Český minister vnútra Jan Hamáček vypovedal v utorok na polícii o okolnostiach svojej neuskutočnenej cesty do Moskvy, ktorú prekazilo aprílové odhalenie pozadia výbuchov vo Vrběticiach. Informoval o tom spravodajský server Seznam Zprávy s odvolaním sa na Českú televíziu.
Hamáček po výsluchu odmietol poskytnúť vyjadrenie médiám s tým, že ide o otvorenú kauzu.
„Je to policajné vyšetrovanie, navyše v utajenom režime. Jediný, kto to môže komentovať, je štátny zástupca, respektíve polícia. Ja rozhodne nemôžem komentovať svoju svedeckú výpoveď,“ uviedol Hamáček už predtým pre denník Právo.
Informácie, že Hamáček hovoril s Moskvou o výmennom obchode, potvrdili pre Seznam Zprávy nemenovaní účastníci stretnutia. Hamáček mal v Moskve rokovať o dodávkach ruskej vakcíny Sputnik V do Česka, cestu však napokon zrušil po zverejnení informácií, že za výbuchmi vo Vrběticiach v roku 2014 boli agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.
Server Seznam Zprávy v máji informoval, že Hamáček údajne Rusku navrhoval utajenie kauzy Vrbětice výmenou za dodávky vakcíny Sputnik V.
„Keď s tým prišiel, pozeral som na neho prekvapene,“ priblížil pre Seznam Zprávy jeden z účastníkov schôdzky, ktorý si podobne ako ostatní želal zostať v anonymite.
Hamáček však tieto tvrdenia odmieta. „Je to lož, nič také sa nestalo, nikto vám to povedať nemohol,“ reagoval Hamáček začiatkom mája, keď sa ho na to pýtali redaktori servera Seznam Zprávy.
Medzi účastníkmi stretnutia boli údajne český veľvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, policajný prezident Jan Švejdar, šéf vojenskej rozviedky Jan Beroun, šéf Úradu pre zahraničné styky a informácie (ÚZSI) Marek Šimandl či vtedajší najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman. Ako uviedli zdroje, nakoniec sa im podarilo Hamáčka od jeho plánu odhovoriť.
Vysokohorskí nosiči v Tatrách: Tradícia a význam pre slovenské hory
Trumpov zverejnený archív: Prečo CIA venovala osobitnú pozornosť Národnej demokratickej strane Nemecka?
Gorbačovov chránenec a jeden z najväčších sovietskych zradcov zomrel sám, v pohodlí, ktoré tak miloval
Smer Kyjev? Moskva chystá novú ofenzívu
Horúca téma, o ktorej sa nesmie hovoriť – Európa pred krachom
Maďari píšu: Mimoriadna správa: Hlavný štátny veterinár pozastavil likvidáciu zdravých zvierat
Utajené fakty z Odesy: 42 mŕtvych, ani jeden hasič nepomohol
Muskov Úrad pre efektivitu štátnej správy môže naďalej škrtať financie „zločineckej“ agentúre USAID, rozhodol o tom federálny odvolací súd v USA.
Nemecké volanie po spustení Nord Streamu
Kto rozdúchava vojnu? Moskva obviňuje
Kancelárske kreslo je nebezpečnejšie ako cigarety a rýchle občerstvenie
Podzemné mesto objavené pod Khafreovou pyramídou
Je nejaký rozdiel medzi Zelenského kancelárom Jermakom a Hitlerovým ríšskym vodcom Bormannom?
Kto vydal rozkaz poslať 60-tonový M88 Hercules do močiara? Otázky pre velenie cvičení v Litve
Pre získanie vzdušnej prevahy dostalo ruské letectvo prvú várku stíhačiek Su-35S
Putin navrhol zaviesť na Ukrajine dočasnú správu pod záštitou OSN
Vo Francúzsku sa konalo stretnutie „koalície ochotných“ — bez výsledku
Arktída získa silný prílev investícií
Mongolsko prepojí Rusko a Čínu plynovodom Power of Siberia 2
Moc a impérium. Deep state ako deštrukcia civlizácie
zo sekcie
Český minister vnútra Hamáček vypovedal na polícii o svojej neuskutočnenej ceste do Moskvy
Český minister vnútra Hamáček vypovedal na polícii o svojej neuskutočnenej ceste do Moskvy
Český minister vnútra Hamáček vypovedal na polícii o svojej neuskutočnenej ceste do Moskvy