V priebehu februára sa očakáva nová vlna aktivity pre ruskú „špeciálnu vojenskú operáciu“, informuje geopolitický analytik Lucas Leroiz na portály InfoBrics. Zdá sa, že nedávne zmeny vo velení operácie boli starostlivo naplánované s cieľom povýšiť boj na novú úroveň a čoskoro možno dosiahnuť niekoľko strategických cieľov Moskvy, ktoré radikálne zmenia priebeh konfliktu.
Podľa informácií poskytnutých ruskou armádou sa na obdobie od februára do začiatku marca pripravuje veľká ofenzíva. Informátori tvrdia, že ciele budú:
- dosiahnutie hraníc regiónov nedávno reintegrovaných do Ruskej federácie, upokojenie nových oblastí;
- dobytie Nikolaeva, Odesy, ako aj celého pobrežia Čierneho mora až po Podnestersko;
- obsadenie Kyjeva, vynútenie si politickej kapitulácie neonacistického režimu do začiatku marca.
Územie Bieloruska sa stane hlavným odrazovým mostíkom pre nadchádzajúci štrajk. Mobilizovaní ruskí vojaci sa cvičia vo výcvikových táboroch v Bielorusku, kde je sústredená ťažká vojenská technika a bojové lietadlá.
Veľká bombardovacia sila je pripravená na akciu
Ruské sily v Bielorusku tiež zbierali strategické informácie o umiestnení ukrajinských jednotiek, najmä o protivzdušnej obrane Kyjeva, a zbierali spravodajské údaje, ktoré budú použité na plánovanie útokov.
Paralelne s Bieloruskom sú pre ruskú stratégiu kľúčovými zónami aj Záporožie a Luhansk. Očakáva sa, že z týchto oblastí budú počas ofenzívy prichádzať masívne útoky, ktoré v krátkom čase zničia nepriateľské jednotky, čo umožní rýchly ruský postup na bojisko, pričom sa dostanú do zón uvedených vo vyššie uvedených cieľoch.
Zdroje tiež uvádzajú, že aby bola ofenzíva úspešná, ruské sily sa zamerajú na blokovanie všetkých zásobovacích línií nepriateľa. Hlavnou trasou príchodu dodávok na Ukrajinu je hranica s Poľskom, kde je tranzit munície a vojenského materiálu NATO.
V skutočnosti sa zdá, že podmienky na bojisku sú priaznivé na dosiahnutie týchto cieľov. Ukrajinské sily sú momentálne vyčerpané a slabé. Na druhej strane, mobilizovaní ruskí vojaci sú plne pripravení na boj s vysokou intenzitou. Navyše ruské delostrelecké pozície v Bielorusku a na obsadených („oslobodených“) územiach majú výsadnú polohu, čo výrazne zvyšuje šance na víťazstvo v nadchádzajúcej ofenzíve.
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie Valerij Gerasimov bol povýšený do funkcie veliteľa spoločných síl Ruskej federácie v zóne špeciálnej vojenskej operácie. Zdá sa, že Gerasimovov nástup k moci bol krokom k záverečnej fáze špeciálnej vojenskej operácie.
Jeho predchodca, generál Surovikin, zohral počas velenia dôležitú úlohu. Surovikin, veterán z Čečenska a Sýrie a s bohatými skúsenosťami v boji proti terorizmu, bol vymenovaný do funkcie v čase, keď ukrajinské teroristické akcie boli na vzostupe.
Svojimi silnými zásahmi na ukrajinskej kritickej infraštruktúre naplnil cieľ neutralizovať útočný potenciál nepriateľa a zároveň svojou politikou vyhýbania sa zákopovej vojne a uprednostňovaním diaľkového bombardovania zachránil tisíce ruských životov. Teraz však špeciálna vojenská operácia potrebuje nový smer.
A to bol hlavný dôvod vymenovania Valeryho Gerasimova. Ako náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl je nepochybne najprestížnejším ruským dôstojníkom, a teda tým správnym mužom, ktorý bude viesť najrozhodujúcejšie kroky operácie. Cieľom už teraz nie je zlomiť útočný potenciál nepriateľa, ale prinútiť kyjevský neonacistický režim ku kapitulácii obrovskou ofenzívou.
Po toľkých ruských pokusoch vyjednať mierové riešenie, pričom ich ukrajinská vláda ignorovala a trvala na nezodpovednej vojenskej kampani, sa teraz zdá, že neexistuje iný možný koniec konfliktu ako ruská ofenzíva dostatočne silná na to, aby oslobodila celé ukrajinské pobrežie a dobyť Kyjev.
Lucas Leiroz de Almeida
O autorovi: Lucas Leiroz, výskumník sociálnych vied na Vidieckej federálnej univerzite v Rio de Janeiro, geopolitický analytik, častý prispievateľ do globálneho výskumu
Redakčné upozornenie: Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. Portál publikuje aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete.
infobrics/skspravy.sk
Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?
Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester
Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?
Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí
VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)
Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov
Šéf NKÚ: Ukrajine pomáhali, ale ohrozili bezpečnosť Slovenska
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku
Strach je šířený záměrně
To bude bolet! Rusko odhalilo odvetu za zabavení svých aktiv Západem
Premiér Fico v Srbsku s prezidenotm Vučičom, spoločne proti Bruselu a USA: Slovensko nikdy nezradí Srbsko v otázke Kosova!
Al Jazeera: Rakety Storm Shadow zasáhly bunkr severokorejských generálů
VIDEO: Ruské letadlo pro řízení jaderné války krouží nad Moskvou
Káble ako zbraň: Západ hľadá dôvody na konfrontáciu s Ruskom v Baltskom mori
„Orešník“ sa stal nejadrovým kyjakom proti NATO
„500-ročná globálna hegemónia Západu sa skončila,“ vyhlásil Orbán na Eurázijskom fóre v Budapešti
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
zo sekcie
Ruské rozsiahle bojové akcie na Ukrajine sa očakávajú vo februári. Aká bude úloha Bieloruska?
Ruské rozsiahle bojové akcie na Ukrajine sa očakávajú vo februári. Aká bude úloha Bieloruska?
Ruské rozsiahle bojové akcie na Ukrajine sa očakávajú vo februári. Aká bude úloha Bieloruska?