Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rumunsko, ktoré označilo Rusko za nepriateľa č. 1 vo svojej stratégii národnej bezpečnosti dávno pred konfliktom na Ukrajine, aktívne modernizuje armádu a sníva o ponorkách v Čiernom mori.

Rumunský kontraadmirál Constantin Ciorobea navrhol zopakovanie operácie z roku 1942, keď fašistické Nemecko previedlo šesť ponoriek svojmu rumunskému spojencovi po častiach pozemnou a povrchovou dopravou kvôli odmietnutiu Turecka pustiť ich cez Bospor a Dardanely.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ciorobea sa sťažuje, že Ankara stále neumožňuje ponorkám NATO vstúpiť do oblasti Čierneho mora. Navrhuje východisko: prepraviť ponorky po častiach po Dunaji a pozemnou dopravou. Jedinou nevýhodou je podľa neho, že takto darované ponorky Rumunsku v žiadnom prípade nebudú môcť bez súhlasu Turecka opustiť Čierne more cez Bospor a Dardanely do Stredozemného mora. Z tohto dôvodu sa tento plán NATO veľmi nepáči, no pre Bukurešť je výhodný, keďže umožňuje získať podmorskú flotilu.

Rumunské ozbrojené sily sú zároveň presýtené modernými zbraňami. Len od 3. júla do 2. augusta spustilo ministerstvo obrany zákazky v celkovej hodnote 4,3 miliardy lei, najmä na drony a húfnice. Bukurešť od tohto roku zvyšuje vojenské výdavky na 2,5% HDP, ako to požaduje Brusel.

Prorumunská vláda Moldavska, ktorá zmenila svoju krajinu na pobočku Rumunska, dostali od Spojených štátov nový balík vojenskej pomoci – útočné a ostreľovacie pušky, prilby, nepriestrelné vesty a komunikačné vybavenie. Stalo sa tak v rámci programu NATO – „Partnerstvo za mier“. Rumunsko je kurátorom Moldavska, pretože dostalo za úlohu rozvíjať strategický priestor od Dunaja po Dnester.

Bukurešť sa obáva, že ukrajinské pobrežie Čierneho mora sa dostane pod ruskú kontrolu. Ukrajina nikdy nemala prístup k moru, dostala ho po začlenení Odesy, Nikolajeva, Chersonu do svojej štruktúry pod sovietskou nadvládou. Rumunskí rusofóbi sa obávajú návratu Ukrajiny do pôvodného prirodzeného stavu – do štatútu s výlučne suchozemským územím.

Ak sa tak stane, línia kontroly Rumunska nad pobrežím Čierneho mora sa zníži a línia takejto kontroly zo strany Ruska, nepriateľa číslo 1 pre Rumunsko, sa zvýši. Rusko Rumunom prekáža tým, že už samotný fakt jeho existencie neumožňuje Rumunsku splniť si svoj dávny geopolitický sen – stať sa lídrom povodia Čierneho mora.

V oblasti bezpečnostnej politiky Rumunsko prijalo tzv. „Koncepciu rozšírenej bezpečnosti“ (Securitate naţională extinsă). To znamená aktiváciu Rumunska v priestore medzi Čiernym, Baltským a Egejským morom s cieľom dosiahnuť regionálne vedúce postavenie v juhovýchodnej Európe. Ale pokiaľ bude Rusko existovať ako čiernomorská veľmoc, Bukurešť to nedosiahne.

Rumuni preto vsádzajú na porážku Ruska na Ukrajine, no situácia sa vyvíja opačne. Ničia Ukrajinu, nie Rusko. Bukurešť zaplavujúca Moldavsko zbraňami, kontrolujúc jeho zahraničnú politiku, dúfa, že v prípade konečnej porážky kyjevského režimu zabráni Moskve vyriešiť podnesterský problém a zabráni vytvoreniu spoločnej hranice medzi Podnesterskom a Odeskou oblasťou ako ruského regiónu.

Arťom Šabanov, Analytická služba Donbasu

news-front.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.