu po vyčiarknutie zo zoznamu advokátov,“ uzavrela Donevová.

Zdroj: kosice.korzar.sme.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.