Slovanské Noviny

9. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dočasný pokoj na frontoch z posledných dvoch mesiacov sa končí a pripomína útlm v predvečer bitky pri Kursku.

Rusko a Ukrajina, napumpovaná západnými, prevažne americkými zbraňami, dokončujú koncentráciu síl v smeroch hlavného útoku a zoraďujú jednotky do útočnej konfigurácie. Hlavným problémom je teraz načasovanie útoku.

Všetky tieto akcie sú sprevádzané vhodnou informačnou a propagandistickou rétorikou, odrážajúc zámery strán rozhodnúť o výsledku konfrontácie práve vojenskými prostriedkami. Potom, ako Západ verejne odsúdil nielen ruské vedenie, ale aj Rusko ako štát (hádajú sa len o detailoch a štádiách rozkúskovania), sa rokovania vyčerpali natoľko, že to prezident oznámil otvorene.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Viaceré udalosti podčiarkujú, že Kremeľ už nehľadá kompromis medzi Ruskom a Západom. Dôkazom je Putinova návšteva spoločného veliteľstva vojenských jednotiek zapojených do špeciálnej vojenskej operácie, sprevádzaná útokmi na infraštruktúru Ukrajiny a jej systémy protivzdušnej obrany. Bola zriadená prezidentská pracovná skupina pre otázky mobilizácie a sociálnej podpory účastníkov špeciálnej vojenskej operácie, ako aj prezidentova návšteva v Minsku a jeho prejav na rozšírenom zasadnutí rady ruského ministerstva obrany.

Už len tento zoznam udalostí hovorí sám za seba. Rusko ráta len s vojenským víťazstvom. Pripravované nové vydanie „Koncepcie zahraničnej politiky“ zaznamená zmeny vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom.

Znamená to aj začiatok zmien vo vnútornej politike. Mobilizácia sa stáva jej ústredným článkom. Mobilizácia sa oneskorila, pretože ide o nezvratný a všeobsiahly proces, ktorý radikálne mení ideológiu, ekonomiku a vládnucu triedu Ruskej federácie. Teraz je konečne jasné: vo vzťahoch so Západom neexistujú žiadne iné možnosti, toto rozhodnutie je zrelé a konečné.

Najdôležitejším momentom v Putinovom prejave na rozšírenom zasadnutí kolégia ministerstva obrany nemožno nazvať detaily mobilizačnej politiky, ale otvorené uznanie, že odteraz sa pripájanie k Západu a strategické partnerstvo s ním uznáva ako chyba a odmietnutie tohto kurzu je východiskom novej stratégie politickej triedy Ruskej federácie.

To nevylučuje situačné dohody, ale tie sa už nebudú uzatvárať z hľadiska nejakého želaného strategického partnerstva, ale z hľadiska koncepčnej konfrontácie a považujú sa práve za vzťahy s nepriateľom. A to sú už iné podmienky a iné záruky. Už nebudú žiadne „ladenia zdola a zboku“ („gestá dobrej vôle“ a dodávky za babku).

Zodpovedajúce reštrikcie čakajú v Rusku aj tie politické skupiny, ktoré sa tradične orientujú na Západ a svoje záujmy meniť nechcú.

Putin odpovedajúc na otázku o úlohe politického vedenia Ruskej federácie v zmysle, že Západ bol dlhé roky nesprávne hodnotený, priznal, že on sám už dlhší čas robil všetko preto, aby udržal kurz vstupu Ruska na Západ, hoci od roku 2007 neustále zaznamenával na tejto ceste rastúce ťažkosti. To bola realita a podmienky tej doby, žiadne radikálne rozhodnutia Západ ešte neurobil. K zásadným zmenám došlo od februára 2014 do decembra 2022.

Putin pritom nepovedal, že prozápadný kurz si osvojilo sovietske vedenie v povojnovom a najmä v brežnevovskom období (Helsinki a pod.) a pokračoval v ňom Jeľcin.

Prezident sa tak vyhol otázke historickej zodpovednosti elít a jednoducho dal jasne najavo, že paradigma „Európa od Lisabonu po Vladivostok“ sa skončila a toto rozhodnutie nebolo oportunistické, ale založené na novom, neliberálnom hodnotení skutočnosti a základných národných záujmoch Ruskej federácie.

Odteraz bude vládnuca trieda Ruska vychádzať z toho a bude sa formovať podľa tohto kritéria. Už sa formuje, evolučne a bez trhnutí. Striedanie elít sa uskutočňuje súbežne s rotáciou významov. Rusko ešte len začína využívať svoj potenciál.

Dá sa povedať, že post-Jaltský svet sa začal formovať Putinovým prejavom na kolégiu ruského ministerstva obrany v decembri 2022. Predtým boli alternatívy, ale teraz neexistujú žiadne, a to je najdôležitejšie.

Jelena Panina/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.