Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Federálna komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov zvažuje zákaz plynových sporákov. Vraj môžu škodiť zdraviu Američanov

Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov v Bethesde v štáte Maryland plánuje koncom tejto zimy otvoriť verejné pripomienkovanie k nebezpečenstvám plynových sporákov.

Americká komisia pre bezpečnosť spotrebných výrobkov plánuje podniknúť kroky na riešenie zdravotných problémov, ktoré môže spôsobovať používanie plynových sporákov. „Ide o skryté nebezpečenstvo. Na stole je akákoľvek možnosť. Výrobky, ktoré nie sú bezpečné, môžu byť zakázané,“ povedal v rozhovore pre Bloomberg komisár agentúry Richard Trumka mladší

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sporáky na zemný plyn sa používajú v približne 40 percentách domácností v USA. Vypúšťajú do ovzdušia znečisťujúce látky, ako je oxid dusičitý, oxid uhoľnatý a jemné častice na úrovniach, o ktorých EPA a Svetová zdravotnícka organizácia uviedli, že nie sú bezpečné a sú spojené s respiračnými chorobami a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Ďalej sú to aj problémy ako rakovina a iné zdravotné stavy uvedené v správe Inštitútu pre integritu politiky a Americkej chemickej spoločnosti. Consumer Reports v októbri vyzval spotrebiteľov, ktorí plánujú kúpu nového výrobku, aby zvážili prechod na elektrický pohon. Bolo to po testoch, ktoré zistili vysoké hladiny oxidov dusíka z plynových sporákov.

Nový recenzovaný výskum publikovaný minulý mesiac v International Journal of Environmental Research and Public Health odhalil, že viac ako 12 percent súčasných prípadov detskej astmy v USA možno pripísať používaniu plynového sporáka.

„Za posledných 50 rokov vzniklo množstvo zdravotných štúdií, ktoré dokazujú, že plynové sporáky sú zlé pre naše zdravie. Najsilnejší dôkaz je v prípade detí a detskej astmy,“ povedal Brady Seals, manažér v programe bezuhlíkových budov neziskovej skupiny pre čistú energiu RMI, ktorý je spoluautorom štúdie. „Tým, že máme plynovú prípojku, znečisťujeme vnútro našich domovov.“

Otvoria pripomienkovanie

Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov v Bethesde v štáte Maryland, ktorá má približne 500 zamestnancov, plánuje koncom tejto zimy otvoriť verejné pripomienkovanie k nebezpečenstvám plynových sporákov. Okrem zákazu výroby alebo dovozu plynových sporákov je možné podľa R. Trumku stanoviť normy na emisie zo spotrebičov.

Zákonodarcovia požiadali komisiu, aby zvážila vyžadovanie výstražných štítkov, digestorov a výkonnostných noriem. V liste agentúre v decembri zákonodarcovia vrátane senátora Coryho Bookera z New Jersey a zástupcu Dona Beyera z Virgínie, obaja demokrati, naliehali na úrady, aby označili emisie plynových sporákov za „kumulatívnu záťaž“ pre černošské, latinskoamerické a nízkopríjmové domácnosti.

Súbežné úsilie štátnych a miestnych politikov sa zameriava na používanie zemného plynu v budovách, v snahe znížiť emisie otepľovania klímy (napríklad metánu), ktoré zhoršujú klimatické zmeny. Takmer 100 miest a okresov prijalo politiky, ktoré vyžadujú alebo podporujú odklon od budov poháňaných fosílnymi palivami.

Rada mesta New York v roku 2021 odhlasovala zákaz pripojenia zemného plynu v nových budovách menších ako sedem poschodí do konca tohto roka. California Air Resources Board v septembri jednomyseľne odhlasovala zákaz predaja pecí a ohrievačov vody na zemný plyn do roku 2030.

Ponúkajú finančnú pomoc

Spotrebitelia, ktorí chcú prejsť z plynu na elektrinu, by mohli získať pomoc prostredníctvom zákona o výdavkoch na klímu, ktorý bol podpísaný v auguste. Zákon o znižovaní inflácie zahŕňa zľavy až do výšky 840 dolárov na nákup nových elektrických sporákov ako súčasť balíka vo výške približne 4,5 miliardy dolárov na pomoc domácnostiam s nízkymi a strednými príjmami elektrifikovať ich domovy.

Asociácia výrobcov domácich spotrebičov, ktorá zastupuje výrobcov plynových sporákov, ako je Whirlpool, tvrdí, že varenie produkuje emisie a škodlivé vedľajšie produkty bez ohľadu na to, aký druh sporáka sa používa.

„Vetranie je naozaj bodom, kde by táto diskusia mala byť, a nie zákaz jedného konkrétneho typu technológie,“ povedala Jill Notiniová, viceprezidentka obchodnej skupiny so sídlom vo Washingtone.

„Zákaz jedného typu spotrebiča na varenie nevyrieši obavy o celkovú kvalitu vzduchu v interiéri. Možno budeme potrebovať nejakú zmenu správania, možno budeme potrebovať, aby [ľudia] pri varení zapli digestor.“

Trumka, ktorý pred nástupom do komisie pracoval pre výbor Snemovne reprezentantov v úlohe, ktorá zahŕňala prácu o toxických ťažkých kovoch v detskej výžive a zdravotných rizikách elektronických cigariet, uviedol, že komisia by mohla vydať svoj návrh už tento rok, hoci on pripustil, že by to bolo „ rýchlo“.

„Existuje mylná predstava, že ak chcete variť kvalitne, musíte to robiť na plyne,“ povedal R. Trumka. „Je to starostlivo upravený mýtus.“

Zdroj: trend.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.