Sobotné protesty boli na Srí Lanke vôbec najväčšími. Na demonštrácie do Kolomba prišli obrovské davy ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť s bezprecedentnou ekonomickou krízou.
Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa ušiel vo sobotu zo svojej rezidencie v Kolombe. Len pár minút na to do budovy vtrhli tisíce nahnevaných demonštrantov, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na miestne bezpečnostné zdroje.
Na ostrove sa v posledných dňoch odohrávali mohutné protesty proti najhoršej ekonomickej kríze, aká krajinu postihla za posledných sedem desaťročí.
Na záberoch súkromnej televíznej stanice Sirasa TV bolo vidieť davy ľudí mieriace do prísne stráženého prezidentského paláca. Podľa srílanských bezpečnostných zdrojov zostáva Radžapaksa prezidentom a armáda ho chráni na bližšie neurčenom mieste.
„Prezident bol eskortovaný do bezpečia,“ citovala AFP nemenovaný zdroj, podľa ktorého srílanskí vojaci strieľali do vzduchu a nasadili slzotvorný plyn, aby rozhnevanému davu zabránili v obsadení prezidentského sídla.
Demonštranti pritom podľa agentúry DPA už obsadili úrad hlavy štátu, ktorý sa nachádza menej než kilometer od jeho sídla.
Srílanský premiér po masívnych protivládnych protestoch zvolal mimoriadne stretnutie lídrov strán.
Rastúca inflácia
Ostrovné krajiny, kde žije 22 miliónov obyvateľov, sa stretávajú s nedostatkom devíz, kvôli ktorému má problém zaplatiť dovoz palív, potravín a liekov. Ľudia sa mesiace stretávajú s rastúcou infláciou a výpadkami energií.
Tisícky protivládnych demonštrantov ignorovali zákaz a dokonca prinútili predstaviteľov vlakovej dopravy, aby prevádzkovali vlaky a previezli ich do Kolomba na sobotňajšie demonštrácie.
Demonštranti plávajú v bazéne v jednej zo zabavených vládnych budov:
Prezident Srí Lanky počas týždňa požiadal svojho ruského náprotivka Vladimira Putina, aby pomohol dovážať palivo do jeho krajiny, ktorá čelí najhoršej hospodárskej kríze za posledných sedem desaťročí. Gotabaya Rajapaksa uviedol, že mal s Putinom „produktívny“ telefonát a poďakoval mu za „všetku poskytnutú podporu“.
Srílanský prezident musel z rezidencie utiecť, do budovy vtrhli tisíce demonštrantov
Srílanský prezident Gotábaja Rádžapakše odstúpi 13. júla zo svojej funkcie, aby umožnil pokojné odovzdanie moci. Oznámil to v sobotu predseda srílanského parlamentu, ktorého citovala agentúra AFP.
Šéf parlamentu Mahinda Abeywardena podľa vlastných slov oznámil prezidentovi, že sa lídri parlamentných strán zhodli na potrebe jeho demisie. Rádžapakše potom podľa jeho slov oznámil, že v stredu 13. júla odstúpi z funkcie.
Demonštranti – vyprovokovaní ekonomickou krízou v krajine – vtrhli ešte v sobotu ráno do prezidentovej oficiálnej rezidencie v hlavnom meste Kolombo a prinútili ho k úteku.
V sobotu večer prenikli aj do súkromnej rezidencie srílanského premiéra Ranila Vikramasingheho, a podpálili ju, informovala kancelária premiéra. Bezprostredne po tomto útoku nebolo zrejmé, či sa premiér v tom čase v sídle nachádzal alebo nie.
Vikramasinghe pritom krátko pred týmto incidentom ponúkol svoju demisiu. Podľa vyjadrenia svojej kancelárie súhlasil odstúpením z úradu, ktoré mu odporučili lídri opozičných strán, „aby tak zaistil bezpečnosť občanov“. Straníckym lídrom pritom podľa svojho hovorcu Vikramasinghe povedal, že z postu premiéra odstúpi po tom, ako sa strany dohodnú na vytvorení novej vlády.
AP uvádza, že sobotné protesty boli na Srí Lanke vôbec najväčšími. Na demonštrácie do Kolomba prišli obrovské davy ľudí, aby vyjadrili nespokojnosť s bezprecedentnou ekonomickou krízou.
