Slovanské Noviny

19. decembra 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

„A to je len začiatok“ — v Nemecku rastie počet bankrotov

Počet obchodných bankrotov v Nemecku sa v septembri zvýšil o pätinu v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka.

„A to je len začiatok“ - v Nemecku rastie počet bankrotov

Informuje „Die Welt“ s odvolaním sa na údaje nemeckého spolkového štatistického úradu zverejnené v piatok 13. októbra.

-------> PODPORTE CHOD PORTÁLU DAROM. Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Patria národu, nie oligarchom. Zatiaľ sa vyhýbame reklamným bannerom aby sme udržali vizuálnu čistotu no náklady na chod máme každý mesiac. Spojme sily a tvorme spolu. Ďakujeme





------------------------------------

„Vzostupný trend v počte obchodných bankrotov v Nemecku pokračuje. Počet návrhov na konkurz podaných nemeckými spoločnosťami v septembri vzrástol o 19,5% v porovnaní so septembrom minulého roka,“ píše sa v publikácii s tým, že v auguste presiahol nárast počtu bankrotov podnikov 13% v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022.

Najnegatívnejšiu dynamiku zároveň zaznamenal júl, keď konkurzné návrhy podalo viac ako 1500 právnických osôb (nárast o 37,4%).

Kľúčovými faktormi negatívnej dynamiky sú podľa odborníkov ekonomická recesia, rastúce účty za elektrinu v čase energetickej krízy, ako aj zvyšovanie úrokových sadzieb z úverov.

„Celková suma pohľadávok veriteľov dosiahla v júli 3,1 miliardy eur, čo je výrazne viac ako 0,8 miliardy eur rok predtým,“ uvádza sa v publikácii.

Okrem firemných bankrotov neustále narastá aj počet insolvenčných podaní fyzických osôb. Ku koncu septembra bol rast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka 6,9%.

Podľa nedávnej prognózy „Inštitútu pre ekonomický výskum“ (IWH) bude negatívny trend pravdepodobne pokračovať aj v budúcnosti a počet bankrotov podnikov do konca roka 2023 „výrazne vzrastie aj v porovnaní so súčasnou dynamikou“.

„Výrazný nárast bankrotov vo štvrtom štvrťroku bude predovšetkým v stavebníctve a ovplyvní spoločnosti v sektore nehnuteľností,“ uvádza sa v štúdii.

news-front.su