Prebiehajúca vojna predstavuje zvrátenie dlhodobého trendu ústupu vojen a násilia, ktorý sa na planéte zintenzívnil po páde Berlínskeho múru v roku 1989 a ktorý takmer eliminoval vojnu ako nástroj na riešenie sporov medzi štátmi.
Mnohí z nás si dnes kladú otázku, aké miesto má konflikt medzi Ruskom a NATO-Ukrajinou v porovnaní s Braudelovým dlhým trápením, s megatrendmi súčasného sveta. (Ferdinand Paul Achille Braudel je považovaný za jedného z najväčších historikov 20.storočia. V troch zväzkoch Materiálnej civilizácie, ekonómie a kapitalizmu obhajuje najmä myšlienku, že kapitalizmus nie je ideológia, ale ekonomický systém, ktorý sa postupne rozvíjal strategickou hrou mocností.Podľa Braudelovho názoru štát v kapitalizme slúži skôr ako garant monopolistov než ochranca voľnej súťaže, ako sa to bežne vysvetľuje. Povedal, že kapitalisti majú na svojej strane moc a prefíkanosť a s týmito zbraňami sa postavili na stranu proti väčšine obyvateľstva).
Prebiehajúca vojna predstavuje zvrátenie dlhodobého trendu ústupu vojen a násilia, ktorý sa na planéte zintenzívnil po páde Berlínskeho múru v roku 1989 a ktorý takmer eliminoval vojnu ako nástroj na riešenie sporov medzi štátmi.
Je súčasný konflikt predurčený na rozšírenie a prehĺbenie, čím sa otvorí nový cyklus nestability a konfliktov, ktoré by mohli viesť k novej studenej vojne, prelomeniu jadrového tabu a tretej svetovej vojne?
Odohráva sa táto vojna v znamení Mackinderovejmantry, že roztržka medzi západnou Európou a Ruskom zaručuje stálosť Amerického impéria?
Sú pokračujúce vojenské nepriateľské akcie vo východnej Európe schopné prerušiť stáročný trend euroázijskej integrácie na neurčitý čas?
Dlho som premýšľal nad týmito otázkami a dospel som k jednoznačnej odpovedi. Neverím, že súčasný konflikt povedie ku katastrofickému scenáru, ktorý nakreslili a tajne dúfali médiá a niektorí západní lídri.
Nová studená vojna ani tretia svetová vojna nebude, pretože:
1) 90 % členských krajín OSN nemá v úmysle postaviť sa na stranu NATO proti Rusku alebo dokonca proti Ukrajine. Dominantné chápanie konfliktu zo strany „globálneho juhu“ je subregionálna otázka ako každá iná, ktorá sa má riešiť a riešiť prostredníctvom bežných nástrojov prímeria, rokovaní a mierovej dohody. Jediný, kto kladie otázku v apokalyptickom zmysle – o strete medzi najvyššími hodnotami a medzi demokraciou a tyraniou – sú krajiny Európskej únie a Spojené štáty americké.
2) Multipolárna diverzita planéty už funguje. Vylučuje vznik dvoch hlavných strán v štýle druhej svetovej vojny a studenej vojny. Každý pól, každá veľká a malá mocnosť, má tendenciu sledovať trajektóriu svojich vlastných záujmov, čiastočne diktovaných potrebami ich vlastnej populácie. Posledná vec, na ktorú občania sveta myslia, je financovanie pretekov v zbrojení na úkor boja proti chudobe a rastu blahobytu. To vysvetľuje, prečo všetky hlavné neeurópske krajiny okrem Japonska – od Mexika po Indonéziu, od Pakistanu po Brazíliu po Indiu, Južnú Afriku a dokonca aj Izrael a Saudskú Arábiu – odmietli mobilizovať po boku NATO v protiruskej krížovej výprave. Na zhromaždení OSN, samozrejme, odsúdili inváziu do suverénneho štátu,
3) Úpadok Spojených štátov, ich impéria a ich systému spojenectiev je v terminálnej fáze a táto vojna určite nezmení jeho smer. Stanoveným americkým cieľom je rozšírenie politickej a vojenskej koalície zameranej na oslabenie Číny a Ruska.
4) Je to nebezpečný a neúspešný nápad. USA majú len 4,2 % svetovej populácie a len 16 % svetového HDP. HDP krajín BRICS (Čína, Brazília, Rusko, India a Južná Afrika) teraz prevyšuje HDP krajín G7, ktorých populácia predstavuje iba 6 % svetovej populácie, oproti 41 % BRICS. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu z roku 2022 „rozvíjajúce sa a rozvojové“ krajiny teraz dosiahli 58 % globálneho HDP meraného z hľadiska kúpnej sily v porovnaní s 30 % krajín G7.
5) Pokus opäť rozdeliť svet medzi dva tábory – tentoraz sú to proamerické liberálne demokracie proti pročínskemu a proruskému neliberálnemu režimu – je politická operácia odsúdená na porážku. Dokazujú to tie isté parametre, ktoré stanovili tí, ktorí prijali túto perspektívu. To je prípad University of Cambridge, ktorá práve zverejnila štúdiu o svetových prieskumoch verejnej mienky( https://www.bennettinstitute.cam.ac.uk/wp-content/uploads/2022/10/A_World_Divided.pdf ).
