Rakúsko – Otázkou nie je, či blackout príde, ale kedy príde. Odborníci sú si tým istí. Ale prečo k tomu vôbec môže prísť?
Mnohé inštitúcie, od armády, polície až po firmy, sa v súčasnosti pripravujú na veľký výpadok elektrickej energie. Ale prečo vlastne? Veď dodávky elektriny v Európe fungujú viac než dobre. Ale presne v tom je problém, pretože čím viac sa spoločnosť stáva závislou od technológií, tým je zraniteľnejšia. A ako rýchlo môže k blackoutu v skutočnosti dôjsť, sa už niekoľkokrát preukázalo.
Napríklad Stadtwerke (mestské služby) Köflach v Štajersku sa len v apríli tohto roku stali obeťou cieleného kybernetického útoku, ktorý paralyzoval interné systémy a opäť boli spustené až zaplatením výkupného. Iný scenár však bol už v januári. Príliš vysoký tok elektrickej energie z juhu na sever viedol k preťaženiu v chorvátskej rozvodni. V priebehu niekoľkých sekúnd zlyhalo 14 elektrických vedení v niekoľkých krajinách. Ale núdzové systémy fungovali a asi po hodine bola sieť opäť v rovnováhe.
Blackouty sú teda dosť pravdepodobné. Príčiny môžu byť rôzne:
1 Zastaraná elektrická sieť
Spotreba elektrickej energie v Rakúsku neustále rastie. Zastaraná infraštruktúra je dôvodom na obavy, keďže rakúska elektrická prenosová sieť sa datuje v podstate do polovice minulého storočia. Problémom sú tu najmä obnoviteľné zdroje energie, keďže možnosti skladovania ešte nie sú primerane vybudované, vysvetľuje generálmajor Peter Skorsch z projektovej skupiny „Blackout“ na ministerstve vnútra. V dôsledku toho elektrická sieť pracuje na hranici svojich možností.
Elektrina, ktorá je dodávaná do siete, treba podľa odborníka aj spotrebovať. Ak sa spotrebuje viac elektriny, ako sa vyrobí alebo ak sa vyrobí viac elektriny, ako sa spotrebuje, elektrická sieť je nevyvážená. Malé odchýlky sa dajú síce „vyrovnať“, ale ak je nerovnováha príliš veľká, elektrická sieť skolabuje. Tento incident môže dokonca vo Švédsku viesť k výpadku elektriny v Rakúsku, keďže sieť je po celej Európe prepojená.
2 Kybernetické útoky
Ďalším nebezpečenstvom sú kybernetické útoky. Zraniteľnosť prevádzky siete zvyšuje najmä digitalizácia („digitálna rozvodňa“). 17. marca 2018 hovorcovia americkej Homeland Security informovali, že Rusko sa pokúsilo preniknúť do americkej energetickej siete. To, že s novým vedením vojny dokáže zhasnúť svetlo len hŕstka ľudí, nedávno ukázal už spomínaný útok na Stadtwerkev Köflachu.
3 Prírodné katastrofy
Jedným zo scenárov, pred ktorým je ťažké sa chrániť, sú prírodné katastrofy. Silné búrky, záplavy a vetry môžu poškodiť elektrické siete a spôsobiť poruchy, ako je mrznúci dážď, silné sneženie, extrémny chlad alebo horúčavy. To isté platí pre prírodné udalosti, ako sú lavíny, zosuvy pôdy, pád skál alebo zemetrasenia.
Napríklad búrka 25. novembra 2005 uvrhla západ Nemecka do snehového chaosu. V Münsterlande a častiach Porúria bolo mnoho miest odrezaných od dodávky elektriny a tento blackout zasiahol viac ako 250 000 ľudí. Mnohí z nich boli bez dodávky elektriny až päť dní. V niektorých regiónoch krajiny úplne skolabovala aj cestná, železničná a letecká doprava.
4 Geomagnetické búrky
Problémom sa však môžu stať nielen „klasické“ búrky, nebezpečenstvom sú aj slnečné vetry, ktoré sú spôsobené plazmovými erupciami a trvá 24 až 36 hodín, kým sa dostanú na Zem. Keď táto vlna zasiahne Zem, deformuje zemské magnetické pole a spustí geomagnetickú búrku. Prudké výkyvy zemského magnetického poľa indukujú prúdy v nechránených elektrických vedeniach. To môže zničiť satelity, transformátory vedenia vysokého napätia a elektronické zariadenia. Silná búrka by spôsobila obrovské škody a mohla by ochromiť veľkoplošne dodávky elektriny.
5 Ľudské zlyhanie
A potom je tu jednoducho zlyhanie ľudského faktora, ktoré môže viesť k blackoutu. Chyby spínania v rozvodniach, ako aj chyby vo výpočtoch počas odstávok sú celkom možnými scenármi.
Vidíme, že dodávka elektriny je založená na systémoch, ktoré sú svojou komplexnosťou náchylné na chyby. Rovnako nebude možné natrvalo odstrániť všetky možné príčiny. Existuje teda len jediná možnosť, a to pripraviť sa na blackout, a to sa týka vlády rovnako ako aj organizácií a každého jednotlivca.
Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine
Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu
Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín
„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?
III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál
Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať
V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany
Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou
Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti
Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta
Konflikt na Ukrajine po odpálení západných rakiet dlhého doletu na ruské územie nadobudol prvky globálneho charakteru, vyhlásil Putin a dodal, že Rusko môže teraz v reakcii zasiahnuť vojenské zariadenia krajín zapojených do týchto útokov
Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.
Rusko chce rokovať o mieri, ak sa zohľadnia jeho záujmy a situácia na bojisku. Americká základňa v severnom Poľsku je na zozname ruských vojenských cieľov, vyhlásila Zacharovová
VIDEO: „Covid-19 bol umelo vytvorený a USA zohrali podstatnú úlohu pri spustení pandémie,“ vyhlásil bývalý šéf amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield
VIDEO: Ruský veľvyslanec na Slovensku Bratčikov vyzdvihol priateľský vzťah Slovenska s Ruska a priblížil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine z pohľadu medzinárodného práva vyplývajúceho z Charty OSN
Americká základňa v Poľsku je na zozname prioritných cieľov Ruska
Maďarsko rozmiestňuje protivzdušnú obranu
Zelenského režim použil americké peníze na koncentrační tábory ukrajinské tajné služby SBU a na diskreditaci Donalda Trumpa
Ukrajinci podozriví zo sabotáže na plynovod Nord Stream v Baltskom mori majú prepojenie na americkú CIA. Bývalý šéf ukrajinskej armády Zalužnyj chcel nechať vyhodiť do vzduchu aj plynovod TurkStream, ktorý sa nachádza v Čiernom mori
zo sekcie
Dôvody prečo môže dôjsť k blackoutu
Dôvody prečo môže dôjsť k blackoutu
Dôvody prečo môže dôjsť k blackoutu