Krajská prokuratúra v Bratislave vydala 26. augusta 2021 Uznesenie, v ktorom odôvodnila obvinenie Petra Kovaříka zo spáchania dvoch zločinov.

Peter Kovařík podľa tvrdení riaditeľov zakázal nasadenie pohotovostných policajných útvarov pre potreby Úradu inšpekčnej služby bez jeho výslovného súhlasu, čo potvrdili samotní riaditelia. „Konkrétne Aurel Gonščák, Ivan Piliar, Matej Polaček, Viliam Adamec a Patrik Kupec. Ide o krajských policajných šéfov zo Žiliny, Banskej Bystrice, Nitry, Bratislava a Trnavy. Tiež uviedli, že dňa 20. júla 2021 im policajný prezident zakázal nasadenie pohotovostných policajných útvarov pre potreby Úradu inšpekčnej služby bez jeho výslovného súhlasu,“ píšu v svojom článku Hospodárske noviny.
Výpovede riaditeľov sú v rozpore s tvrdeniami policajného prezidenta Petra Kovaříka. Podľa denníka HN Kovařík na tlačovej besede 11. augusta informoval novinárov, že v žiadnom prípade nezakazuje a zodpovednosť za nasadenie pohotovostných policajných útvarov je v rukách krajských riaditeľov. Tiež informoval o tom, že nevydal žiadny pokyn, aby nezasahovali. Alebo že by mali akýmkoľvek spôsobom brániť v zásahu.
Kovařík informoval, že pokyn na prerušenie akcie vydal z dôvodu, že šéfka tímu Diana Santusová porušila interné predpisy, zákon a tiež vraj oklamala svojich nadriadených. Bolo to z dôvodu, že schválenie zásahu Mobilnej zásahovej jednotky Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance podpísala neoprávnená osoba. A keby postupovala šéfka tímu tak, ako mala, k uvedenej situácii vôbec nemuselo dôjsť.
Krajskí riaditelia, ale aj vedúci predstavitelia hraničnej a cudzineckej polície uvádzajú opak toho, čo tvrdí Kovařík. „Riaditeľ úradu zo Sobraniec Marcel Gliganič napríklad uviedol, že tvrdenia o porušení interných predpisov zo strany vyšetrovateľky Santusovej sú nezmysel. Keďže podľa tohto vyjadrenia interné predpisy porušili všetci, ktorí túto jednotku žiadali o nasadenie v minulosti,”uvádzajú Hospodárske noviny.
Podľa HN mal Gliganič tiež vysloviť názor, že vydať pokyn na zastavenie akcie počas jej priebehu je vysoko netaktické a neprofesionálne.
Riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký vo svojej výpovedi podľa HN povedal, že žiadosť o využitie zásahovej jednotky zo Sobraniec bola v poriadku. Ináč by jej nasadenie zakázal. Zároveň priznal, že deň po akcii dostal od policajného prezidenta zadanie, aby prepracoval dovtedy platný predpis týkajúci sa nasadzovania zásahovej jednotky. Nová norma mala posilniť právomoci prezidenta.
Z Uznesenia podľa HN vyplýva, že Kovařík od 16. júla do 19. júla, v čase čerpania dovolenky zisťoval informácie z úkonov bez akéhokoľvek relevantného služobného dôvodu s cieľom vyzradenia tejto informácie nepovolaným osobám, ktorým by tak umožnil vyhnúť sa trestnej zodpovednosti.
Kovařík, podľa denníka HN, ako to vyplýva z Uznesenia Krajskej prokuratúry, nemohol zasiahnuť do prebiehajúceho procesného úkonu, pretože v čase spáchania skutku nebol nadriadeným vyšetrovateľa špecializovaného tímu.
„Pokiaľ mal pochybnosti o legálnosti žiadosti o nasadenie jednotky zo Sobraniec, správny postup bol ten, ak by nariadil kontrolu po skončení úkonov trestného konania. A nie zastavil činnosti jednotky, čo mali za následok zmarenie zadržania obvinených osôb.“ vyplýva z Uznesenia podľa HN.
Krajská prokuratúra v Bratislave podľa HN považuje mediálne prezentované argumenty Petra Kovaříka za účelové, s cieľom vyhnúť sa trestnej zodpovednosti.
Uznesenie Krajskej prokuratúry v Bratislave o obvinení policajného prezidenta Kovaříka:














Zdroj: InfoVojna / hnonline.sk / hlavnydennik.sk
Orbán pre rast cien ropy zvolal radu pre obranu a energetickú bezpečnosť
Magyar sa obrátil na veľvyslanectvo Ruska: Do volieb sa nepleťte a Maďarom sa nevyhrážajte. Vysmiali ho
„Ste hotoví!“ Francúzsky politik bije na poplach po Putinových ostrých slovách
Izrael hrozí útokom na Chameneího nástupcu, Irán tvrdí, že bol zvolený nový vodca
47 agentov, 12 obrnených vozidiel: Médiá informujú o zadržaní finančníka Georgea Sorosa v New Yorku
Fico rokoval s ministrom zahraničia SAE Abdulláhom bin Zájidom Ál Nahjánom
Predpokladá sa, že Európa bude čeliť veľkým problémom z dvoch dôvodov
Stará zpráva CIA o rakovině a parazitech se stává virální
„Norimberg“ čas na pravdu
Trump znepokojil aj Moskvu: Ak Irán padne, sme na rade. Ruskí „jastrabi“ hovoria o pasci a radia pritvrdiť na fronte
Americké médiá konečne priznali úplné zlyhanie americko-izraelskej vojenskej agresie voči Iránu
Americko-izraelskú vojnu proti Iránu rozrušila „španielska anomália“
Na Ukrajine sa na zbytkoch nacistického práporu Azov formuje prvá súkromná armáda
VIDEO: Gašpar varuje- Fico do Kyjeva by riskoval život!
Králov odkaz opozícii: Pisoáre naozaj nie sú témou pre lídra!
Irán: Zhromaždenie znalcov rozhodlo o novom najvyššom vodcovi
Nitky kauzy ukrajinského konvoja so zlatom môžu viesť až do Bruselu
Čak nás čaká energetická kríza ako v roku 1973?
VIDEO: Dojemné svedectvo 10-ročného iránskeho dievčatka v Minabe, ktoré rozpráva o americko-izraelskom útoku na dievčenskú základnú školu, ktorý zabil jej 11-ročného brata a ich mamu, ktorá v nej učila.
Správa štátnych hmotných rezerv začala uvoľňovať prvých 12-tisíc ton ropy pre Slovnaft, ktorý vďaka Ukrajine už 39 dní nedostáva ruskú ropu cez ropovod Družba a v dôsledku toho musela rafinéria prejsť na obmedzený režim výroby
zo sekcie
DOKUMENT: Uznesenie Krajskej prokuratúry v Bratislave o obvinení policajného prezidenta Kovaříka z marenia spravodlivosti a zneužitia právomoci verejného činiteľa
DOKUMENT: Uznesenie Krajskej prokuratúry v Bratislave o obvinení policajného prezidenta Kovaříka z marenia spravodlivosti a zneužitia právomoci verejného činiteľa
DOKUMENT: Uznesenie Krajskej prokuratúry v Bratislave o obvinení policajného prezidenta Kovaříka z marenia spravodlivosti a zneužitia právomoci verejného činiteľa