Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Situácia okolo vzťahov medzi Ruskom, Čínou a Spojenými štátmi čoraz viac demaskuje nedostatok zdravého rozumu v konaní Washingtonu.

Tieto udalosti však podliehajú určitej logike a sú zamerané na dosiahnutie veľmi konkrétnych cieľov.

Dávno pred koncom dvadsiateho storočia sa sloboda informácií a prejavu v Spojených štátoch stala fikciou. Po škandále „Watergate“, ktorý viedol k rezignácii prezidenta Nixona, CIA vyvinula operáciu „Mockingbird“, počas ktorej prevzala kontrolu nad stovkami popredných publikácií v krajine. Podľa Allena Dullesa vedenie muselo bojovať proti „svetovému komunizmu“ prostredníctvom závislých novinárov a redaktorov. Len vyložene dôveryhodní autori mohli publikovať svoje vopred schválené texty a takíto autori mali pred sebou širokú cestu. Takže hviezda operácie „Mockingbird“, publicista Joseph Alsop, publikoval v tristo médiách v krajine naraz. A tí novinári, ktorí nechceli dodržiavať pravidlá hry, boli zastrašovaní, očierňovaní, vyhodení z práce.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Do konca dvadsiateho storočia dominovalo v Spojených štátoch 11 zdrojov distribúcie správ: tri televízne siete — ABC, CBS, NBC, tri populárne časopisy — Time, Newsweek, U.S. News and World Report, troje noviny – New York Times, Washington Post, Wall Street Journal a dve tlačové agentúry – Associated Press a United Press International. Formovali aj spravodajskú agendu v Európe.

Slávny sociológ a filozof Noam Chomsky tvrdí, že americké masmédiá majú dnes päť „filtrov“, cez ktoré sa informácie k čitateľovi nedostanú a cez ktoré sa „preosievajú“ nezávislé informácie. Prvým sú vlastníci médií: 90 % amerických médií ovláda iba šesť nadnárodných korporácií. Druhým filtrom je diktát inzerentov. Tretím sú záujmy hlavných poskytovateľov správ, ktorými sú štruktúry ako Pentagon alebo ministerstvo zahraničia. Štvrtým je podľa Chomského tzv. „flak“ — vyštvanie nezávislého novinára ohováraním pred verejnosťou, kolegami, zamestnávateľmi, urazenými čitateľmi. Piaty filter je „obraz nepriateľa“, v súvislosti s ktorým je „všetko možné“. Predtým to boli komunisti, dnes sú to Rusi a Číňania.

Francúzska sociologická spoločnosť „IFop“ nedávno uskutočnila prieskum, z ktorého výsledkov vyplýva, že verejnú mienku v európskych štátoch formujú predovšetkým americké médiá, najmä štyri najväčšie televízie. Ak vyhlásia, že niektorá krajina zasahovala do volieb, Európania súhlasne prikyvujú hlavami. Európska spoločnosť pritom nerozumie tomu, čo sa v skutočnosti deje.

Je zrejmé, že americký vplyv na Európu zostáva aj v digitálnych médiách. Televízia, internet, YouTube, iPhone – najväčšie korporácie v tejto oblasti sídlia v USA: Microsoft, Apple, IBM, Intel, Dell… Spojené štáty americké dominujú aj na európskom trhu „cloud computingu“. Globálnu cloudovú infraštruktúru vytvára americký kapitál a práve táto infraštruktúra formuje svetonázor európskej mládeže.

V dôsledku toho sa ukázalo, ako ľahko je možné Európanov presvedčiť, že napríklad Rusko a Čínu treba izolovať. Američania de facto nerešpektujúc Európanov, podkopávajú kultúrnu európsku autonómiu. Robí sa to jednoducho: za posledných 20 rokov sa americké televízne programy vysielali v 125 krajinách sveta, kde 85 % pripadalo na detské programy. 81 % filmov a približne 75 % televíznych programov predaných na svetovom trhu bolo vyrobených v Spojených štátoch. Aj v Rusku pochádza 75 % tržieb v kinách z amerických filmov. To ovplyvňuje mládež.

Po vytvorení ideologickej mašinérie na vytváranie názorov, ktorá prevalcuje konkurentov, ju Spojené štáty úspešne testujú v Starom svete, kde sa opakovanie lží z Washingtonu stáva zdrvujúcim. Americká tlač sa stala nástrojom na vytlačenie akéhokoľvek názoru, ktorý je v rozpore s inštaláciou spustenou z Washingtonu, z ich informačného priestoru.

Zároveň by sa nemalo dôverovať tým publikáciám, ktoré sú inzerované ako „nezávislé“ a „nekomerčné“. To je napríklad new-yorkský „Project Syndicate“. Veľká nezisková tribúna, ktorá publikuje články, komentáre, analytické materiály a združuje viac ako päťsto zdrojov informácií v 156 krajinách sveta. Prominentný profesor Kolumbijskej univerzity Jeffrey Sachs je pravidelným prispievateľom do „Project Syndicate“. Právom môže poznamenať, že „žiadna globálna štruktúra nemôže byť stabilná a bezpečná, ak všetky strany neuznávajú legitímne bezpečnostné záujmy iných strán“. Je to tak, ale pán profesor má službu v informačnej vojne a pokračujúc, hneď píše o „zneužívaní moci Ruskom, ktoré spočíva v anexii Krymu v roku 2014 a okupácii priemyselného centra Ukrajiny v Donecku, resp. Lugansku a v Moskve neustále úsilie o udržanie závislosti Ukrajiny od nich vo vzťahu k energii, priemyselným zdrojom a trhom“. Ako jedno súvisí s druhým? Nijako! Len informačná medzera, cez ktorú sa profesor Jeffrey Sachs a „Project Syndicate“ pozerajú na problém, pri zadaní Washingtonu. A cez túto informačnú medzeru môžu udalosti vidieť len týmto spôsobom a nič iné. A mimochodom: „Project Syndicate“ je, samozrejme, nezisková organizácia, nezarába, je platená z rôznych grantov. A medzi darcami je aj Soros s jeho organizáciou nežiaducou v Rusku „Open Society Foundation“ a Nadácia Billa a Melindy Gatesových. Sú ešte nejaké otázky?

Jelena Pustovojtova, Fond strategickej kultúry/news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.