Slovanské Noviny

25. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Desaťtisíce Slovákov odmietajú bojovať na Ukrajine v zástupnej vojne USA proti Rusku a podpisujú vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby

Vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby podpísalo tento rok rekordné množstvo ľudí. Dokument podpísalo už 40-tisíc mužov.

Pre obavy z prípadnej vojenskej mobilizácie odopreli vojenskú službu desiatky tisíc ľudí. Ministerstvo obrany to neprekvapuje. Pripisuje to ruskej propagande. Podľa vedenia rezortu ju šíri opozícia a jej cieľom je vystrašiť ľudí, že pôjdu bojovať na Ukrajinu. Vláda však akúkoľvek mobilizáciu popiera.

Vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby podpísalo tento rok rekordné množstvo ľudí. „Bolo to okolo 40 000 žiadostí. Samozrejme, to číslo sa ešte môže meniť,“ spresnil štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ten, kto ho podpísal, odmieta boj so zbraňou v ruke. Či už preto, lebo je to v rozpore s jeho svedomím, alebo s náboženským vyznaním. Prípadnej mobilizácii sa však úplne vyhnúť nedá.

Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny totiž hovorí, že prezident môže povolať na výkon alternatívnej služby aj tých, ktorí výkon mimoriadnej služby odopreli. Nešli by však do boja, no vypomáhať, napríklad v nemocniciach, by museli.

Ministerstvo obrany opakovane hovorí, že na Slovensku sa žiadna mobilizácia nechystá. V tom, že približne 40 000 ľudí požiadalo o odopretie výkonu mimoriadnej služby bezpečnostný analytik nachádza aj pozitíva.

„Štát získava informáciu o tom, že tieto osoby nie sú ochotné brániť svoju krajinu. Získava informáciu, že nie je rozhodne vhodné ich vyzbrojovať a dodávať im nejaké bojové schopnosti. V prípade, že by došlo k nejakému konfliktu, je u nich vysoký predpoklad, že by sa mohli dokonca obrátiť proti SR,“ myslí si bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

Naď: Opozícia šíri strach

To, že ľudia podpisovali odopretie vojenskej služby vo veľkom, pripisuje rezort obrany strachu, ktorý podľa neho naháňa opozícia. Napríklad Smer-SD verejne hovorí, že dočasne poverená vláda ženie Slovensko do vojny proti Rusku.

„S Robertom Ficom sme otvorili tému mobilizácie iba minulý týždeň, čo už bol február. Ľudia museli požiadať o odopretie vojenskej služby do konca januára,“ argumentuje poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD).

Na porovnanie, kým v tomto roku podalo žiadosť okolo 40 000 ľudí, v roku 2020 pred pandémiou to bolo iba necelých 350.

Ľuďom chodia povolávacie rozkazy, rezort vnútra ich označil za hoax

Ministerstvo vnútra upozornilo na falošné povolávacie rozkazy. Rezort tak reaguje na falošný dokument, ktorý prišiel občanovi z Nových Zámkov. Hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová v piatok (3. 2.) zdôraznila, že ide o hoax.

„Ministerstvo vnútra upozorňuje, že ide o hoax a žiadne povolávacie rozkazy sa z úrovne okresných úradov nedistribuujú,“ uviedla Eliášová.

Mužovi z Nových Zámkov doručili falošný dokument, ktorý mala podpísať prednostka nitrianskeho okresného úradu. Obsahoval aj úradnú pečať, ktorá je vizuálne podobná oficiálnej pečiatke okresného úradu a pre laika ťažko rozlíšiteľná od originálu.

Rozpor so svedomím alebo náboženským vyznaním

Slovensko má profesionálnu armádu, povinná základná vojenská služba bola zrušená od roku 2006. V prípade vojnového konfliktu by nás chránili naši profesionálni vojaci a tiež ich kolegovia z armád členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO). Vojna na Ukrajine však na ľudí zapôsobila aj v tom smere, že si nie sú istí ničím. Mnohí majú obavy že by mohlo dôjsť k eskalácii napätia a vyhláseniu mobilizácie aj na Slovensku. Muži od 19 do 55 rokov by potom boli povolaní do boja, ako hovorí zákon.



