Okrem embarga na dovoz energií členské štáty v súčasnosti diskutujú o sankciách voči najväčšej ruskej banke Sberbank.

Embargo na dovoz ropy a uvalenie sankcií proti najväčšej ruskej banke Sberbank. Aj tieto kroky zvažujú európske štáty v rámci šiesteho balíka sankcií proti Rusku. Dohoda o detailoch zatiaľ chýba, so sankciami sa neponáhľa najmä Nemecko.
Európska únia pripravuje „inteligentné sankcie“ proti dovozu ruskej ropy, vyhlásil podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.
„Pracujeme na šiestom balíku sankcií a jednou z otázok, ktoré zvažujeme, je nejaká forma ropného embarga. Keď zavádzame sankcie, musíme to urobiť spôsobom, ktorý maximalizuje tlak na Rusko a zároveň minimalizuje vedľajšie škody na nás samých,“ povedal Dombrovskis pre The Times.
Presné detaily ropných sankcií ešte neboli dohodnuté, ale mohli by zahŕňať postupný útlm dodávok ruskej ropy alebo uvalenie ciel na vývoz nad určitý cenový strop, objasnil podpredseda Komisie.
Ropa a ropné produkty tvorili v minulom roku viac ako tretinu exportných príjmov Moskvy. Európa v súčasnosti míňa okolo 450 miliónov dolárov denne na ruskú ropu a rafinované produkty, okolo 400 miliónov dolárov denne na plyn a zhruba 25 miliónov dolárov na uhlie, hovoria výpočty think tanku Bruegel.
„Najlepším výsledkom pre Komisiu sú najprísnejšie možné sankcie. Nemá však zmysel, aby sme navrhovali niečo, čo nezíska podporu,“ súhlasí s Dombrovskisom podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za justíciu Věra Jourová. Jourová potvrdila, že intenzívne sa diskutuje o zákaze dovozu ruskej ropy.
Kým Poľsko a pobaltské štáty presadzujú úplné energetické embargo, niekoľko ďalších krajín vrátane Nemecka, Maďarska a Rakúska je proti takémuto kroku z ekonomických dôvodov. Taliansko, ktoré bolo predtým proti okamžitému ukončeniu dodávok ruského plynu, teraz požaduje zastropovanie jeho ceny, čo podľa Ríma pripraví Moskvu o časť zdrojov.
Dohoda o Sberbank
Okrem embarga na dovoz energií členské štáty v súčasnosti diskutujú o sankciách voči najväčšej ruskej banke Sberbank. Ako naznačila Jourová, sankcie bankového sektora budú s vysokou pravdepodobnosťou akceptované, keďže medzi členskými krajinami existujú náznaky konsenzu.
Únia doteraz Sberbank ušetrila od predchádzajúcich kôl sankcií, pretože je spolu s Gazprombank jedným z hlavných kanálov platieb za ruskú ropu a plyn, ktoré krajiny EÚ kupujú napriek konfliktu na Ukrajine.
Nemecko môže zastaviť dovoz ropy do konca roka
Nemecká vláda opakovane varovala, že prerušenie dodávok ruského plynu by mohlo viesť k trvalým ekonomickým škodám pre Európu, no dohodla sa s ostatnými európskymi štátmi na odstavení od ruského čierneho uhlia. V prípade ropy je situácia zložitejšia, ale krajina to môže zvládnuť do konca roka, oznámil nemecký minister hospodárstva a klímy Robert Habeck.
Nemecko je najväčším dovozcom ropy v Európe. Údaje o dovoze OECD hovoria, že denne dováža 0,56 miliónov barelov ropy (mb/d) a 0,090 mb/d inej minerálnej ropy. Priemerná spotreba krajiny bola v roku 2021 1,85 mb/d.
Plán Nemecka je znížiť dovoz ropy z Ruska na polovicu do augusta a postupnými krokmi dosiahnuť takmer úplnú nezávislosť do konca roku 2022. Mnohé spoločnosti sa už rozhodli neobnoviť zmluvy s ruskými producentmi a nahrádzajú ruský dovoz s ďalšími dodávateľmi uviedlo ministerstvo hospodárstva a klímy.
„Zmenené dodávateľské reťazce nadobudnú účinnosť už v najbližších týždňoch a mesiacoch,“upozornilo ministerstvo v apríli 2022.
Zatiaľ chýba spoločný postoj
Aj pre zdržanlivý postoj Nemecka, Rakúska či Maďarska, konsenzus o ďalších krokoch proti Rusku v oblasti dodávok energií a surovín zatiaľ chýba, uviedol v pondelok (25. apríla) najvyšší európsky diplomat Josep Borrell podľa nemeckých novín Die Welt.
