Advokát a predseda Občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát JUDr. Martin Ribár tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní môžu väzbu jednoznačne zneužívať na dolovanie klamstiev z výpovedí obvinených.
Známy advokát Martin Ribár, ktorý sa sám v rámci mediálne a politicky citlivých káuz posadil na lavicu obžalovaných, prišiel vo svojom najnovšom videu s vážnymi pochybnosťami o fungovaní právneho štátu na Slovensku za vlády na čele s hnutím ministra financií Igora Matoviča, OĽANO.
Ribár tvrdí, že väzbu orgány činné v trestnom konaní jednoznačne môžu zneužívať na dolovanie klamstiev z výpovedí obvinených. Okrem toho je skúsený advokát toho názoru, že prepúšťanie na základe spolupráce je v rozpore s judikatúrou Najvyššieho súdu SR (NS SR) a Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP)!
„Prepúšťanie obvinených z väzby na slobodu prokurátorom po tom, čo sa priznali k spáchaniu trestnej činnosti a začali usvedčovať spolupáchateľov naznačuje, že väzba u týchto obvinených mohla byť prostriedkom k vynúteniu priznania, čo je nezákonné,“ myslí si Ribár.
Ribár sa rozhodol porovnať situáciu na Slovensku so susednou Českou republikou. Tá ma v prepočte na jedného obyvateľa až štvornásobne menej väzobne stíhaných osôb. To by mohlo naznačovať, že so slovenským súdnictvom naozaj niečo nie je v poriadku.
„Česká republika má približne dvakrát viac obyvateľov ako Slovensko, a zároveň, väzobne stíhaných osôb v Českej republike je približne dvakrát menej ako na Slovensku,“ konštatuje Ribár.
Vzhľadom na jeho osobné skúsenosti s väzbou, sa advokát rozhodol priblížiť širokej verejnosti svoje dojmy z tohto inštitútu.
„Väzba je podľa môjho názoru nátlakový prostriedok. Hovorím o niečom, čo som si zažil na vlastnej koži. Sám som expresívne označoval podmienky vo väzbe ako šialené,“ tvrdí.
Zároveň dodáva, že vzhľadom na vyššie uvedené sa prepustenie z väzby stáva veľmi dobrou motiváciou pre klamstvá vo výpovediach: „Častokrát je pre osoby, ktoré sú vo väzbe, veľkým lákadlom spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní a za ´odmenu´ byť prepustený z väzby. Čo môže byť aj motiváciou uvádzať nepravdu.“
V ďalšej časti videa advokát naznačuje, že niektoré rozhodnutia súdov v súčasnosti nie sú v súlade s judikatúrou NS SR a ESĽP. Na základe ich rozhodnutí totiž Ribár tvrdí, že „spolupráca a priznanie nie je dôvodom na prepustenie z väzby.“
Pokiaľ sa takéto prepustenie udeje na základe akejsi „odmeny“ za výpoveď, je to podľa neho naviac neprípustné. „Prepustenie z väzby za odmenu možno pokladať za neprípustné aj s ohľadom na judikatúru ESĽP,“ dodal.
Ribár však neostal len pri všeobecnej citácii rozhodnutí súdu, no poukázal aj na jeden nedávny a veľmi konkrétny prípad prepustenia kajúcnika Tomáša Rajeckého, ktorý sa zaradil medzi známych kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, dobrovoľne vypovedajúcich vo viacerých prípadoch, vrátane toho najcitlivejšieho voči predstaviteľom politickej opozície Robertovi Ficovi a Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).
„Spolupracuje s políciou a tak dôvody na väzbu zanikli,“ citoval vo videu Ribár zo správy o prepustení Rajeckého poukazujúc na už spomínaný nesúlad s judikatúra súdov.
Zdroj: ereport.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…