Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Doteraz polovicu príjemcov pomoci predstavovali obhajcovia ľudských práv žien a osôb LGBTIQ, podporu však čoraz častejšie žiadajú aj obhajcovia práv v oblasti životného prostredia.

Európska komisia vo štvrtok potvrdila vyčlenenie 30 miliónov eur na podporu globálnej ochrany ľudských práv a základných slobôd a demokracie, ako aj ich obhajcov. Uvedená suma je určená na obdobie rokov 2022–27.

Tento záväzok s odkazom na celosvetový kontext ohrozovania ľudských práv podpísala v prítomnosti mimovládnych organizácií občianskej spoločnosti a obhajcov ľudských práv eurokomisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pri tejto príležitosti uviedla, že EÚ sa zasadzuje za ľudské práva, základné slobody a demokraciu na celom svete.

„Obhajcovia ľudských práv sú kľúčovými partnermi Európskej únie pri zavádzaní ľudských práv do praxe. Títo odvážni jednotlivci, ktorí obhajujú všeobecné práva v tých najnebezpečnejších a najťažších situáciách, sa môžu spoľahnúť na podporu Európskej únie,“ uviedla eurokomisárka Urpilainenová v správe pre médiá.

Podľa jej slov Mechanizmus EÚ pre obhajcov ľudských práv je zásadným programom Európskej únie na podporu obhajcov ľudských práv na celom svete.

Mechanizmus riadi konzorcium 12 mimovládnych organizácií na ochranu ľudských práv, známe ako ProtectDefenders.eu.

Dodatočné financie umožnia konzorciu ProtectDefenders.eu poskytnúť ohrozeným obhajcom ľudských práv viac účinnej, strategickej a flexibilnej podpory, a to okamžite, ale aj v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Na čo smerujú milióny?

Ide o nasledovné druhy podpory: fyzická a digitálna ochrana, právna a lekárska podpora, súdne konania a monitorovanie väzníc; rozvoj kapacít, obhajoba, osveta, odborná príprava v oblasti prevencie rizík a bezpečnosti, rozvoj stratégií proti obmedzeniam, sankciám, ohováraniu alebo zákonom, ktorých cieľom je kriminalizovať ich prácu; dočasné systémy premiestňovania na úrovni EÚ a na regionálnej alebo miestnej úrovni; väčší dôraz na ženy, mladých ľudí, osoby LGBTIQ a obhajcov environmentálnych práv.

V roku 2021 došlo v rámci Mechanizmu EÚ pre obhajcov ľudských práv k vysokému nárastu žiadostí o ochranu jednotlivcov a organizácií, ktoré čelia bezpečnostným hrozbám. Organizácia ProtectDefenders.eu poskytla podporu na záchranu životov a mnohostrannú pomoc takmer 8700 najohrozenejším obhajcom ľudských práv a organizáciám pre ľudské práva v 103 krajinách, vrátane Bieloruska, Mjanmarska a Afganistanu – ide 23-percentný nárast voči roku 2020.

Mechanizmus EÚ už od roku 2015 vďaka financovaniu v súhrnnej výške 35 miliónov eur pomohol viac ako 55.000 obhajcom ľudských práv a ich rodinným príslušníkom vystaveným riziku vo vyše 120 krajinách sveta.

Doteraz polovicu príjemcov pomoci predstavovali obhajcovia ľudských práv žien a osôb LGBTIQ, podporu však čoraz častejšie žiadajú aj obhajcovia práv v oblasti životného prostredia, pôdy a domorodého obyvateľstva.

Klimatický alarmizmus sa stal novým ideoligickým fetišom najmä na indoktrináciu mladej generácie.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.