„V súčasnosti nemáme v EÚ jednotný postoj k tejto otázke,” povedal Borrell.
Borrell uviedol, že o téme sa bude diskutovať na najbližšom summite EÚ, ktorý sa má uskutočniť koncom budúceho mája, a že dovtedy neočakáva žiadne rozhodnutie v tejto veci. „Konečný návrh na embargo na ropu a plyn ešte nie je na stole,“ povedal.
Európska komisia pravdepodobne tento týždeň predloží členským štátom návrhy na šiesty balík sankcií, uviedol nemecký Die Welt bez uvedenia zdrojov.
Všetky štáty Únie pracujú na znížení svojej závislosti od ruskej ropy a zemného plynu, povedal Borrell a dodal, že verí, že Európa bude nakoniec schopná znížiť svoju závislosť.
„V určitom bode sa to stane a potom Rusko bolestne pocíti, že sa strácajú príjmy z obchodu s ropou a plynom,“ dodal.
Europarlament požaduje viac
Europoslanci ešte začiatkom apríla vyjadrili rozhorčenie nad správami o zverstvách ruských ozbrojených síl a zdôraznili, že voči páchateľom týchto vojnových zločinov musí byť vyvodená zodpovednosť.
Poslanci v uznesení, ktoré plénum prijalo pomerom hlasov 513 (za): 22 (proti): 19 (zdržalo sa hlasovania), vyzvali na prijatie ďalších sankcií vrátane okamžitého úplného embarga na dovoz ropy, uhlia, jadrového paliva a zemného plynu z Ruska.
Požadujú tiež predloženie plánu na zaistenie bezpečnosti dodávok energie do Európy a stratégiu uvoľňovania sankcií v prípade, že Rusko podnikne kroky na obnovenie nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc a úplne stiahne svoje vojská z územia Ukrajiny.
Zdroj: euractiv.sk
Orbán pre rast cien ropy zvolal radu pre obranu a energetickú bezpečnosť
Magyar sa obrátil na veľvyslanectvo Ruska: Do volieb sa nepleťte a Maďarom sa nevyhrážajte. Vysmiali ho
„Ste hotoví!“ Francúzsky politik bije na poplach po Putinových ostrých slovách
Izrael hrozí útokom na Chameneího nástupcu, Irán tvrdí, že bol zvolený nový vodca
47 agentov, 12 obrnených vozidiel: Médiá informujú o zadržaní finančníka Georgea Sorosa v New Yorku
Fico rokoval s ministrom zahraničia SAE Abdulláhom bin Zájidom Ál Nahjánom
Predpokladá sa, že Európa bude čeliť veľkým problémom z dvoch dôvodov
Stará zpráva CIA o rakovině a parazitech se stává virální
„Norimberg“ čas na pravdu
Trump znepokojil aj Moskvu: Ak Irán padne, sme na rade. Ruskí „jastrabi“ hovoria o pasci a radia pritvrdiť na fronte
Americké médiá konečne priznali úplné zlyhanie americko-izraelskej vojenskej agresie voči Iránu
Americko-izraelskú vojnu proti Iránu rozrušila „španielska anomália“
Na Ukrajine sa na zbytkoch nacistického práporu Azov formuje prvá súkromná armáda
VIDEO: Gašpar varuje- Fico do Kyjeva by riskoval život!
Králov odkaz opozícii: Pisoáre naozaj nie sú témou pre lídra!
Irán: Zhromaždenie znalcov rozhodlo o novom najvyššom vodcovi
Nitky kauzy ukrajinského konvoja so zlatom môžu viesť až do Bruselu
Čak nás čaká energetická kríza ako v roku 1973?
VIDEO: Dojemné svedectvo 10-ročného iránskeho dievčatka v Minabe, ktoré rozpráva o americko-izraelskom útoku na dievčenskú základnú školu, ktorý zabil jej 11-ročného brata a ich mamu, ktorá v nej učila.
Správa štátnych hmotných rezerv začala uvoľňovať prvých 12-tisíc ton ropy pre Slovnaft, ktorý vďaka Ukrajine už 39 dní nedostáva ruskú ropu cez ropovod Družba a v dôsledku toho musela rafinéria prejsť na obmedzený režim výroby
zo sekcie
Členské štáty EÚ sa nevedia dohodnúť zákaze dovozu ruskej ropy a zemného plynu
Členské štáty EÚ sa nevedia dohodnúť zákaze dovozu ruskej ropy a zemného plynu
Členské štáty EÚ sa nevedia dohodnúť zákaze dovozu ruskej ropy a zemného plynu