Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Obhajcovia bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry Kováčika o prelomovom pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde, na ktorom výpovede svedkov Košča a Švarca absolútne spochybnili dôveryhodnosť kajúcnika Bernarda Slobodníka

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici pokračovalo v pondelok 20. marca 2023 pojednávanie v spolitizovanej trestnej kauze, v ktorej prokurátor ÚŠP obvinil bývalého samotného šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika, že od Petra Košča mal prijať úplatok 50-tisíc eur za to, že ovplyvní, respektíve bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach vyšetrovaných Národnou kriminálnou agentúrou. S obhajcami Dušana Kováčika Erikom Magálom a Jakubom Križanom sa na túto tému zhovárala Mimi Šramová.

Kováčika mal podplatiť Peter Košč, podnikateľ blízky SIS aj policajným funkcionárom. Kováčik mal za úplatok zariadiť, aby trestné stíhanie nikam neviedlo v dvoch prípadoch. V jednom išlo priamo o Košča, v druhom o Koščovho kamaráta, bývalého šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, podozrivého z vynášania mafiánskej skupine sýkorovci.

Hlavným svedkom proti exprokurátorovi Dušanovi Kováčikovi je kajúcnik Bernard Slobodník. Súdu opísal, ako bývalému špeciálnemu prokurátorovi odovzdal peniaze od Košča v upravenej knihe s vyrezaným otvorom, v ktorom boli bankovky. Stať sa tak malo na stretnutí trojice s vtedajším novovymenovaným šéfom SIS a nominantom SNS Antonom Šafárikom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

K predaniu úplatku došlo podľa bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára v roku 2016 v bratislavskej nemocnici U milosrdných bratov, kde mal priestory aj rád Maltézskych rytierov, v ktorého štruktúrach pôsobil práve Šafárik.

O tejto udalosti rozprávali pred súdom aj ďalší svedkovia, mali ju z počutia od Slobodníka, ktorý celú situáciu opakovane opisoval pri spoločenských stretnutiach ako scénu z filmu.

Pred sudcom Michalom Trubanom vypovedali v pondelok expolicajti Peter Koščo (nemýliť si s Peter Košč) a Marek Švarc, v minulosti kolegovia Slobodníka, aj niekdajší šéf SIS Anton Šafárik. Na prvých dvoch sa obhajoba obracala s otázkami smerujúcimi k spochybneniu Slobodníka a jeho dôveryhodnosti ako svedka.

Koščo obviňoval Slobodníka, že v niektorých rozhovoroch s novinármi klamal, keď tvrdil, že si našiel na služobnom aute GPS zariadenie a že aj jeho sledovali, podobne ako prokurátorov Daniela Lipšica, Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Obaja policajti pred súdom zhodne vypovedali, že sledovacie zariadenie bola len maketa narafičená nimi, na podnet samotného Slobodníka. Ako ich o to žiada, má zachytávať nahrávka, ktorú si urobili. „Vznikla na našu obranu, Bernard Slobodník bol vplyvný, urobili sme to, aby si nevymyslel príbeh a neobrátilo sa to proti nám,“ hovoril Švarc.

Dvojica si Slobodníka nahrala aj pri inej príležitosti, ide o mediálne známy záznam súkromného rozhovoru v aute. V tom čase už bol Slobodník v civile a podľa Švarca sa chystal vypovedať na Úrade špeciálnej prokuratúry. Chcel vraj od nich ozrejmiť a osviežiť niektoré minulé konania z NAKA. Prokurátor Michal Šúrek už vlani, keď obhajoba na túto nahrávku opakovane narážala, pripomínal, že vznikla nelegálne a s prípadom korupcie v obžalobe nesúvisí.

Švarc dnes opisoval, že Slobodníka opakovane viezol na stretnutia s Igorom Matovičom v Trnave, malo sa tak diať v období rokov 2017 až 2019. Slobodník podľa exkolegov, ktorí vo výpovedi používali podobné formulácie, sú dobrí kamaráti a naposledy sa stretli len asi pred týždňom, viedol „dvojaký život“ – jeden doma v Leviciach a druhý v Bratislave, kde sa po večeroch stretával s rôznymi ľuďmi. Pred súdom po otázkach obhajoby vytiahli aj detaily zo Slobodníkovho súkromného života.

