Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

USA podľa šéfa Pentagónu však nevidia bezprostredné známky masívneho leteckého útoku. Putin vystúpi 21. februára s prejavom pred oboma komorami ruského parlamentu.

Spravodajské informácie zdieľané medzi členskými štátmi NATO odhalili hromadenie lietadiel v blízkosti rusko-ukrajinských hraníc. Kremeľ v utorok vyhlásil, že Severoatlantická aliancia sa čoraz viac zapája do konfliktu na Ukrajine tým, že Kyjevu sľubuje ďalšie dodávky zbraní.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rusko zhromažďuje stíhačky a vrtuľníky v blízkosti hraníc s Ukrajinou, uviedli v utorok predstavitelia západných tajných služieb. Informoval o tom spravodajský portál Sky News.

Správa o vývoji situácie vyvolala podozrenia, že sily ruského prezidenta Vladimira Putina sa snažia zmeniť svoju problematickú pozemnú inváziu na „vzdušný boj“.

Zatiaľ čo americký minister obrany Lloyd Austin trvá na tom, že USA nevidia bezprostredné známky „masívneho leteckého útoku“, na utorkovom stretnutí so spojencami z NATO minister zdôraznil hrozbu zvyšných podstatných leteckých síl Ruska.

Denník Financial Times uvádza, že spravodajské informácie zdieľané medzi členskými štátmi NATO odhalili hromadenie lietadiel v blízkosti rusko-ukrajinských hraníc, čo podnietilo požiadavky na urýchlené dodávky prostriedkov protivzdušnej obrany a delostreleckej munície do Kyjeva.

Zmienený britský denník cituje nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa americkej administratívy, ktorý o Austinovom utorkovom brífingu povedal: „Veľmi jasne deklaroval, že máme krátky čas na to, aby sme pomohli Ukrajincom pripraviť sa na ofenzívu, a že tí majú celkom konkrétne potreby.“

„Ruské pozemné sily sú dosť vyčerpané – to najlepšie naznačuje, že Moskva svoju taktiku zmení na vzdušný boj. Ak chcú Ukrajinci prežiť, musia mať čo najviac prostriedkov protivzdušnej obrany a čo najviac munície,“ dodal predstaviteľ.

Austin: USA očakávajú jarnú ofenzívu Ukrajiny

Spojené štáty očakávajú, že Ukrajina podnikne ofenzívu proti ruským silám na jar tohto roka, uviedol v utorok americký minister obrany Lloyd Austin.

Svet si budúci týždeň pripomenie „pochmúrny míľnik“ prvého výročia invázie Ruska na Ukrajinu, pripomenul Austin s tým, že Moskva spôsobila susednej krajine od 24. februára 2022 „rok tragédie a hrôzy“.

Šéf Pentagónu hovoril na tlačovej konferencii v Bruseli po stretnutí tzv. kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny. V jej rámci sa z iniciatívy USA schádzajú zástupcovia vyše 50 krajín podporujúcich Kyjev.

Kontaktná skupina podľa Austina predstavuje odmietnutie „vízie sveta chaosu“ ruského prezidenta Vladimira Putina, pričom bude podporovať sebaobranu Ukrajiny dlhodobo.

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že Rusko „strategicky, operačne a takticky“ prehralo a na bojiskách na Ukrajine platí enormnú cenu za svoju agresiu.

Podľa Milleyho Putin prikázal napadnúť Ukrajinu v domnienke, že ju rýchlo porazí. „Mýlil sa. Ukrajine je stále slobodná. Je stále nezávislá. NATO a jeho koalícia nikdy neboli silnejší,“ vyhlásil americký generál. „Rusko je teraz globálnych vyvrheľom a svet inšpiruje ukrajinská odvaha a húževnatosť,“ dodal.

Zelenskyj: Na východe sa bojuje doslova o každý meter ukrajinskej pôdy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že situácia na frontovej línii na východe Ukrajiny je naďalej „extrémne zložitá“. TASR správu prevzala z agentúr AFP a DPA.

„Situácia na frontovej línii, obzvlášť v Doneckej a Luhanskej oblasti, zostáva extrémne zložitá. Je to boj doslova o každý meter ukrajinskej pôdy,“ povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom videoodkaze.