6) Štúdia je zanietene neobjektívna, ale nemôže nám pomôcť informovať nás, že táto polarizácia má za následok veľmi jasnú porážku takzvaného „liberálneho demokratického“ tábora: 70 % zo 6,3 miliardy ľudí žijúcich v 137 „neliberálnych“ krajinách má názor na Čínu pozitívny a 66 % súhlasí s tým, že vníma Rusko priaznivo. Opak sa deje vo svete takzvaných „liberálnych demokracií“, kde 75 % nemá rado Čínu a 84 % nemá rado Rusko. Ale to je 1,2 miliardy jednotlivcov oproti 6,3. Pomer je teda 5 ku 1 v prospech Ruska a Číny.
Toto číslo je v súlade s výsledkami prieskumu z roku 2021, ktorý si objednal ultraatlantický zdroj, akým je napríklad Nadácia Alliance of Democracies: takmer polovica (44 %) respondentov z 53 krajín považovala Spojené štáty za hrozbu pre demokraciu krajiny. USA sú vyšším indexom ako Čína (38 %) alebo Rusko (28 %) – pozri P. Wintour, vnímané ako väčšia hrozba pre demokraciu, čo zistil globálny prieskum v „TheGuardian“ 5. mája 2021.
Prebiehajúca vojna preto nedokáže zastaviť cestu megatrendov smerom k mieru, uvoľneniu napätia, multipolarite a euroázijskej integrácii. Jeho najhlbším koreňom je pokus USA spomaliť zánik svojho impéria tým, že naláka Rusko do konfrontácie na hranici euroázijského zjednotenia.
Je v záujme Ruska, Ukrajiny a nás všetkých, aby sme sa z „vojnovej pasce“ dostali čo najskôr a mierovou cestou. V každom prípade som naďalej presvedčený, že prebiehajúci konflikt môže len spomaliť a neprerušiť pochod dlhého súženia.
Autor: Pino Arlacchi – bývalý námestník tajomníka OSN.
Zdroj: kulturjam.it
Preklad: Dana Bystrická & veci-verejne.sk
Huliak: V4 našla spoločnú HROZBU
Robert Fico: „Zamatová revolúcia je čo? Že sme sa išli pozrieť na námestie?“
Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia – Magdu Vášáryovú
Uznávaného vedca nútia k prepísaniu knihy o Ukrajine!
Timesy žalujú Komisiu a Leyenovú za zatajovanie faktov o vakcínach
Irónia osudu, Rusi útočia na amerických tankoch
Rusi nasadili smrtiace drony
November 1989 bol kolosálny podvod
Spiknutí zvané „sametová revoluce“
SHO: Pod petíciu za vyhlásenie referenda sa podpísalo už viac ako 120-tisíc občanov
VIDEO: Bývalý študentský vodca v roku 1989 Igor Chaun o Nežnej revolúcii a súčasnej spoločnosti 35 rokov po, ktorá si opäť žiada návrat k demokracii a k normálnemu & slobodnému svetu
“Pogrom” alebo provokácia Mossadu? Kto skutočne zinscenoval nepokoje v Amsterdame?
“Prečo rakety lietajú okolo hôr v oblasti Mukačeva?”: Ukrajinci komentujú masívne ruské útoky
Fínsko chce, aby vojna na Ukrajine pokračovala. Zabudli na svoju ťažkú porážku v druhej svetovej vojne?
Útokmi dronov na Moskvu mohli sondovať trasy pre rakety: Ako drony doleteli k hlavnému mestu a… zahynuli
Čistka v spravodajských službách USA bude zverená odporkyni kyjevského režimu
Ďalší mohutný raketový úder na bunker Zelenského v Kyjeve
Video: Estónci s Britmi varovali Putina … vyhodili do vzduchu vlastný most
Po Trumpovej nominácii Roberta F. Kennedyho juniora za nového amerického ministra zdravotníctva akcie farmaceutických firiem na európskych burzách poklesli
Ruská armáda podnikla masívny vzdušný útok na viacero cieľov na Ukrajine. V Kyjeve museli odstaviť elektrinu. Poľsko aktivovalo svoje vojenské letectvo
zo sekcie
Bývalý námestník tajomníka OSN Pino Arlacchi: Konflikt na Ukrajine nepovedie ku katastrofickému scenáru, ktorý nakreslili a tajne dúfali médiá a niektorí západní lídri
Bývalý námestník tajomníka OSN Pino Arlacchi: Konflikt na Ukrajine nepovedie ku katastrofickému scenáru, ktorý nakreslili a tajne dúfali médiá a niektorí západní lídri
Bývalý námestník tajomníka OSN Pino Arlacchi: Konflikt na Ukrajine nepovedie ku katastrofickému scenáru, ktorý nakreslili a tajne dúfali médiá a niektorí západní lídri