Ak muž nie je držiteľom modrej knižky, môže sa vyhnúť mimoriadnej vojenskej povinnosti iba z dvoch dôvodov: pre rozpor so svedomím alebo náboženským vyznaním. V oboch prípadoch sa podáva takzvané vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby. Tieto žiadosti je však možné podať vždy iba v priebehu januára. Len muži, ktorí dovŕšili alebo dovŕšia v priebehu daného roka 19 rokov, môžu podávať žiadosti aj mimo tohto mesiaca. 

Nič z toho však neznamená, že v prípade konfliktu by sa vyhli povolaniu. Odopretie ich však ochráni pred priamym bojom.

„Občan, ktorý odmietol výkon mimoriadnej služby podaním vyhlásenia o odopretí výkonu mimoriadnej služby a bolo mu vyhovené, bude zaradený do evidencie občanov povinných vykonať alternatívnu službu ako inú službu namiesto mimoriadnej služby,“ vysvetlila pre PLUS 7 DNÍ Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa ministerstva obrany. 

Alternatívna služba znamená, že muž plní úlohy v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, v oblasti sociálnej pomoci či napríklad civilnej ochrany.


Reakcie už vlani

Už vlani, keď vo februári vypukla vojna na Ukrajine, sa zvýšil počet týchto žiadostí, hoci kvantum z nich bolo zamietnutých. V januári bol totiž na Slovensku vyhlásený núdzový stav a počas neho sa žiadosti neprijímajú. Je možné ich podať len v stave bezpečnosti.

Napriek tomu zaznamenalo ministerstvo obrany významný nárast ich počtu. Bolo ich 1 443, čo je v porovnaní s rokom 2020 a 343 žiadosťami nárast o vyše tristodvadsať percent.



Už vlani, keď vo februári vypukla vojna na Ukrajine, sa zvýšil počet týchto žiadostí, hoci kvantum z nich bolo zamietnutých. V januári bol totiž na Slovensku vyhlásený núdzový stav a počas neho sa žiadosti neprijímajú. Je možné ich podať len v stave bezpečnosti. Napriek tomu zaznamenalo ministerstvo obrany významný nárast ich počtu. Bolo ich 1 443, čo je v porovnaní s rokom 2020 a 343 žiadosťami nárast o vyše tristodvadsať percent. 



Tento rok sa informácie o odkladoch stali virálnymi hlavne na sociálnych sieťach. Ministerstvo obrany z toho viní dezinformačné weby, ktoré údajne strašili ľudí blížiacou sa mobilizáciou, hoci žiadna sa vraj nechystá. Podkladom boli dokumenty z banskobystrického okresného úradu, ktoré hovorili o pravidelnej každoročnej príprave štátnych úradníkov na prípadnú mobilizáciu. Ide o niečo ako pravidelné protipožiarne cvičenie, nie prípravu na vojenskú realitu. Ľudia napriek tomu uverili, že tento rok vypukne na Slovensku vojna. 



Koľko žiadostí o odopretie mimoriadnej služby teda teraz úrady dostali, ministerstvo nekomunikuje. „Tento údaj bude známy až po 31. 1., keďže dovtedy okresné úrady prijímajú žiadosti (občanov vo veku 20 až 55 rokov).“ Jednotlivé okresné úrady však potvrdzujú priebežný nárast ich počtu.

Naď vylučuje mobilizáciu

Minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že na paniku niet dôvodu. Žiadna mobilizácia, ktorou strašili konšpiračné weby, podľa neho nehrozí.


„Slovenská verejnosť už čelila mnohým pokusom o zneužitie obranných tém. Takéto správy majú za cieľ šíriť medzi obyvateľmi paniku a strach. Ich autori vedome rozdeľujú spoločnosť, podkopávajú dôveru v štátne inštitúcie a neraz sa snažia o zmenu správania ľudí,“ vyhlásil minister.



„Opakujeme, že žiadna mobilizácia sa neplánuje – jednak nie je na ňu zákonný dôvod, sme v stave mieru a po ďalšie, ak by došlo k zhoršeniu bezpečnostnej situácie (nemáme hneď na mysli vyslovene mobilizáciu), sú k dispozícii v prvom rade relevantné bezpečnostné zložky štátu,“dodal. 



Naď zároveň pripomenul, že na Slovensku pôsobí aj mnohonárodná bojová skupina NATO, ktorá je v prípade potreby pripravená brániť občanov a ich majetok.