Zároveň vyzval na rýchlejšie dodávky vojenskej pomoci pre Ukrajinu. „Vidíme, že Kremeľ sa snaží z Ruska vyžmýkať všetok jeho potenciál pre agresiu. Ponáhľajú sa, pretože vedia, že svet je silnejší, no potrebuje čas, aby svoju silu uvoľnil,“ uviedol s tým, že práve preto je dôležité, aby bola pomoc teraz rýchla.

Zároveň sa poďakoval, za medzinárodnú pomoc, ktorá bola Ukrajine prisľúbená v utorok na stretnutí NATO v Bruseli.

Už niekoľko mesiacov je ústredným dejiskom bojov na Ukrajine mesto Bachmut v Doneckej oblasti. Napriek opakovaným ruským útokom a veľkým stratám na životoch na oboch stranách však ostáva situácia na frontových líniách v okolí Bachmutu až po mestá Charkov a Cherson relatívne stabilná, povedal v utorok predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley.

Podľa vojenských analytikov má Bachmut len malý strategický význam, avšak pre Moskvu má toto mesto mimoriadnu politickú a symbolickú hodnotu.

Rusko: NATO sa čoraz viac zapája do konfliktu na Ukrajine

Kremeľ v utorok vyhlásil, že Severoatlantická aliancia sa čoraz viac zapája do konfliktu na Ukrajine tým, že Kyjevu sľubuje ďalšie dodávky zbraní. TASR informuje na základe správy prevzatej z agentúry Reuters.

„NATO je pre nás nepriateľskou organizáciou, ktorá svoj nepriateľský postoj dokazuje každý deň,“ tvrdil novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „(Aliancia) sa snaží zo všetkých síl, aby bolo jej zapojenie do konfliktu čo najjasnejšie,“ uviedol.

Dodávky ďalšej munície pre ukrajinské sily zo strany členských štátov NATO podľa Moskvy konflikt len predlžujú a zvyšujú pravdepodobnosť eskalácie vojenských aktivít.

Kyjev a Západ tvrdia, že moderné systémy zbraní sú kľúčové na to, aby sa Ukrajina dokázala brániť voči mohutnej ruskej vojenskej agresii, ktorá trvá už takmer rok.

Generálny tajomník Aliancie vedenej Spojenými štátmi Jens Stoltenberg v pondelok povedal, že spojenci musia „Ukrajine naďalej poskytovať to, čo potrebuje, aby zvíťazila a dosiahla spravodlivý a udržateľný mier“.

NATO plánuje podľa Stoltenberga zvýšiť svoje zásoby munície, ktoré sa vyčerpávajú v súvislosti s podporou poskytovanou ukrajinským silám v boji proti ruskej agresii.

O ďalšej vojenskej podpore Ukrajiny budú od utorka v Bruseli dva dni rokovať ministri obrany členských krajín NATO.

Putin vystúpi 21. februára s prejavom pred oboma komorami ruského parlamentu

Horná komora ruského parlamentu — Rada federácie — sa 22. februára zíde na mimoriadnom zasadnutí. S odvolaním sa na ruskú agentúru RIA Novosti o tom v stredu informovala britská stanica BBC.

V rovnaký deň sa bude konať aj vopred plánované plenárne zasadnutie dolnej komory ruského parlamentu — Štátnej dumy.

Schôdza Rady federácie bude podľa jej člena Viačeslava Timčenka venovaná prijímaniu zákonov o integrácii Ruskom obsadených oblastí Ukrajiny „do právneho rámca Ruskej federácie“, ktoré musia byť prijaté do 1. marca.

Na 21. februára je naplánovaný príhovor prezidenta Vladimira Putina pred oboma komorami parlamentu (Federálne zhromaždenie), ktorý vlani nezaznel.

Nasledujúci deň, 22. februára, Kremeľ plánuje usporiadať v športovej hale Lužniki v Moskve veľký koncert a míting.

Podľa zdrojov ruského spravodajského portálu RBK sa predpokladá, že sa na ňom zúčastní aj Putin. Samotné podujatie sa v časti ruských médií pertraktuje ako akési „pokračovanie“ Putinovho posolstva k Federálnemu zhromaždeniu.

Všetky spomínané podujatia sa uskutočnia krátko pred prvým výročím vojny, ktorú Rusko 24. februára minulého roku rozpútalo voči Ukrajine.

Zdroj: ta3.com / hnonline.sk / info.sk (1), (2) / topky.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.