Komisár Európskej únie pre vnútorný trh Thierry Breton bol zjavne znepokojený tým, že Elon Musk stiahol Twitter z „dobrovoľného kódexu EÚ proti dezinformáciám“.
Odstúpenie Twitteru od „dobrovoľného kódexu“ ho dostatočne vyviedlo z miery, že cítil potrebu verejne pokarhať Twitter za to, že sa vďačne nepodriadil odborným usmerneniam Európskej únie: „Môžeš utiecť, ale nemôžeš sa skrývať… Nad rámec dobrovoľných záväzkov, bojovať dezinformácie budú zákonnou povinnosťou podľa zákona o digitálnych službách od 25. augusta.“
Deklarovaným cieľom nového zákona o digitálnych službách je „prispieť k riadnemu fungovaniu vnútorného trhu so sprostredkovateľskými službami stanovením harmonizovaných pravidiel pre bezpečné, predvídateľné a dôveryhodné online prostredie, ktoré uľahčuje inovácie a v ktorom sú základné práva zakotvené v charte, vrátane zásady ochrany spotrebiteľa, sú účinne chránené.“
Kto môže argumentovať proti „bezpečnému, predvídateľnému a dôveryhodnému online prostrediu?“ Kto by argumentoval proti „ochrane spotrebiteľa“? A kto by argumentoval proti záväzku pána Bretona bojovať proti „dezinformáciám“? Určite by som to urobil, pretože
keď osoba alebo inštitúcia v pozícii veľkej moci podporuje hodnoty ako „predvídateľnosť“, bráni sa „dezinformáciám“ a sľubuje, že nás všetkých udrží „v bezpečí“ na internete, môžete si byť istí, že to bude „bezpečnosť“, „predvídateľnosť“ a „dezinformácia“ z ich samoúčelnej ideologickej a politickej perspektívy.
Obávam sa rovnako ako pán Breton z „dezinformácií“, no najviac ma znepokojujú dezinformácie pochádzajúce z oficiálnych zdrojov, ktoré môžu spôsobiť mimoriadne veľa škody vzhľadom na mimoriadny dosah a prestíž oficiálnych organizácií.
Práve tie isté organizácie by chcel pán Breton poveriť kontrolou „dezinformácií“: organizácie ako národné vlády, ktoré patria medzi najčastejších páchateľov nepravdivých a zavádzajúcich informácií o záležitostiach nemalého okamihu, z účinnosti a bezpečnosť vakcín Covid, masiek a blokád pôvodu vírusu SARS-CoV-2, skutočného postavenia klimatickej „vedy“ a potenciálneho poškodenia ekonomiky a potravinového dodávateľského reťazca v dôsledku agresívnych klimatických zásahov, ako je vyvlastňovanie poľnohospodárskej pôdy .
Zákon o digitálnych službách je nekonečným bludiskom komplikovaných predpisov hodných tímu právnikov. Keďže nemám rozpočet na to, aby som si najal tím právnikov, rozhodol som sa, že si zákon prezriem sám.
Neprináša príjemné čítanie pred spaním, a to nielen preto, že ide o bahno komplikovanej právnej úpravy, ale aj preto, že sa za touto právnou formou skrýva pokus politikov EÚ dostať pod palec platformy sociálnych médií.
- povinnosť spoločností pôsobiacich v oblasti sociálnych médií pravidelne predkladať byrokratom EÚ správy o moderovaní obsahu a „zmierňovaní rizika“
- dohľad EÚ nad tým, ako platformy sociálnych médií sledujú „škodlivé“ informácie, ktoré by potenciálne mohli zahŕňať dezinformácie o zdraví, ako aj „nezákonné nenávistné prejavy“
- vytvorenie nových núdzových právomocí v Európskej komisii, ktoré budú „vyžadovať“ od platforiem sociálnych médií, aby prijali opatrenia na „zabránenie, odstránenie alebo obmedzenie“ akéhokoľvek používania ich služieb, ktoré by mohlo „prispieť“ k „ohrozeniu“ verejnej bezpečnosti alebo verejného zdravia
…a to všetko podporené ochromujúcimi pokutami až do výšky 6 percent celosvetového obratu spoločnosti za nedodržiavanie pravidiel. Áno, počuli ste správne: až šesť percent celosvetového obratu spoločnosti si chce vybrať len Európska komisia.
V konečnom dôsledku je zákon o digitálnych službách pokusom o zvýšenie úrovne kontroly, ktorú majú byrokrati EÚ nad tokom informácií na platformách sociálnych médií.
Museli by ste mať veľmi krátku historickú pamäť, aby ste si mysleli, že široké právomoci cenzúry sa vo všeobecnosti použijú na presadzovanie veci pravdy a spravodlivosti.
Či sa pánovi Thierrymu Bretonovi a jeho kolegom podarí prinútiť spoločnosti sociálnych médií, aby splnili svoje ponuky, je jasné: Zákon o digitálnych službách vytvára európske právne prostredie, ktoré je voči slobode prejavu čoraz nepriateľskejšie.
skspravy
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Európsky zákon o digitálnych službách vydáva slobodu prejavu na milosť a nemilosť eurokratom
Európsky zákon o digitálnych službách vydáva slobodu prejavu na milosť a nemilosť eurokratom
Európsky zákon o digitálnych službách vydáva slobodu prejavu na milosť a nemilosť eurokratom