Slovanské Noviny

18. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Keďže ceny energie v celej Európe naďalej stúpajú, pričom ceny plynu v pondelok vzrástli o 26 % po tom, čo Rusko prestalo čerpať cez Nord Stream 1, na kontinente sa teraz znovu objavuje veľmi sporná diskusia o fosílnych palivách a o frakovaní, ktorú vedie nová britská premiérka. Európska únia – ktorá už nezahŕňa Spojené kráľovstvo – plánuje do konca roka nahradiť dve tretiny dovozu ruského plynu, hoci analytici varujú, že pokus bloku nahradiť dovoz ruského plynu výrazne zaostane za cieľmi. 

V roku 2021 EÚ doviezla 155 miliárd kubických metrov (bcm) zemného plynu z Ruska. Nanešťastie, blokom navrhované výmeny plynu do konca roku 2022 – medzi ktoré patrí diverzifikácia LNG (skvapalnený zemný plyn), obnoviteľné zdroje, účinnosť vykurovania, diverzifikácia potrubí, biometán, solárne strechy a tepelné čerpadlá – podľa údajov REPowerEU Európskej komisie dosahujú len približne 102 miliárd m3 ročne.

Zástancovia frakovania zastávajú názor, že potenciál Európy bridlicového plynu je teraz potrebný viac ako kedykoľvek predtým využiť, hoci Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Škótsko a Bulharsko už frakovanie zakázali. Teraz diskusiu oživujú nedávne kroky v Spojenom kráľovstve.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Nová britská premiérka Liz Trussová oznámila , že Spojené kráľovstvo ruší moratórium na frakovanie bridlicového plynu v roku 2019, keďže sa krajina snaží zvýšiť domáce energetické zdroje a pomôcť domácnostiam a podnikom, ktoré sa snažia platiť prudko rastúce účty za energiu.

Zrušenie zákazu frakovania prichádza len tri roky po tom, čo vláda ukončila podporu frakovania po tom, čo orgán dohliadajúci na ropný a plynárenský priemysel rozhodol, že 

so súčasnou technológiou nie je možné presne predpovedať pravdepodobnosť otrasov spojených s frakovaním

Británia vlastní len dva vrty na bridlicový plyn v Lancashire, ktoré prevádzkuje Cuadrilla Resources. Generálny riaditeľ Cuadrilla Francis Egan privítal zrušenie zákazu a povedal:

„Je to úplne rozumné rozhodnutie a uznáva, že maximalizácia domácich dodávok energie v Spojenom kráľovstve je životne dôležitá, ak chceme prekonať prebiehajúcu energetickú krízu a znížiť riziko jej opakovania v budúcnosti.

Bez prísnych opatrení, ktoré boli dnes stanovené, bolo Spojené kráľovstvo nastavené do konca dekády dovážať viac ako dve tretiny svojho plynu, čo vystavilo britskú verejnosť a podniky ďalšiemu riziku nedostatku dodávok a zvyšovaniu cien.Napriek svojmu zúfalstvu je nepravdepodobné, že by ho zvyšok Európy nasledoval – aj keď oživenie diskusie znovu podnietilo reči o tom, aký veľký potenciál v oblasti bridlice má Európa a prečo sa ho nevyužíva.

Bridlicový plyn v Európe

Európa má podľa odhadov viac vyťažiteľného bridlicového plynu ako USA . Jediná väčšia frakčná aktivita je však na Ukrajine, ktorá sa pred rokmi dokázala odstaviť od ruského plynu.

obr.: mapka ukazujúca potenciálne zásoby bridlicového plynu. Ako vidieť, nachádza sa aj na území Slovenskej republiky

Frakovanie v Európe je už dlho spornou otázkou z veľkej časti z dôvodu hustoty obyvateľstva. Toto nie je Severná Amerika.

V roku 2016 získala spoločnosť Cuadrilla Resources povolenie na frakovanie až štyroch vrtov v Spojenom kráľovstve, čím ukončila roky trvajúce boje s miestnymi úradmi.