Srí Lanka čelí najhoršej ekonomickej kríze od svojho získania nezávislosti v roku 1948. V apríli prestala splácať dlh vo výške 51 miliárd dolárov a rokuje o finančnej výpomoci s Medzinárodným menovým fondom.
Krajina už takmer úplne spotrebovala svoje zásoby benzínu a nafty. Vláda zatvorila v snahe ušetriť školy i úrady, ktorých fungovanie nie sú pre chod krajiny nevyhnutné. Mnohé európske krajiny, Austrália a Spojené štáty preto varovali svojich občanov pred cestovaním na Srí Lanku.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna / cas.sk
Mier Ukrajine ide pochodovať… Aká je nová téma na rozbúrenie davu?
Ruské dôkazy o ukrajinských zakázaných útokoch
V Európe pochopili, že Ukrajina bude definitívne porazená. Zlyháva aj európsky plán zatiahnuť EÚ do pretekov v zbrojení. „Kallasovej plán“ na 40-miliardovú pomoc Ukrajine taktiež zlyhal
Ján Baránek o Európe, ktorú opäť obchádza strašidlo fašizmu a o snahe pohrobkov nacistickej ideológie v EÚ ovládnuť súdnictvo s cieľom väzniť svojich politických oponentov
Boj o mimovládky! Úrad vlády tvrdo odkazuje Via Iuris: Stop manipuláciám!
Maďari píšu: Robert Fico parodizoval Ursulu von der Leyenovú
Von der Leyenová ukazuje Spojeným štátom v mene celej Európskej únie svoje svaly
Euronacismus zachvátil Evropu a po likvidaci rumunského kandidáta na prezidenta se Brusel zbavil dokonce už i Marine Le Pen ve Francii
Utah sa stal prvým americkým štátom, ktorý na svojom území zakázal používanie fluoridu vo verejnej vodovodnej sieti po tom, ako minister zdravotníctva USA Robert F. Kennedy upozornil na potenciálne zdravotné riziká používania fluoridu
VIDEO: Argentína odtajní dokumenty o únikových trasách nacistov po druhej svetovej vojne. Nacistický vodca Adolf Hitler bol najprominentnejšia osoba, ktorá do Argentíny utiekla a mal tam žiť až do polovice 60. rokov 20. storočia
Spolok ruských veteránov viní turecké telenovely z podrývania tradičných ruských hodnôt
„To nie je evolúcia, to je úpadok“ – Orbán „rozsekal“ Financial Times
Exminister školstva varuje: Európska komisia chystá radikálne opatrenia
Europoslanec reaguje na odsúdenie Le Penovej: Liberáli likvidujú
Ako progresívci reinkarnujú Matoviča
Trumpov syn hovorí, že verdikt Le Penovej dáva Vanceovi za pravdu o úpadku EÚ
Advokát Para o tom, či sa chystá kandidovať na post generálneho prokurátora, o jeho názore na doživotné renty čelných predstaviteľov OČTK, o rozpadajúcej sa trestnej kauze Fatima…
Sergej Lavrov o 500-ročnej dominancii Európanov, ktorí počas celého tohto obdobia sústavne dobíjali nové územia a zotročovali iných ľudí…
Maďarsko a Slovensko sú v rámci Európskej únie problematické štáty, vyhlásil fínsky prezident Alexander Stubb
Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí varoval pred silnou odvetou, ak USA naplnia hrozby Donalda Trumpa, že ak Teherán neuzavrie jadrovú dohodu, dôjde k takému bombardovaniu, aké nikdy predtým nevideli
zo sekcie
VIDEO: Svet sa obracia do chaosu: Ekonomická kríza spôsobila na Srí Lanke masívne protety. Demonštranti zapálili vilu premiéra. Prezident musel zo svojej rezidencie utiecť pred rozhnevanám davom, neskôr oznámil demisiu
VIDEO: Svet sa obracia do chaosu: Ekonomická kríza spôsobila na Srí Lanke masívne protety. Demonštranti zapálili vilu premiéra. Prezident musel zo svojej rezidencie utiecť pred rozhnevanám davom, neskôr oznámil demisiu
VIDEO: Svet sa obracia do chaosu: Ekonomická kríza spôsobila na Srí Lanke masívne protety. Demonštranti zapálili vilu premiéra. Prezident musel zo svojej rezidencie utiecť pred rozhnevanám davom, neskôr oznámil demisiu