Slovanské Noviny

27. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Návšteva bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera v Moskve je spojená s jeho túžbou nájsť východisko zo súčasnej krízy, v ktorej sa Nemecko nachádza. Za jeho návštevou stáli určité finančné a ekonomické kruhy, ktoré vidia, že Nemecko umiera ako svetová ekonomická veľmoc a verí, že posilnenie obchodných vzťahov s Ruskom by mohlo byť záchranou pre zlyhávajúcu ekonomiku a energetickú krízu.

Deficit plynu

Nedávna Schröderova návšteva Moskvy vyvolala v Nemecku veľkú pozornosť médií a zmiešané reakcie. Mnohí Nemci podporili jeho vyjadrenia o vzťahoch s Ruskom a plynovodom Nord Stream 2, ktorého uvedenie do prevádzky by podľa bývalého kancelára bolo najjednoduchším riešením problému deficitu plynu v Nemecku.

Zároveň dostal veľa kritiky od elity, ktorá ho označila za „Putinovho lobistu“. Súčasný nemecký kancelár Olaf Scholz sa dištancoval s tým, že Schröderova cesta s ním nebola dohodnutá.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hoci sa Schröder stiahol z politiky, v Nemecku má stále veľkú politickú váhu. Nepochybne ním zastupuje svoje záujmy aj nemecká podnikateľská komunita, ktorá teraz prežíva ťažké časy. Dá sa bezpečne predpokladať, že jednou z hlavných tém diskusie bola situácia s ruským ropným a plynárenským komplexom v okolí Nord Stream-1 a Nord Stream-2.

Hasenie požiaru energetickej krízy

Koncom júla nemecké médiá oznámili, že Schröder je v Moskve a diskutovali s ruskými predstaviteľmi o dodávkach plynu cez plynovod Nord Stream. Neskôr hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov potvrdil, že prezident Vladimir Putin sa stretol so Schröderom, pričom uviedol, že bývalý kancelár je veľmi znepokojený skutočným stavom vecí a energetickou krízou, ktorá sa v Európe rozhorieva.

Schröder žiadal od Putina vysvetlenie situácie a pohľadu Ruska, no nechcel byť sprostredkovateľom pri riešení situácie na Ukrajine či aktuálnej plynovej otázky.

Na druhej strane Putin Schröderovi vysvetlil, že dodávky ruského plynu do Európy boli niekoľkonásobne znížené v dôsledku európskych sankcií a pozastavenia tranzitu Ukrajiny cez jednu z nožičiek plynovodu pod vymyslenou zámienkou.

Dodávky cez Nord Stream klesli zo 167 miliónov metrov kubických za deň na približne 30 miliónov.

Ruský prezident potvrdil, že plynovod Nord Stream 2 je technicky pripravený na „okamžité použitie“.

Energetická kríza je umelá

Energetická kríza, ktorá otriasa EÚ a Nemeckom, je do značnej miery umelá a vyvolaná zvonka, a preto mnohí nemeckí občania podporujú vyhlásenia bývalého kancelára o potrebe spustiť Nord Stream 2 audržiavať dialóg s Ruskom.

Mnoho nemeckých občanov vníma Schrödera ako politického veterána, ktorý sa snaží zachrániť krajinu pred ekonomickou nepriazňou.

Nemci sa zhodujú, že je malá šanca, že Berlín bude počúvať slová bývalého kancelára, a podľa niektorých komentárov sa Schröderova ochota nadviazať kontakty s Putinom javí výhodnejšia ako činy kancelára Olafa Scholza. Dokonca aj tí, ktorí vo všeobecnosti nepodporujú Schrödera, veria, že zostáva jedným z mála, ktorí vidia širší obraz.

Pragmatizmus vs. liberálna ideológia

Hoci je Schröder skúseným štátnikom, je nepravdepodobné, že by ho nemecké úrady vypočuli napriek jeho úsiliu vyriešiť ťažkosti, ktorým Nemecko čelí v hospodárstve a energetike.

Súčasná nemecká administratíva nie je schopná viesť účinný dialóg s Kremľom, pretože zápasí medzi západnou liberálnou ideológiou a tvrdou realitou potreby energie, najmä keď sa pomaly, ale isto blíži zima.

Postavy ako Schröder, ktoré nezastávajú protiruský postoj a uprednostňujú riešenie problémov diskusiou, sa stávajú dôležitejšími pri formovaní verejnej mienky a pochopení dôvodov, prečo je tu energetická kríza a inflácia.

Podľa údajov Európskej komisie, ku ktorým mala agentúra DPA prístup a informovali o nich nemecké médiá, bude musieť Nemecko od augusta 2022 do marca 2023 ušetriť 10 miliárd kubických metrov plynu, aby splnilo cieľ EÚ ušetriť 15 %. To je podstatne viac ako ostatné a zodpovedá to približne ročnej spotrebe piatich miliónov štvorčlenných domácností.

Na porovnanie, Taliansko bude musieť ušetriť o niečo viac ako osem miliárd kubických metrov plynu, aby splnilo cieľ EÚ; Francúzsku a Holandsku stačí ušetriť päť miliárd kubických metrov. Celkovo chce EÚ ušetriť približne 45 miliárd metrov kubických plynu.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck už skôr oznámil, že jeho krajina je pripravená splniť ciele EÚ. Povedal dokonca, že Nemecko je pripravené ušetriť viac ako 15 %. To je však veľmi nepravdepodobné, a preto je Schröderova návšteva Moskvy o to dôležitejšia, ak sa chce Berlín pred príchodom zimy zachrániť pred katastrofálnou ekonomickou a energetickou katastrofou.

Ahmed Adel

O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire.

Pôvodným zdrojom tohto článku je InfoBrics

Preklad a úprava textu: SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.