Exšéf SIS Šafárik potvrdil, že k stretnutiu v zasadačke nemocnice U milosrdných bratov v zložení, ako ho popísal Slobodník, skutočne došlo.

Bolo to v júli 2016, len pár dní po jeho vymenovaní do funkcie. Vypovedal, že on, Košč, Kováčik a Slobodník sa počas jeho funkčného obdobia takto stretli len raz. Slobodník Šafárika pri opise udalosti ako z mafiánskeho filmu označoval ako Don Padre.

Kováčik a Slobodník mali sedieť oproti Šafárikovi, Košč za stolom nebol a sedel niekde bokom. Exšéf tajných si nebol celkom istý, no práve Košč mu zrejme povedal, že by „bolo dobré stretnúť sa s týmito dvoma ľuďmi“.

S Koščom ho zoznámil niekto z bezpečnostných zložiek niekedy v roku 2015, v predvolebnom období. Opísal ho ako veľmi inteligentného lobistu a analytika, ktorý má prehľad, pozná veľa ľudí a vie dobre odhadnúť situáciu, napríklad pred voľbami.

V stretávaní mimo oficiálnej kancelárie Šafárik žiadny problém nevidel, išlo podľa neho o úvodné formálne stretnutie, ktoré trvalo len približne dvadsať minút. Počas neho si nevšimol, že by v zasadačke či na chodbe došlo k nejakej odovzdávke.

Prokurátor ÚŠP Michal Šúrek reagoval na taktiku obhajoby smerujúcu k spochybneniu kľúčového svedka, že môže klásť otázky, aké uzná za vhodné. „No z môjho pohľadu sa tak dialo dosť tendenčne,“ komentoval s tým, že sa k tomu vyjadrí aj v záverečnej reči.

Kritizoval, že obhajoba spochybňovala svedka za cenu, že do konania „zatiahla jeho osobný život“.

O nahrávke zachytávajúcej rozhovor o GPS sa Šúrek podľa jeho slov dozvedel až dnes na pojednávaní. „Bude minimálne predmetom preverovania,“ povedal a dodal, že svedkovia ju zamlčali, hoci v súvislosti so Slobodníkom už vypovedali vo viacerých trestných konaniach.

Pojednávanie bude pokračovať v utorok, opäť bez Kováčika. Vypovedať bude expolicajt Rehák, ktorý čelí obžalobe v súvisiacom prípade.

Obsah rozhovoru Mimi Šramovej s obhajcami Dušana Kováčika:

– Čo na ŠTS BB v pondelok zaznelo a prečo to bolo prelomové?
– Čo zaznelo o Igorovi Matovičovi a čo nesedelo v jeho a Slobodníkovej výpovedi?
– Aký mal vzťah Bernard Slobodník s novinármi Tódovou, Vagovičom, Petkovou a Dömeovou?
– Prečo sa prokurátor Šurek pýtal svedkov sugestívne otázky a prečo ich výpovede spochybňoval pred novinármi?
– Ako sa prokurátor Šurek vysporiada so zásadnými a závažnými skutočnosťami, ktoré na HP odzneli?
– Prečo slovenské súdy nerešpektujú rozhodnutie Najvyššieho súdu o nedôveryhodnosti Bernarda Slobodníka?
– Prečo slovenské súdy nerešpektujú rozsudky ESĽP ako Vasaráb a Paulus vs SR?
– Ako rozhodne Ústavný súd SR v prípade podania sudcu ŠTS Pullmana?
– Ako sa pozerajú na dvojitý meter pri disciplinárnom stíhaní sudcov, napr. sudcu Trubana a sudkyne Záleskej?
– Prečo médiá o spomínanom výsluchu svedkov mlčia?
– Akú mal povesť Bernard Slobodník?
– Akú mal povesť Peter Petrov alias Tiger?
– Prečo sa OČTK nepozrú na majetkové pomery Bernarda Slobodníka?
– Čo hovoria na kauzu Očistec?
– Ako reagoval Dušan Kováčik na pondelkový výsluch svedkov?
– V čom spočíva ústavná žiadosť ich klienta?

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube Mimi Šramová / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.