Päť rokov predtým bola spoločnosť nútená zastaviť vŕtanie po tom, čo vláda uvalila jednoročné moratórium na frakovanie v dôsledku otrasov spôsobených prieskumnou súpravou Cuadrilla v severozápadnom Anglicku. V roku 2013 bola vrtná činnosť spoločnosti opäť prerušená po tom, čo sa stovky demonštrantov utáborili v malej dedinke južne od Londýna a prinútili ju opustiť svoje vrty.

Medzitým v roku 2012 demonštranti v Zurawlowe, meste vo východnom Poľsku, úspešne zablokovali miesto na frakovanie, zatiaľ čo aktivisti Greenpeace obsadili plošinu na bridlicový plyn v Dánsku.

Silný odpor verejnosti

Silný odpor verejnosti – spolu s daňovými obavami, regulačnými oneskoreniami a slabým výstupom z hŕstky testovacích vrtov – vyhnali investorov. Exxon Mobil (NYSE: XOM), Chevron (NYSE: CVX) a TotalEnergies (NYSE: TTE) boli nútené opustiť projekty v Poľsku po tom, čo sa prieskum ukázal ako sklamanie. Slabé toky plynu tiež zastavili pokrok v Dánsku, pričom tam bola ťažba bridlicového plynu Total.

Veľkým problémom frakovania v Európe je to, že niektoré z podmienok, ktoré podnietili americký bridlicový boom, v Európe neexistujú. Vo väčšine krajín je to štát, a nie súkromní vlastníci pôdy, kto vlastní práva na ťažbu ropy a zemného plynu.

Porovnajte to s USA, kde môže škrt vlastníkov pôdy predstavovať až osminu tržieb z produkcie . To v skutočnosti znamená, že frakovanie neprináša európskym vlastníkom pôdy veľké finančné odmeny.

Na získanie väčšej podpory verejnosti pre túto technológiu britská vláda a niektoré spoločnosti už predtým navrhli priame platby ľuďom postihnutým frakovaním. Environmentálne skupiny sa však tomuto kroku ostro postavili a označili takéto platby za úplatky.

Situácii nenapomáha ani skutočnosť, že hustota obyvateľstva v Európe je viac ako trojnásobná v porovnaní s USA, čo podnecuje protesty , ktoré nie sú na mojom dvore .

Napríklad mnohé vidiecke projekty boli v minulosti zamietnuté, pretože by priviezli nákladné autá a zariadenia používané na frakovanie na malebné cesty z rímskych čias. Gazprom to už skôr povedal, že ťažkosti pri hľadaní neobývanej pôdy v Európe a dostatok vody na ťažbu bridlicových vrtov pomôžu ruskému plynu zostať konkurencieschopným. Ešte lepšie pre Rusko: môže produkovať plyn za približne šestinu nákladov na bridlicu v Spojenom kráľovstve.

Dokonca aj po desaťročiach frakovania v USA mnohí Európania stále považujú túto technológiu ​​za nevyskúšanú.

Bude zaujímavé sledovať, či rekordne vysoké ceny energií konečne presvedčia Európanov, aby zmenili názor na frakovanie bridlicového plynu. Niekoľko európskych krajín už ustúpilo a vrátilo sa k spaľovaniu uhlia na rekordných úrovniach, aby udržali svoje energetické siete pri živote, čím porušili svoje klimatické ciele.

Ale tu je dôvod, prečo môžu ekológovia stále pokračovať: štúdie ukázali, že hoci zemný plyn spaľuje čistejšie ako uhlie a znižuje emisie skleníkových plynov, proces štiepenia môže tieto výhody negovať .

Frakovanie je špinavšie ako spaľovanie uhlia hlavne kvôli priamej emisii škodlivého oxidu uhličitého a metánu, oboch silných skleníkových plynov.

Alex Kimani 

O autorovi: Alex Kimani je skúsený finančný spisovateľ, investor, inžinier a výskumník pre Safehaven.com. 

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.