Vojnoví štváči Heger s Naďom ženú svet do katastrofy

Zelenský počas osobného stretnutia so slovenským premiérom Eduardom Hegerom na štvrtkovom summite EÚ v Bruseli oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na účely obrany pred ruskou agresiou. Predseda vlády SR mu odpovedal, Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Heger po skončení týchto rokovaní uviedol, že Zelenskyj ich informoval o súčasnej situácii na Ukrajine s tým, že v najbližších týždňoch očakávajú zintenzívnenie ruskej ofenzívy.

„Požiadal o širokú pomoc. Oslovil nás ohľadom lietadiel MiG-29. Povedal som mu, že budeme o tom rokovať na domácej pôde a verejnosť bude informovaná o výsledku týchto rokovaní,“vysvetlil. Rokovať podľa Hegera bude treba aj s Kyjevom o ďalších špecifikáciách a o prípadnom presune tejto vojenskej techniky.

Do tretice pôjde o rokovania na európskej úrovni, lebo lietadlá MiG-29 by Slovensko dodalo v rámci mechanizmu EÚ, ktorý prepláca dodávky vojenskej techniky pre Ukrajinu. Podľa Hegera je akákoľvek pomoc v prospech Ukrajiny v národnom záujme Slovenska a v záujme európskej bezpečnosti.

Na otázku, kedy by k dodávke lietadiel mohlo dôjsť, Heger uviedol, že to ukážu rokovania.

O Zelenského žiadosti už informoval aj ministra obrany SR Jaroslava Naďa a zdôraznil, že slovenská vláda má záujem o čo najrýchlejšie ukončenie rokovaní.

Heger: Samozrejme! Samozrejme, že pošleme vojakov a zbrane!

Heger na zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti predniesol v odpovedi na otázku europoslanca Milana Uhríka, kde sú limity našej vojenskej podpory Ukrajiny, či sme im tam ochotní poslať všetky zbrane alebo aj slovenských vojakov, odpovedal šokujúco nasledovne.

„… A teraz vy sa opýtate, že či my pošleme našich vojakov do vojny?! To, prepáčte, toto sa ma pýta europoslanec na pôde európskeho výboru?? Nesrandujte. Nesrandujte. Tak si naštudujte… Samozrejme! Samozrejme! A je absurdné, že vôbec takúto otázku vysloví europoslanec! Vy by ste to občanom mali vysvetliť, poznajúc všetky medzinárodné zmluvy, poznajúc naše záväzky z hľadiska NATO a podobne. To by ste im mali vedieť vysvetliť, ale to by ste si najprv museli naštudovať.“

„Žiadny článok Severoatlantickej zmluvy nám neukladá povinnosť ísť brániť štát, ktorý nie je členom NATO. Heger opäť neprikladá dôležitosť štátnym záujmom Slovenskej republiky a chce sa iba zapáčiť svojmu zaoceánskemu pánovi,“ uviedol vo svojom článku publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár, ktorý v tejto súvislosti poukázal na to, že Heger je za pochvalu z Bruselu ochotný zatiahnuť Slovensko do vojny.

Rozhodnutie o možnom dodaní stíhačiek Ukrajine v súčasnosti „nie je tou najdôležitejšou otázkou“, povedal v utorok (14. 2.) v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. NATO sa podľa neho musí namiesto toho zamerať na poskytnutie už prisľúbenej vojenskej pomoci.

„Teraz treba naliehavo dodať to, čo sa už sľúbilo. Doručiť obrnené vozidlá, bojové vozidlá pechoty (BVP), nemecké BVP Marder, americké vozidlá Bradley a samozrejme aj hlavné bojové tanky Leopard a ďalšie tanky,“ povedal šéf NATO pred stretnutím ministrov obrany členských krajín Aliancie.

Stoltenberg poznamenal, že síce teraz nejde o prioritu, ale o tejto téme „prebieha diskusia“.

„Sme si vedomí toho, že Ukrajina musí dostať zbrane, aby mohla opätovne získať (Ruskom zabraté) územia, oslobodiť ich a zvíťaziť v tejto vojne ako zvrchovaný a nezávislý štát,“ povedal šéf NATO.

Počas nadchádzajúcich rokovaní treba podľa Stoltenberga diskutovať o typoch zbrojných systémov, ktoré by členské štáty NATO mali poslať na Ukrajinu. Ale aj o tom, aby všetky tieto systémy „fungovali tak, ako majú“. Priblížil, že potrebná je munícia, náhradné diely, ako aj zaistenie údržby a logistiky.

