Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.

Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý novinársky projekt, v skutočnosti sa na ňom podieľajú bývalí západní spravodajcovia, uviedol šéf Služby vonkajšej rozviedky (SVR) Sergej Naryškina. Podľa neho je Bellingcat využívaný na vyvíjanie tlaku na rôzne štáty alebo konkrétne fyzické, alebo právnickej osoby.
“Pritom sa samozrejme uchyľujú k nečestným metódam. A informácie, ktoré sa v týchto situáciách využívajú, sú falošné, neoverené a majú svoje ciele … Sú pripravení splniť akúkoľvek úlohu, pretože to robia za peniaze, nerobia to nezištne, “uviedol riaditeľ SVR. “Nemožno im samozrejme veriť,” zdôraznil.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
O Bellingcat sa v SVR zaujímajú, priznal Naryškin. Podľa neho ruská rozviedka vidí “nitky”, ktoré vedú k tým, ktorí Bellingcat v skutočnosti riadia. Okrem toho obvinil ruské investigatívnej portály Projekt a Insider, že sú súčasťou jednej siete s Bellingcat.
“Je tam zložitá réžia, ktorá vyžaduje veľké zručnosti a veľkú snahu. Ale väzby medzi nimi existujú. Cítime to a vidíme, “povedal Naryškin v rozhovore.
Pripomeňme, že s portálmi Bellingcat a The Insider, ktoré sú v Rusku označené za zahraničných agentov, spolupracoval aj český týždenník Respekt počas novinárskeho vyšetrovania kauzy Vrbětice. Spolu došli k názoru, že za dvoma výbuchmi v roku 2014 stálo minimálne osem príslušníkov jednotky 29155, ktorá spadá pod velenie ruského vojenského spravodajstva GRU. Rusko svoju zodpovednosť odmieta.
“Všetko v týchto obvineniach, v týchto výmysloch, už prekonalo Česko, keď si vymyslelo tú divnú historku o údajnej účasti Ruska v explóziách v skladoch munície, ku ktorým došlo pred siedmimi rokmi,” reagoval Naryškin v májovom rozhovore pre BBC o kauze Vrbětice.
Bellingcat okrem iného vyšetroval aj zostrelenie civilného letu nad Ukrajinou v roku 2014 počas konfliktu na Donbasu, údajné chemické útoky v Sýrii, za ktorými podľa autorov stála vláda v Damasku, či údajné ruské zasahovanie do volieb v západných krajinách. Spravidla sa držal oficiálnych verzií vlád západných krajín.
Normalizácia vzťahov s USA
Naryškin ďalej okomentoval súčasný stav rusko-amerických vzťahov. Podľa neho je cesta k ich normalizácii veľmi dlhá, ale summit v Ženeve , kde sa stretli prezidenti oboch krajín Vladimir Putin a Joe Biden, je prvým skromným krokom k normalizácii. Podľa neho summit netreba preceňovať, ale ani podceňovať.
“Nemyslím, že to nie je možné,” odpovedal Naryškina na otázku, či je normalizácia bilaterálnych vzťahov s USA reálna. “Avšak cesta k vytvoreniu dobrých vzťahov je veľmi dlhá a vyžaduje veľkú snahu aj vôľu z oboch strán,” poznamenal šéf ruskej rozviedky. Podľa neho “jedným z dôvodov” súčasnej úrovne vzťahov medzi oboma krajinami je “vnútropolitický boj vnútri Spojených štátov amerických”.
Karol Jerguš
VIDEO: Pavel Durov- Britská vláda chce zakázať sociálne siete pre deti mladšie ako 16 rokov.
VIDEO: Nepoučiteľná EÚ uvalila na Rusko ďalšie sankcie v nádeji, že naň zvýši tlak, aby ukončilo vojnu na Ukrajine. ‚Každé ďalšie opatrenie zužuje Rusku priestor na manévrovanie,‘ pobavila svet Kaja Kallasová
VIDEO: Politológ Oskar Krejčí o hlúpych elitách v Európe, ktoré nerozumejú geopolitickej realite, o tom, že Rusko a USA si sú vedomé, že konvenčná vojna môže vyeskalovať do jadrového konfliktu a že konflikt na Ukrajine za toto riziko nestojí
VIDEO: Rusko počas masívnych útokov zasiahlo všetky ciele ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu v troch mestách.
VIDEO: Európania sa podľa Sergeja Lavrova chybne domnievajú, že Rusko prehráva a Ukrajina vyhráva, a preto mu môžu klásť ultimáta
VIDEO: Na Slovensko pricestoval indický premiér Nárendra Módí. Premiér Robert Fico vyhlásil, že India predbieha vyspelé krajiny západnej Európy, ako sú Francúzsko či Nemecko, ale aj iné vyspelé štáty v iných častiach sveta.
OSN šírila falošné správy o obrovskom „koncentračnom tábore“ na Donbase kým Putin nezverejnil čísla
Ukrajinci hlásia prvé použitie novej ruskej rakety Banderoľ počas nočného útoku na Ukrajinu
Stierlitz proti Melnikovi a Banderovi: zabudnuté dielo o ukrajinských nacistoch
Ukrajinské médiá nechtiac prezradili vojenskú dielňu priamo vo filmovom štúdiu
Po výbušnom odhalení z USA padá ďalšie tabu! Čo sa deje v biolaboratóriách v Kazachstane?
„Obranný pakt“: Prvé ciele NATO vo vojne s Ruskom
„Všetkých utopíme v baltských vodách!“ Je načase, aby sa Rusko správalo ako Irán a vytvorilo „Hormuzský prieliv 2“ pre Nemecko, Dánsko, Poľsko, Švédsko a pobaltské štáty
Maďarský parlament obmedzil funkčného obdobia premiéra. O tom by mal rozhodovať ľud! – hovorí Orbán
Rokovania o konečnej podobe mierovej dohody medzi USA a Iránom sa začnú po tom, ako Teherán overí splnenie amerických záväzkov vrátane zrušenia námornej blokády a uvoľnenia zmrazených aktív.
VIDEO: Robert Fico o možnom podpise mierovej dohody medzi Iránom a USA, plánovanom stretnutí s maďarským premiérom Péterom Magyarom, o rozpadávajúcom sa falošnom obraze Slovenska prezentovanom protislovenskými médiami a opozíciou, opätovnom obnovení výroby hliníka v Žiari nad Hronom
Spojeným štátom a Iránu sa podarilo dosiahnuť mierovú dohodu. Oficiálne ju podpíšu v piatok 19. júna 2026 vo Švajčiarsku. Izrael sa do poslednej chvíle snažil dosiahnutie dohody zmariť útokmi na Libanon.
„Ochrana zdravia obyvateľov musí mať prednosť pred vedeckými, komerčnými či geopolitickými záujmami,“
Prestížna návšteva indického premiéra dala facku protislovenským médiám! Zo závisti jeho príchod úplne odignorovali Enko aj Aktuality
VIDEO: Steven Spielberg věří, že Den odhalení silně otřese vírou křesťanů po celém světě
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov
Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov
Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov