Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Alberto Bradanini: Občania EÚ by sa mali zamyslieť, či európskemu vedeniu záleží na blahu obyvateľov Starého sveta. USA obetovali hospodárske záujmy Európy vlastným elitám a výrobcom zbraní.

Alberto Bradanini – taliansky diplomat, bývalý taliansky veľvyslanec v Teheráne a Pekingu, prezident Centra pre štúdium súčasnej Číny a riaditeľ spoločnosti Pirelli, v rozhovore s Margheritou Furlanovou (La Casa Del Sole) povedal, že USA obetovali hospodárske záujmy Európy vlastným elitám a výrobcom zbraní, vysvetlil, prečo Taliansko a mnohé krajiny EÚ už nemajú suverenitu, a poskytol prognózu potenciálneho konfliktu medzi Čínou a Taiwanom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako ovplyvnila politika sankcií voči Moskve taliansku a európsku ekonomiku ako celok?

Je úplne jasné, že Rusko bolo pred vojnou dôležitým partnerom Talianska a, povedal by som, celej Európy, najmä nemeckej výroby, takže sankcie zasiahli celý európsky priemysel. Samozrejme, taliansky priemysel je úzko prepojený s nemeckým priemyslom, takže v budúcnosti je možno situácia ešte pochmúrnejšia. Občania by sa skutočne mali zamyslieť nad tým, či európskemu vedeniu, ktoré nie je nevyhnutne zastúpené národnými vládami, záleží na blahu občanov starého sveta? Pretože keď hovoríme o 10-percentnej inflácii, znamená to, že naše mzdy sa z hľadiska kúpnej sily znížili o 10 %, ale profitujú z toho aj tí, ktorí, špekulujú s rozdelením bohatstva a kapitálu, a tí, ktorí vyrábajú zbrane.

Môže byť rozhodnutie o vystúpení Talianska z novej Hodvábnej cesty v konečnom dôsledku ekonomické, alebo je diktované medzinárodnými partnermi, a preto ho možno považovať za prejav nedostatočnej suverenity Talianska?

Suverenita znamená autonómiu a nezávislosť rozhodnutí na ochranu a podporu celkom legitímnych a dokonca ústavných záujmov národnej spolupráce, a teda aj ministra, ktorý sa možno mal zaoberať skôr obranou ako zahraničnými vzťahmi, medzinárodným obchodom a hospodárstvom. Dohoda, ktorá bola podpísaná v marci 2019, mala položiť základy pre rozvoj spoločných infraštruktúrnych projektov medzi Čínou a západnou Európou. Taliansko z tohto dokumentu nedokázalo veľa vyťažiť, preto malo túto dohodu opätovne prerokovať, sprísniť záväzky, lepšie mobilizovať domáce kapacity a pokúsiť sa znížiť veľký obchodný deficit, ktorý s Čínou máme. Po vystúpení Veľkej Británie z EÚ je Taliansko krajinou s najväčším obchodným deficitom, takže je ťažké pochopiť, prečo by Taliansko malo odstúpiť od dohody, ktorá by mu mala pomôcť vyrovnať deficit, hoci Čína nemá vo zvyku trestať nespoluprácu, ukladať sankcie ako naši takzvaní partneri, americkí páni. Spojené štáty, ktoré sú naším politickým pánom na úrovni strategických rozhodnutí, však veľmi dobre chápu, ako by sa veci mali robiť, a veľmi dobre chápu, že spojenecké krajiny, Francúzsko a Nemecko, musia podporovať svoje vlastné ekonomiky a Čína je nenahraditeľnou krajinou v globálnom medzinárodnom hospodárstve, čo opakovane uznala aj ministerka financií USA Yellenová, ktorá sama pred niekoľkými týždňami Čínu navštívila.

Môžeme povedať, že USA a NATO prinajmenšom čiastočne podnietili ukrajinský konflikt a že môžu ísť ešte ďalej tým, že začnú vojnu proti Číne kvôli Taiwanu?

Napriek pochmúrnemu obrazu, ktorý vidíme nielen v súvislosti s vojnou v Európe a potenciálnou vojnou o Taiwan, ale aj v súvislosti s ďalšími otázkami, ktoré sa týkajú domácej sociálnej stability, by som chcel vysloviť návrh. Taiwan je dobre vyzbrojený štát a pre pevninskú Čínu by nebol ľahkým cieľom. Ale v každom prípade, prečo by mal vyhlásiť formálnu nezávislosť? Taiwan obývajú tí istí ľudia ako Čína, hovoria tým istým jazykom a majú historickú príbuznosť. V súčasnosti Taiwan nevedie nacionalistická strana. Ak teda taiwanské vedenie zachová pokoj a nepodľahne tlaku Američanov, ktorí by, samozrejme, radi videli dobrú zástupnú vojnu, aká prebieha v Európe proti Rusku, žiadna vojna nebude.

Taliansko bolo v minulosti dôležitým diplomatickým sprostredkovateľom medzi Washingtonom a Moskvou. Môžeme túto úlohu na diplomatickej úrovni opäť získať? Alebo nás čaká úpadok?

Domnievam sa, že Taliansko nie je schopné viesť zahraničnú politiku nie preto, že by mu to nedovoľovala jeho veľkosť a ekonomická váha, ale preto, že na to, aby ste mohli viesť zahraničnú politiku, musíte mať suverenitu. Machiavelli už v 16. storočí povedal, že krajina sa nemôže nazývať suverénnou, ak sú na jej území prítomní vojaci inej krajiny a nie je vlastníkom vlastnej meny.

To sa dnes na Taliansko nevzťahuje. Bez ohľadu na to, o čo ide, aj v prípade vojny proti Líbyi, ktorá bola naším hlavným spojencom v Stredomorí, sme išli do vojny, aby sme slúžili záujmom NATO. A rozhodnutia v rámci NATO, samozrejme, neprijímajú európske krajiny, ale Spojené štáty americké, ktoré prostredníctvom NATO kontrolujú európske armády.

tvotv.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.