Rokovanie ministrov štátov NATO

Ministri obrany členských krajín NATO budú od utorka v Bruseli dva dni rokovať o ďalšej podpore Ukrajiny a tiež o potrebe Aliancie doplniť svoje zásoby munície.

Podľa amerického ministra obrany Lloyda Austina spolieha Rusko na to, že podpora spojencov časom ochabne, v čom sa však mýli. „Kremeľ stále vsádza na to, že nevydržíme. Ale rok od začiatku vojny sme stále rovnako jednotní. A táto spoločná odhodlanosť pomôže Ukrajine udržať doterajšiu energiu v kritických najbližších týždňoch,“ povedal Austin.

Austin v Bruseli pripomenul dodávky zbraní spoločne prisľúbené radom aliančných krajín. Medzi nimi figurujú americké protivzdušné systémy Patriot, nemecké tanky Leopard 2 či staršie tanky T-72.

Spojenci od začiatku vojny prisľúbili Ukrajine zbrane za takmer 50 miliárd dolárov (47 mld. eur), musia však svoje úsilie ďalej zosilniť, dodal Austin.

Rusko: NATO je pre nás nepriateľskou organizáciou

Kremeľ v utorok vyhlásil, že NATO sa čoraz viac zapája do konfliktu na Ukrajine tým, že Kyjevu sľubuje ďalšie dodávky zbraní. Informuje agentúra Reuters.

„NATO je pre nás nepriateľskou organizáciou, ktorá svoj nepriateľský postoj dokazuje každý deň,“ tvrdil novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „(Aliancia) sa snaží zo všetkých síl, aby bolo jej zapojenie do konfliktu čo najjasnejšie,“ uviedol.

Dodávky ďalšej munície pre ukrajinské sily zo strany členských štátov NATO podľa Moskvy konflikt len predlžujú a zvyšujú pravdepodobnosť eskalácie vojenských aktivít.

Fico: Budú posielať umierať Slovákov za Ukrajinu. Ťahajú nás do vojny, lebo si za to kupujú odpustky od Američanov. Vedia, že tu môžu páchať akékoľvek zločiny a zatvárať nevinných

Predstavitelia strany Smer-SD na utorkovej tlačovej besede deklarovali odmietavý postoj k účasti vojenským jednotiek NATO na Ukrajine, ako aj úvahy o jej členstve v Severoatlantickej aliancii. Bývalý ministerský predseda Robert Fico upozornil, že Hegero-Matovičov režim s požehnaním prezidentky Čaputovej bude posielať našich vojakov zomierať na Ukrajinu.

„Ťahajú nás do vojny, lebo si za to kupujú odpustky. Vedia, že tu môžu páchať akékoľvek zločiny, môžu tu zatvárať nevinných ľudí, môžu kradnúť, že nikto ich za to nebude kritizovať, pretože jediným merítkom ich imidžu v zahraničí je to, či posielajú alebo neposielajú zbrane, či sú pioniermi v zásielkach špecializovanej vojenskej techniky,“ uviedol bývalý premiér.

Ďalej zopakoval, že ústava hovorí jasne, že vláda, ktorá bola odvolaná nemôže prijímať rozhodnutia v zásadných záležitostiach. Zároveň prízvukoval, že lietadlá Mig-29 nie je letka starých ruských lietadiel. Tieto lietadlá boli modernizované a bola do nich namontovaná najmodernejšia vojenská technika. A tieto lietadlá chce len tak Slovensko odovzdať krajine s technikou Severoatlantickej aliancie, ktorá ani nie je členským štátom NATO.

Šéf Smeru-SD zároveň povedal, že po tom, ako v NR SR predviedli aroganciu moci a ich túžbu zatiahnuť nás do vojny mu nezostáva iné, iba urobiť dva kroky.

„Prvým krokom je zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorej bodom programu bude nové uznesenie o voľbách v júni 2023. Nie je možné za týchto podmienok, kedy si robí vláda v demisii čo chce, keď je krytá prezidentkou, keď je krytá ruinami v Národnej rade Slovenskej republiky, aby sme toto tolerovali až do septembra. Čo keď naozaj príde rozhodnutie, že má byť vyslaná vojenská jednotka smerom na Ukrajinu z územia Severoatlantickej aliancie? Samozrejme, že Naď, Čaputová, Heger to podporia s plnou vervou, bez akéhokoľvek zaváhania.“

Zdroj: spravy.rtvs.sk (1), (2) / plus7dni.pluska.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.