Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Advokáti pripomenuli tvrdenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), že od posledného rozhodovania o väzbe sa v prípade nitrianskeho podnikateľa nič nezmenilo a preto spomínaní sudcovia nevideli dôvod na prepustenie podnikateľa z väzby.

Žiadosť právnych zástupcov nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra o prepustenie z väzby zamietol senát 9T Špecializované trestného súdu (ŠTS) v zložení sudcov Ján Gertli, Ján Hrubala a Jozef Šutka. Informovali o tom obhajcovia Marek Para a Pavol Gašpar. Ako vo videu pre médiá uviedli, súd použil na zdôvodnenie zamietnutia žiadosti argumenty, ktoré sú pre sudcov diskvalifikačné.

Advokáti pripomenuli tvrdenie súdu, že od posledného rozhodovania o väzbe sa v prípade nitrianskeho podnikateľa nič nezmenilo a preto spomínaní sudcovia nevideli dôvod na prepustenie podnikateľa z väzby. Obhajca Para však namieta, že sa v danej veci nezmenilo nič práve preto, že súd za viac ako štyri mesiaci neurobil vo veci žiadny procesný úkon a jednoducho neriešil situáciu, kedy je väznený podnikateľ, na ktorého sa vzťahuje prezumpcia neviny, mesiace oberaný o osobnú slobodu štátnou mocou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Para: Ak súd nekoná, nič sa nezmení

Advokát Para vo video príspevku pripomenul, že obžaloba na Norberta Bödöra bola podaná už 3. augusta a od vtedy súd neuskutočnil žiadny úkon a nekonal podľa právnych zásad, na čo najrýchlejšie riešenie vecí, pretože ide o obmedzenie slobody človeka, ktorý je pred zákonom stále považovaný za nevinného.

„Senát 9T od 3. augusta 2021 až do 15. decembra 2021, čo je viac ako štyri mesiace, nevykonal žiaden úkon ani nenariadil termín hlavného pojednávania, pričom tak výrazne omeškanie v konaní súdu bolo hlavným dôvodom pre podanie žiadosti o prepustenie Norberta B. z väzby,“ pripomenul Para, pričom dodal, že súd paradoxne použil toto vlastné omeškanie ako dôvod, ktorým si ospravedlnil ďalšie trvanie väzby.

Z uvedeného podľa obhajcu vyplýva, že sa súd svojvoľne rozhodol aj naďalej uberať stále nevinnému človeku slobodu, a to len preto, lebo sám súd vo veci vôbec nekonal, aj keď konať mal. „Ak súd nekoná, tak sa nič v prospech Norberta B. ani zmeniť nemôže. Táto železná logika v podstate znamená, že ak súd rok nebude konať, tak sa v konaní nič nezmení,“ dodal Para.

Para sa rovnako domnieva, že spomínaný senát 9T, v ktorom figuruje sudca Hrubala, údajne s pochybnou povesťou, chce sťažnosť obhajoby úmyselne pozdržať a podstúpiť najvyššiemu súdu v omeškaní do roku 2022, aby podľa Paru pripadol spriatelenému senátu 5T, v ktorom predsedá, voči obvinenému zaujatý sudca, Juraj Kliment, bývalý kandidát OĽANO a Igora Matoviča na post generálneho prokurátora.

Pri Hrubalovi sú podľa advokáta závažné pochybnosti

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala čelí podľa obhajcu podozreniam, že vo svojej práci niekoľkokrát nepostupoval tak, ako to sudcovi káže zákon. Hrubala je priamo zainteresovaný v prípade obvinenia bývalého Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorému udelil súd pod vedením sudkyne Pamely Záleskej 14-ročný trest odňatia slobody.

Advokát Dušana Kováčika počas súdneho procesu žiadal sudkyňu práve o vypočutie sudcov Jána Hrubalu zo ŠTS a Juraja Klimenta z NS SR, ktorí mali podľa obhajoby stáť za prepustením údajného bossa skupiny “takáčovcov“ na slobodu, pričom trest za jeho prepustenie si dnes odpykáva práve Kováčik, ktorý nebol paradoxne vo veci osobne vôbec zainteresovaný.

Sudkyňa Záleská však odmietla oboch sudcov, ktorí boli v prípade podľa Paru kľúčoví, vypočuť a tak vo veci obvinenia Kováčika chýbali dôležité svedectvá. Kováčik sa nakoniec po rozsudku odvolal na Najvyšší súd (NS)SR a nie je vylúčené, že svoju cestu za spravodlivosť nakoniec poženie pred Európsky sú pre ľudské práva v Štrasburgu.

Fico: Kto prepustil mafiána Kudličku z väzby? Hrubala

K celému prípadu sa vyjadril aj predseda opozičného Smeru Robert Fico, ktorý sa Kováčika opakovane verejne zastal. „Kto prepustil mafiána Kudličku z väzby? Bol to dnešný predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Ten takto rozhodol aj na základe rozhodnutia senátu Najvyššieho súdu SR (NS SR), na čele ktorého nesedel nikto iný ako kandidát na GP Juraj Kliment. NS SR totiž predtým zrušil rozhodnutia Jána Hrubalu, ktorým nebol Kudlička prepustený na slobodu, a to na základe Kudličkovej sťažnosti. Ján Hrubala sám uviedol, že právny názor odvolacieho súdu je pre neho záväzný, preto rozhodol ešte raz a Kudličku prepustil z väzby,“ upozornil Fico.

Právo na obhajobu malo byť senátom porušené

Advokáti Para a Gašpar konštatovali, že sa do celej veci vložil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Podľa všetkého videl, že procesy na ŠTS neprebiehajú tak, akoby v právnom štáte mali a spozoroval určité pochybenia sudcov. Práve preto mal Žilinka postúpiť spomínanému senátu 9T aj návrh podľa §363 Trestného poriadku, ktorý mal byť použitý v ďalšom konaní. Sudcovia senátu ŠTS však zrejme aj naďalej pokračovali vo svojvoľných rozhodnutiach, ktoré akoby išli priamo takpovediac po chuti názorom politikov z vládnej koalície, konkrétne Igorovi Matovičovi, ktorý si z podnikateľa Bödöra urobil svoju politickú agendu a terč vo svojej predvolebnej kampani.

„Náš mandant sa preto domáhal, aby sa s jeho návrhom zaoberal aspoň súd, keď už to bolo znemožnené generálnemu prokurátorovi. Napriek skutočnosti že generálny prokurátor upozornil senát 9T, že môžu spôsobiť vážny zásah do práva na obhajobu, nakoľko návrhov podľa paragrafu 363 možno rozhodnúť len do 17. decembra 2021. Senát 9T zostal nečinný, čím vedome a cielene porušil právo na obhajobu nášho klienta,“ uzavreli obhajcovia Norberta Bödöra.

VIDEO Advokáti Para a Gašpar reagujú na rozhodnutie súdu v prípade Bödöra

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v stredu (15. 12.) zamietol žiadosť nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra o prepustenie z väzby. Obvinenia v kauze Dobytkár sa týkajú korupčnej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). V skupine osôb stíhaných z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú okrem Bödöra aj bývalý šéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír P., finančník Martin K., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K. a podnikateľ Peter K.

Zdroj: ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.